Βοηθός διαιτητή Α: Μ. Ρομποτης
Βοηθός διαιτητή Β: Ζ. Σπυροπουλος
Παρατηρητής: Δ. Δημητσας

Έναρξη αγώνα:
3’: εξαιρετική επίδειξη τεχνικής κατάρτισης από τον παίκτη του Πλάτων Χ. Ματζαρη, ο οποίος δεν κατάφερε να ολοκληρώσει ιδανικά την φάση
8’: ΓΚΟΛ για τον Γκυζιακο στην πρώτη του τελική στο παιχνίδι με τον Λ. Κοντιδη, ο οποίος έπειτα από την δυνατή εκτελέσει του πλάγιου βρέθηκε στο δεύτερο δοκάρι και με ένα πολύ ωραίο πλασέ στην κίνηση άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους
17’: απειλητικός μετά απο ώρα ο Πλάτων ύστερα απο κακή αντίδραση του αμυντικού και σουτ στην εστία απο τον Χ. Ματζαρη
19’: σκληρό μαρκάρισμα απο τον Ν. Μυλωνα και άμεση αντίδραση του διαιτητή υποδεικνύοντας του την κίτρινη κάρτα
21’: υποδειγματική ανάπτυξη του Γκυζιακού, σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, κεφάλια του Κ. Καββαδια και εντυπωσιακή επέμβαση του Ν. Στρατηγαρεα
23’: κόντρα επίθεση του Γκυζιακού , που έφερε σε κατάσταση ένας εναντίον ενός τον Σ. Μπουσιο ο οποίος αν και κατάφερε να περάσει τον αντίπαλο του αστόχησε απο πλεονεκτική θέση
25’: ακόμα ένα σκληρό μαρκάρισμα αυτή την φορά από παίκτη του Γκυζιακού , τον Λ. Χρηστιδη που τιμωρήθηκε με κίτρινη κάρτα
30’: αναγκαστική αλλαγή για τον Γκυζιακό με τον Κ. Κολοβο να βγαίνει και τον Α. Φιτσακη να εισέρχεται στον αγωνιστικό χώρο
31’: σέντρα στο πρώτο δοκάρι και εκτέλεση σε δεύτερο χρόνο από τον παίκτη του Πλάτων Α. Ντουπη, όμως η προσπάθεια του κατέληξε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
33’: σεμιναριακή αντεπίθεση του Πλάτων με τελικό αποδεκτή τον Κ. Ψαρουδακη ο οποίος , αν και έφτασε σε θέση βολής έστειλε την μπάλα στην αριστερή κάθετη δοκό
34’: κάρτα Λ. Κοντιδης του Γκυζιακού για σκληρό μαρκάρισμα
35’: από το φάουλ προήλθε μια μεγάλη ευκαιρία για τον Πλάτων με τον Α-Γ. Σωτηριαδη, που βρέθηκε μόνος του στο δεύτερο δοκάρι, αλλα νικήθηκε από τα γρήγορα αντανακλαστικά του τερματοφύλακα, καθώς απέκρουσε την μπάλα με το πόδι
45’: στις καθυστερήσεις ακόμα ένας παίκτης του Πλάτων δέχθηκε την κίτρινη κάρτα, διότι διαμαρτυρήθηκε έντονα στον διαιτητή

Ημίχρονο

Σχόλιο πρώτου ημιχρόνου: σκληρό ποδόσφαιρο και από τις δυο ομάδες , αλλά και συνάμα ποδόσφαιρο με αρκετές φάσεις που προμηνύουν ένα απολαυστικό δεύτερο ημίχρονο

45’: έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου με αλλαγές για τον Πλάτων βγάζοντας τους Δ. Τζηλιος και Γ. Αγοροφ Πασχος και βάζοντας τους Γ. Ξουρας και Ν. Μπαλας
49’: καταπληκτική κάθετη του Δ. Βογιατζη που πέρασε την μπάλα ανάμεσα από τρεις παίκτες και έβγαλε σε θέση βολής τον Χ. Ματζαρη , ο οποίος δεν κατάφερε να την αξιοποιήσει, καθώς αστόχησε στο τετ α τετ
59’: πανέμορφη κάθετη πάσα που δεν βρήκε στόχο από τον Γ. Καφουση
64’: ΓΚΟΛ για τον Πλάτων καθώς έπειτα από εκτέλεση κόρνερ στο δεύτερο δοκάρι ο Α. Ντουπης ξέφυγε από τον αντίπαλο του και με συστημένη κεφάλια στην κάτω δεξιά γωνία σκόραρε για να ισοφαρίσει το ματς σε 1-1
66’: ΓΚΟΛ και αμεση απάντηση του Γκυζιακού με τον Γ. Καφουση να νικάει στον αέρα τον προσωπικό του αντίπαλο , στέλνοντας έτσι την μπάλα στα δίχτυα δίνοντας προβάδισμα γι’ ακόμη μια φορά στην ομάδα του
70’: αλλαγή για τον Γκυζιακό με το Λ. Χρηστιδη και τον νεοεισελθέντα Ι. Χατζη Ομαρ
72’: ΓΚΟΛ με εξωπραγματικό βόλε εκτός περιοχής από τον Ι. Χατζη Ομαρ , ο οποίος πριν δυο λεπτά πέρασε στον αγωνιστικό χώρο και ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 1-3
73’: αλλαγή ο Πλάτων βάζοντας στην θέση του Κ. Οικονομιδη τον Α. Κορφιατη
74’: ακόμα μια κίτρινη στο παιχνίδι και πάλι για διαμαρτυρία από την πλευρά του Γκυζιακού στον Λ. Κοντιδης
75’: διπλή αλλαγή για τον Πλάτων με τους Ν. Μυλωνα και Χ. Ματζαρης να αποχωρούν και τους Γ. Κιτσος και Σ. Βηττας να μπαίνουν
76’: δοκάρι από τον αρχηγό του Γκυζιακού Κ. Κωνσταντοπουλος να σημαδεύει με δυνατό σουτ την αριστερή κάθετη δοκό
84’: αλλαγή για τον Γκυζιακό με τον Γ. Καφουση να αποχωρεί και τον Η. Βλασερο να εισέρχεται
85’: ΓΚΟΛ για τον Γκυζιακό από τον Σ. Μπουσιο έπειτα από αδράνεια της άμυνας και σουτ σε ανυπεράσπιστη εστία από τον ίδιο ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 1-4

Λήξη αγώνα

Σχόλια αγώνα: Σε ενα ντέρμπι ανάμεσα στις δυο ομάδες νικητής , αναδείχθηκε ο Γκυζιακός με 1-4, έπειτα από μια πολύ καλή εμφάνιση σε μια δύσκολη έδρα όπως είναι αυτή του Πλάτων. Φυσικά είδαμε ενα πολύ δυνατό ματς όπως συνηθίζεται άλλωστε σε αυτές τις κατηγορίες , με 5 γκολ αρκετές κίτρινες και πολύ ένταση και πάθος.

Επιμέλεια: Γιώργος Καζάκος