ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Ολυμπιακοί Αγώνες Τόκιο: Πολύ κοντά στην πρόκριση ο Γκιώνης

Ο Έλληνας αθλητής του πινγκ πονγκ, Παναγιώτης Γκιώνης βρίσκεται πολύ κοντά στην εξασφάλιση της συμμετοχής του στους προσεχείς Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο(23/7-8/8). Συγκεκριμένα, επικράτησε στον προημιτελικό του Προολυμπιακού τουρνουά που διεξάγεται στο Γκιμαράες, του Ρουμάνου, Ράπες Σίπος (No20) με 4-0 σετ και προκρίθηκε στην 4άδα.

Αυτό σημαίνει ότι ο Έλληνας άσος έχει πλέον δύο ευκαιρίες για να τσεκάρει την πρόκρισή του στο Τόκιο, αρχής γενομένης από τον σημερινό ημιτελικό με αντίπαλο τον συμπαίκτη του στην πολωνική Μπογκόρια, Πάβελ Σίρουτσεκ, ο οποίος κέρδισε με 4-2 σετ τον Ιταλό Μιχάι Μπομποτσίκα.

Σε περίπτωση ήττας του, θα έχει και μια δεύτερη ευκαιρία για την πρόκριση, καθώς θα αντιμετωπίσει αργά το βράδυ τον ηττημένο του άλλου ημιτελικού.

Να σημειωθεί ότι σε περίπτωση πρόκρισης του Έλληνα αθλητή, αυτή θα είναι η 5η ολυμπιακή συμμετοχή στην καριέρα του.

Επιμέλεια: Ιπποκράτης Φινδάνης