ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Ποδόσφαιρο

Ένα διαφορετικό…0-0 στη Βάρη

Γ’ΕΠΣΑΝΑ: 3η Αγωνιστική
ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΑΡΗΣ Β΄ – ΘΗΣΕΑΣ ΝΕΑΣ ΜΑΚΡΗΣ ΑΓΙΑΣ ΜΑΡΙΝΑΣ Β΄ 0-0

Σε πολλά παχνίδια που ολοκληρώνονται χωρίς σκορ μπορούμε εύκολα να φανταστούμε τι προηγήθηκε χωρίς απαραίτητα να έχουμε παρακολουθήσει την αναμέτρηση.Αυτό γιατί συνήθως οι “λευκές” ισοπαλίες στιγματίζονται από παιχνίδια χωρίς σημαντικές φάσεις για κάποιο γκολ.Κόντρα σε αυτή την άποψη ήρθε όμως το σημερινό παιχνίδι ανάμεσα στην δεύτερη ομάδα του Αστέρα Βάρης και του Θησέα Νέας Μάκρης,όπου παρά το γεγονός ότι δεν σημειώθηκε κάποιο τέρμα,ήταν μία αναμέτρηση με ένταση,φάσεις (κυρίως από πλευράς γηπεδούχων) και “ανατροπές συναισθημάτων”.
Έτσι αγωνίστηκαν οι δύο ομάδες,αμφότερες με σύστημα 4-2-3-1 :
ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΑΡΗΣ Β’:
ΜΑΡΑΚΟΜΙΧΕΛΑΚΗΣ,ΣΑΚΕΛΛΑΡΙΟΥ,ΒΑΜΒΑΚΟΥΛΑΣ,ΡΙΖΟΣ,Σ.ΣΤΕΡΓΙΟΠΟΥΛΟΣ,ΚΑΛΛΙΓΑΣ(ΤΟΝΤΑΣ 66’),ΣΤΕΡΓΙΟΠΟΥΛΟΣ Γ.(ΒΑΣΙΛΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ 52’) ,ΤΖΑΤΖΟΣ,ΦΑΜΕΛΗΣ,ΠΑΝΤΙΔΗΣ(ΚΑΤΣΙΒΑΡΔΑΣ 85’),ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ

ΘΗΣΕΑΣ ΝΕΑΣ ΜΑΚΡΗΣ Β’ : ΤΣΕΛΙΟΣ,ΤΣΙΚΡΙΚΑΣ(ΦΙΛΛΙΠΟΥ 86’),ΝΟΜΙΚΟΣ,ΜΑΓΓΙΝΑΣ,ΤΖΑΦΑΡΑΣ,ΒΕΙΖΑΙ(ΒΙΤΖΙΛΑΙΟΣ 72’),ΜΠΕΚΙΡΙ,ΜΙΧΑΙΛΙΔΗΣ,ΑΝΔΡΙΑΣ,MOKAΣ,ERALD(ΘΕΟΔΩΡΟΥ 71’)
Η αναμέτρηση ξεκίνησε με πολλές λάθος μεταβιβάσεις και από τις δύο ομάδες.Πολλά φάουλ στον χώρο του κέντρου και κακές “εύκολες” πάσες.Στο 6ο λεπτό της συνάντησης παρατηρήθηκε η πρώτη υποψία για γκολ από μια εκτέλεση φάουλ του Παντίδη από πλευράς Αστέρα Βάρης αλλά ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμεων Κ.Τσέλιος ήλεγχε τη φάση και έδιωξε χωρίς μεγάλη δυσκολία σε κόρνερ.Το κόρνερ εκτέλεσε ο Παντίδης ο οποίος πήγαινε σε κάθε εκτέλεση στημένου για την ομάδα του και έβαλε δύσκολα στους αντίπαλους αμυντικούς που στη συγκεκριμένη φάση έπειτα από μια ασυνεννοησία παραλίγο να πετύχουν αυτογκόλ για την ομάδα τους.Η επόμενη σημαντική φάση σημειώθηκε στο 15,ξανά από τα πόδια του Παντίδη που προσπάθησε με μακρινό σουτ έξω από την περιοχή να απειλείσει αλλά η μπάλα πέρασε πολλά μέτρα μακριά από την εστία του Τσέλιου.Το εντυπωσιακό στοιχείο του παιχνιδιού εώς τώρα είναι οτι ο Θησέας ακόμα δεν έχει απειλήσει και ο Αστέρας Βάρης έχει μέχρι και το 27ο λεπτό έναν ξεκάθαρο πρωταγωνιστή,αφού ο Παντίδης είναι αυτός που σημειώνει και την τρίτη τελική της αναμέτρησης.Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο αριστερός οπισθοφύλακας του Αστέρα Βάρης,Σπύρος Στεργιόπουλος δοκιμάζει το πόδι του από τα 25 περίπου μέτρα με κακή όμως τύχη για αυτόν,αφού η μπάλα πέρασε αρκετά ψηλά πάνω από το τέρμα.Στο 33ο λεπτό είχαμε τη πρώτη κίτρινη κάρτα του αγώνα στον αδερφό του Σπύρου,Γιάννη Στεργιόπουλο που έκανε ένα πολύ δυνατό μαρκάρισμα στον Ανδριά με τον τελευταίο να πέφτει στο έδαφος και να σφαδάζει.Αξίζει να σημειωθεί ότι το συγκεκριμένο μαρκάρισμα έκανε ακόμα και τον προπονητή του Αστέρα,Φώτη Καλαμαρά να φωνάξει στον παίκτη του που διαμαρτυρώταν για την απόφαση του διαιτητή.Το πρώτο ημίχρονο ήταν ξεκάθαρο όσον αφορά την δυναμική που έδειχναν οι δύο ομάδες.Ο Θησέας δεν είχε καταφέρει να πραγματοποιήσει κάποια τελική αλλά παρόλα αυτά δεν έδειχνε να έχει ‘’παραδοθεί”.Είχε εμφανίσει κάποια διάθεση να “χτυπήσει” στην κόντρα και απλώς περίμενε τη στιγμή του.Η στιγμή αυτή έφτασε στο 35ο λεπτό όπου ο Erald κατάφερε να ξεπεράσει τους αντιπάλους του εντός περιοχής αλλά η τελική του προσπάθεια αν και πολύ κοντά στο τέρμα,ήταν κακή.Στη συνέχεια της ίδιας φάσης,ο Αστέρας Βάρης βρήκε την πάσα που έψαχνε στον αιφνιδιασμό και έβγαλε τον Παναγιώτου απέναντι στον τερματοφύλακα του Θησέα.Το πλασέ του επιθετικού των γηπεδούχων ήταν άστοχο και έτσι το 0-0 παρέμεινε στο Δημοτικό Στάδιο της Βάρης μέχρι και τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου που ακολούθησε αμέσως μετά.Στο 2ο ημίχρονο και ειδικότερα στα πρώτα λεπτά, ο Θησέας έδειχνε να “πατάει” καλύτερα.Κρατούσε τη μπάλα με μεγαλύτερη άνεση και κατάφερε να απειλείσει με ένα καλό σουτ του Ανδριά,περίπου 10 μέτρα έξω από τη περιοχή με την μπάλα να μην του κάνει “τη χάρη” και να φέυγει ελάχιστα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Μαρακομιχελάκη.Στο 75ο λεπτό ο Σ.Στεργιόπουλος που άλλαζε πολύ συχνά θέση με το άλλο πλάγιο μπάκ της ομάδας του,τον Σακελλαρίου,εκμεταλέυτηκε το αρχικό λάθος της άμυνας του Θησέα και μπήκε εύκολα στη περιοχή αλλά η τελική του απόφαση ήταν καθυστερημένη και στέρησε από την ομάδα του την υποψία κάποιας απειλής.Ο Αστέρας Βάρης πίεζε για κάποιο γκολ και έφτασε ξανά πολύ κοντά σε αυτό στο 79ο λεπτό,οπού σημειώθηκε η τελευταία μεγάλη φάση της αναμέτρησης και ίσως η μεγαλύτερη εξ αυτών.Ο Παναγιώτου με τρομερή κίνηση χωρίς τη μπάλα ξεμαρκαρίστηκε και βρέθηκε μόνος απέναντι στον Τσέλιο αλλά η προσπάθεια του να “τσιμπήσει” τη μπάλα με το εξωτερικό δεν ήταν ικανή για να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του.
Μετά το πέρας την 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Γ΄ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΕΠΣΑΝΑ,ο Θησέας βρίσκεται πλέον στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 5 βαθμούς,ενώ ο Αστέρας Βάρης στην 6η θέση με 4 βαθμούς.