Κεντρική ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Αθλέτικ Μπιλμπάο: Στους «4» του Copa del Rey, απέκλεισε στα πέναλτι την Μπέτις

Η Μπιλμπάο προκρίθηκε στα πέναλτι επί της Μπέτις και θα συναντήσει στους «4» του Copa Del Rey τις Μπαρτσελόνα, Σεβίλλη και Λεβάντε.

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο «έκλεψε» την πρόκριση μέσα από τα χέρι της Μπέτις. Οι Μπέτικος κρατούσαν την τύχη τους στα χέρια τους, όταν με γκολ του Μιράντα στο 84ο λεπτό είχαν πρηγηθεί με 1-0, όμως ο Ραούλ Γκαρσία έγινε ο «ήρωας» των Βάσκων, καθώς με δικιά του εκπληκτική κεφαλιά έκανε το 1-1 και έστειλε τον αγώνα στην παράταση.

Εκεί η ομάδα του Μανουέλ Πελεγκρίνι είχε τον έλεγχο και την υπεροχή, αλλά δεν κατάφερε να βρει το πολυπόθητο τέρμα, που θα την έστελνα στα ημιτελικά του θεσμού. Στη διαδικασία των πέναλτι κομβικό ρόλο είχε ο Ουνάι Σιμόν, ο οποίος απέκρουσε δύο πέναλτι και στην συνέχεια με την εύστοχη εκτέλεση του Γιούρι η Μπιλμπάο πανηγύρισε την πρόκριση στα ημιτελικά του θεσμού.

Επιμέλεια: Βασίλης Πολυχρονόπουλος