Κεντρική ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Γιουβέντους-Ίντερ 0-0: Ισοπαλία και πρόκριση για τους Μπιανκονέρι

Η Γιουβέντους ήρθε ισόπαλη 0-0 με την Ίντερ και σε συνδυασμό με την εκτός έδρας νίκη της με 2-1 στο Μιλάνο εξασφάλισε θέση στον τελικό του Κυπέλλου Ιταλίας και έτσι η Γιουβέντους θα αντιμετωπίσει μία εκ των Νάπολι ή Αταλάντα (0-0 πρώτη αναμέτρηση) με στόχο να κατακτήσει το 14ο Κύπελλο της στις 19 Μαΐου.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς γκολ, ενώ καμία από τις δύο ομάδες δεν είχε μεγάλη στιγμή για να ανοίξει το σκορ. Η Γιουβέντους από την αρχή πήρε την κατοχή της μπάλας θέλοντας να επιβάλλει τον δικό της ρυθμό.

Η Γιουβέντους έπαιζε κυρίως στην κόντρα-επίθεση. Στο 58ο λεπτό οι μπιανκονέρι είχαν τη στιγμή τους όταν ο Ρονάλντο αστόχησε μέσα από την περιοχή από ευνοϊκή θέση. Στο 64′ ο Πορτογάλος σταρ έχασε νέα καλή στιγμή, όταν βρέθηκε απέναντι από τον Χαντάνοβιτς, αλλά δεν κατάφερε να τον νικήσει.