Κεντρική ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚ 1

Στη μέση η ζυγαριά για Αστέρα Τρίπολης και Βόλο

Στο 0-0 ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση, ανάμεσα σε Αστέρα Τρίπολης και Βόλο, για τη 14η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ, στην παγωμένη Αρκαδική πρωτεύουσα.
Γράφει από το “Θεόδωρος Κολοκοτρώνης” ο Θοδωρής Δημόπουλος.
Τα κατάφερε ο Αστέρας Τρίπολης και επέβαλλε το παιχνίδι του, κατά την επιστροφή του στις επίσημες υποχρεώσεις, κόντρα στον πιο έτοιμο και με δύσκολο ματς κυπέλλου, με τον Παναθηναϊκό, ενδιάμεσα, Βόλο. Στο ματς της 14ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ, στο “Θεόδωρος Κολοκοτρώνης”, υπήρξε απόλυτη ισορροπία, σε γενικές γραμμές, με το τελικό 0-0 να αποτελεί φυσικό επόμενο. Απομακρύνονται οι ύστατες ελπίδες των Αρκάδων, για τα πλέι οφ, λιγότερες επιπτώσεις είχε το αποτέλεσμα, για τους Θεσσαλούς. Που παραμένουν ζεστοί, στη μάχη της τριάδας, άλλα πρέπει να προβληματιστούν από αυτή την εμφάνιση, μια και κατάφερε να τους βγάλει…εκτός προγράμματος, αναφορικά με τα στάνταρ, που έχει η απόδοση και η εικόνα τους, τη φετινή αγωνιστική σεζόν.
Ο Αγώνας
Σέντρα στην ηλιόλουστη, αλλά παγωμένη Τρίπολη. Το παιχνίδι ξεκινά, με τον Αστέρα να μπαίνει πιο δυνατά και να απειλεί, νωρίς νωρίς, στο 2ο λεπτό. Σέντρα του Σίτο, από αριστερά, κεφαλιά του Μπενίτο, οδηγεί τον Κλέυμαν σε μεγάλη επέμβαση. Αρκετά σφιγμένη η ομάδα του Βόλου, που δυσκολεύεται να ξεμουδιάσει στις πρώτες στιγμές, παρά το γεγονός ότι προσπαθεί να πατήσει περιοχή. Σε ρόλο κυνηγού οι Θεσσαλοί, με τους Αρκάδες να παίζουν για την επιβολή της κατοχής και του ρυθμού. Σέντρα σουτ του Σεσκ, στα δεξιά, στο 7′, η μπάλα πάνω από την εστία των φιλοξενούμενων, με τον ίδιο παίκτη να χάνει τετ α τετ, λίγα δευτερόλεπτα αργότερα. Αρχίζει και ζεσταίνεται το σύνολο του Κωνσταντίνου Μπράτσου, μη μπορώντας, ωστόσο, να ρευστοποιήσει τις ευκαιρίες που του δίνονται, από την ευάλωτη ανασταλτική λειτουργία των γηπεδούχων. Οι οποίοι μοιάζουν πιο απελευθερωμένοι, επιθετικά, κυκλοφορώντας με πιο μεγάλη άνεση το τόπι. Ιδιαίτερα δραστήριοι, μάλιστα, από τα δεξιά, σπάζοντας ιδανικά τους αντίπαλους αμυντικούς χώρους. Κόντρα στη ροή του παιχνιδιού η πρώτη ευκαιρία του Βόλου, με τη σέντρα του Μεθκίδα, από αριστερά, να βρίσκει τον Νοκέρ, που θα χάσει μοναδική ευκαιρία, παρ όλα αυτά, λίγο μετά τη συμπλήρωση 15 λεπτών αγώνα. Στα καπάκια, η μακρινή εκτέλεση του Ουές, καταλήγει άουτ. Ο ρυθμός έχει ανέβει, με τους κυανέρυθρους να θέλουν να εξισορροπήσουν το παιχνίδι και να ανεβάσουν ταχύτητες, βρίσκοντας, ωστόσο, απέναντί τους το πολύ επιθετικό παιχνίδι των κίτρινων. Που εξακολουθούν να χάνουν ευκαιρίες, αλλά και να είναι επίφοβοι, κατά τη διατήρηση της κατοχής, στο χώρο της μεσαίας γραμμής. Μία τέτοια περίπτωση οδηγεί και στο σουτ του Ντέλετιτς, στο 24ο λεπτό, με τον Παπαδόπουλο να μπλοκάρει. Προσπαθεί να κάνει κάτι παραπάνω ο Αστέρας, χάνει μεγάλη ευκαιρία ο Ζουκάνοβιτς στο 28′, με την κεφαλιά του να καταλήγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κλέυμαν. Αν και με πιο επιθετικές τάσεις, η ομάδα του Ηρακλή Μεταξά δίνει δικαιώματα, στο κέντρο, ώστε ο Βόλος να χτυπήσει σε πιο ανοιχτό παιχνίδι, χωρίς, όμως, να μας εμφανίζει κάτι πιο ουσιαστικό, στον τρόπο έκφρασης του παιχνιδιού του. Βέβαια, η εικόνα του ματς μοιάζει ισορροπημένη, αλλά πιο πολύ στην κοψιά των γηπεδούχων, που έχουν μετατρέψει σε πιο κλειστή υπόθεση, τον τομέα του ρυθμού. Το φάουλ του Νοκέρ, από το ύψος της μεγάλης περιοχής θα καταλήξει στην αγκαλιά του Παπαδόπουλου, στο 37ο λεπτό. Έχουν πάρει ώθηση οι φιλοξενούμενοι και δείχνουν ικανοί να πλήξουν τον αντίπαλο, από τη δεξιά πλευρά, με το μοτίβο, στον αντίποδα να μην αλλάζει, και το άκρως επιθετικό στυλ να παραμένει. Αν και βρίσκει λύσεις από τα άκρα, ο Αστέρας σπαταλά κάποιες αξιόλογες δυνατότητες, στον άξονα. Ενώ εμφανίζει και ορισμένα θέματα, αναφορικά με τις επιστροφές, στο αμυντικό σκέλος. Όλα αυτά, ενώ το ύψος πίεσης των Θεσσαλών έχει αυξηθεί, έως ένα βαθμό. Δεν θα φέρουν βέβαια, κάτι συνταρακτικό, όλα αυτά, και το ημίχρονο θα λήξει στο 0-0.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, για το δεύτερο μέρος, δεν φαίνεται να αλλάζει κάτι, εκ πρώτης όψεως. Στα χέρια του Παπαδόπουλου η σέντρα του Νοκέρ, στο 47′, στηρίζεται πολύ στο παιχνίδι από τα δεξιά ο Βόλος, από τα τελευταία λεπτά της πρώτης πράξης της αναμέτρησης. Ο ίδιος παίκτης, δύο λεπτά αργότερα, θα βρεθεί στην κόντρα, αλλά θα χάσει τρομερό τετ α τετ, για να κάνει το 0-1. Πιο ανοιχτό το παιχνίδι και των δύο, αλλά αρκετά φλύαρο παράλληλα, με διάθεση για φάσεις, αλλά έλλειψη δυνατότητας μετατροπής αυτών, σε καθαρές τελικές. Μέχρι τη φάση του 55ου λεπτού, όπου ο Μπαρτόλο έφτασε πολύ κοντά στο 1-0, αδυνατώντας, ωστόσο, να νικήσει, από κοντά τον Κλέυμαν. Έχουν αυξήσει τη διάθεσή τους να πατήσουν περιοχή οι φιλοξενούμενοι, που εντείνουν την πίεσή τους, ώστε να καρποφορήσει το παραπάνω. Ο Μπαριέντος δοκιμάζει ένα μακρινό σουτ, στο 67′, καλό αλλά άστοχο, εν τέλει. Απάντηση για τον Αστέρα, με τη συμπλήρωση 70 λεπτών, ο Μπαρτόλο με τον Κόστα πετούν…στον κάλαθο των αχρήστων, τη διπλή ευκαιρία που δόθηκε στην ομάδα τους. Ο γόρδιος δεσμός σπάει στο 76′, με τον Κόστα, όμως ο Μπαρτόλο, στην αρχή της φάσης, βρέθηκε σε θέση οφσάιντ, με το 0-0 να παραμένει. Κυριαρχεί ο Αστέρας, όσο μπαίνουμε στα τελευταία λεπτά, και ενώ ο Ιγκλέσιας θα αστόχησει, στο 80ο λεπτό, από καλό σουτ. Την ίδια μοίρα θα έχει και η κεφαλιά του Μπαράλες, λίγο πιο μετά. Προσπαθεί να απαντήσει, στον αντίποδα, ο Βόλος, αλλά δεν φτάνει σε κάποιο αδιέξοδο. Γενικά, η ένταση ανεβαίνει, και όσο έρχονται οι τελευταίες στιγμές του αγώνα. Σε θέση οφσάιντ ο Ιγκλέσιας, μη γενόμενη η εξαιρετική κεφαλιά, που έπιασε, και ενώ ο αγώνας έχει μπει στις καθυστερήσεις. Τελικά, δεν θα αλλάξει κάτι και το 0-0 θα είναι το τελικό σκορ.

Οι ενδεκάδες
Αστέρας Τρίπολης (Ηρακλής Μεταξάς): Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Τασουλής, Καστάνο, Ζουκάνοβιτς, Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Ρέτζις Φρανσέσκ, Σίτο, Μπενίτο
Βόλος (Κωνσταντίνος Μπράτσος): Κλέυμαν, Άλχο, Ουές, Σιέλης, Εσκοβάλ, Μεταξάς, Μπαριέντος, Μεθκίδα, Ντέλετις, Νοκέρ, Οζέγκοβιτς
Αναπληρωματικοί
Αστέρας Τρίπολης: Τσιφτσής, Αντζουλάς, Άλβαρες, Γκαρντάβσκι, Ντομίνγκεθ, Προύντζος, Μπερτόλιο, Μπαρτόλο, Μπαράλες
Βόλος: Μάτιτς, Πίρινεν, Ασλανίδης, Τριανταφύλλου, Τάχατος, Λυμπεράκης, Ματίγια, Κούτσιας
Αλλαγές
Αστέρας Τρίπολης: Μπαρτόλο αντί Μπενίτο στο 46′, Μπαράλες αντί Σεσκ στο 65′, Γκαρντάβσκι αντί Σίτο στο 65′, Μπερτόλιο αντί Κόστα στο 87′
Βόλος: Πίρινεν αντί Μεταξά στο 67′, Κούτσιας αντί Νοκέρ στο 72′, Ματίγια αντί Μεθκίδα στο 79′