ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ ΜΠΑΣΚΕΤ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ

Η ΑΜΥΝΑ ΕΔΕΙΞΕ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΣΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ

Ο Παναθηναϊκός πραγματοποιώντας εξαιρετική αμυντική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο κέρδισε την 82-67 Άλμπα Βερολίνου για την 14η αγωνιστική της φετινής Γιούρολιγκ και εμείς  θα αναλύσουμε τους λόγους που συνέβαλαν στην επικράτηση αυτή.

Τσάκισε» Άλμπα και Λαμόνικα ο «Εξάστερος»! - Όλα Πράσινα

– Ο Ντάριλ Μέικον ,ο οποίος με 22 πόντους και 11 ασίστ ,σημείωσε ένα εντυπωσιακό νταμπλ νταμπλ .Το χάρισμα του Αμερικανού στο σκοράρισμα ήταν γνωστό όμως στα τελευταία παιχνίδια δείχνει βελτιωμένος και δημιουργικά ,σε έναν τομέα που οι πράσινοι αντιμετωπίζουν πολλές δυσκολίες τη φετινή σεζόν.

-Το γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός έμεινε ψύχραιμος ,δεν παρασύρθηκε από τον υψηλό ρυθμό της Άλμπα στο πρώτο ημίχρονο ,χαμήλωσε το τέμπο του αγώνα και με αυτό τον τρόπο έσφιξε η άμυνα του .Η γερμανική ομάδα είναι πολύ επικίνδυνη αν νιώσει άνετα στο παρκέ αλλά ταυτόχρονα γίνεται πολύ προβλέψιμη αν δεν μπορέσει να παίξει με τον τρόπο που της αρέσει .

– Ο Χάουαρντ Σαντ Ρος και χωρίς να χρειαστεί καν να αναφέρουμε τα στατιστικά του.Ο Κουβανός είχε στην αναμέτρηση κόντρα στην Άλμπα 16 πόντους  4  ριμπάουντ και 3 ασίστ ,όμως ο τομέας που ξεχώρισε ήταν αυτός της άμυνας .Ο Έρικσον ,ένας παίκτης με μεγάλη έφεση στο μακρινό σουτ ήταν καυτός από την περιφέρεια στο πρώτο ημίχρονο ,αλλά το προσωπικό μαρκάρισμα του πρώην παίκτη της ΤΣΣΚΑ και της ΑΕΚ  τον έκανε να σιγήσει πλήρως στο δεύτερο μέρος .Δεν είναι τυχαίο ότι  ο Ρος  έμεινε στο παρκέ σχεδόν 34 αγωνιστικά  λεπτά.

-Η κακή εμφάνιση του Μαούντο Λο.Ο Γερμανός είναι εκ των βαρομέτρων της Άλμπα στην περιφέρεια και με αυτόν μακριά από τον καλό του εαυτό το επιθετικό πρόσωπο της γερμανικής ομάδας αναμενόμενα χειροτέρευσε .

– Η εμφάνιση καριέρας του Λεωνίδα Κασελάκη ,ο οποίος σκόραρε 17 πόντους και βελτίωσε κατά πολύ την κορυφαία του επίδοση στο σκοράρισμα στην Γιούρολιγκ.Σε μια περίοδο που ο αρχηγός Ιωάννης Παπαπέτρου μοιάζει να είναι εκτός φόρμας  η συνεισφορά άλλων αθλητών στη θέση του σμολ φόργουορντ είναι κομβικής σημασίας .Δεν είναι τυχαίο ότι ο νεαρός ο Μαντζούκας έπαιξε 13 λεπτά δίνοντας μάλιστα πολύτιμες λύσεις στην άμυνα .

– Το γεγονός ότι η Άλμπα πήγε μόλις 8 φορές στην γραμμή της φιλανθρωπίας .Η γερμανική ομάδα για ακόμα μια φορά έδειξε ότι η τακτική της είναι να ζει και να πεθαίνει από τα ποσοστά ευστοχίας της στο τρίποντο αλλά όταν έχεις το κακό 27/100 χρειάζεσαι και άλλες λύσεις .Οι παίκτες του Γκονζάλες δεν κάνανε σημαντική προσπάθεια να χτυπήσουν το ζωγραφιστό , ενδεχομένως και λόγω της παρουσίας του Παπαγιάννη σε αυτό ,με τον Έλληνα ψηλό να μοιράζει 4 τάπες στους αντιπάλους ,σε έναν αγώνα που σημείωσε νταμπλ νταμπλ με 20 πόντους και 11 ριμπάουντ.

– Η απουσία του Λιουκ Σίκμα .Εδώ πρέπει να τονίσουμε ότι και το τριφύλλι είχε μια σημαντική απώλεια ,αυτή του Νεμάνια Νέντοβιτς όμως έδειξε ικανό να αναπληρώσει το κενό .Αντίθετα ο Σίκμα έλειψε στο παρκέ από την Άλμπα.Ο Αμερικανός αν και ψηλός είναι ,εκτός από πρώτος ριμπάουντερ, και πρώτος στις ασίστ για την ομάδα από το Βερολίνο ,η οποία βασίζει πολλά σε αυτόν όσον αφορά την κυκλοφορία της μπάλας στην επίθεση και τη μεταφορά της από μέσα έξω

– Το καλό κοουτσάρισμα του Δημήτρη Πρίφτη ,ο οποίος χρησιμοποίησε σωστά σχήματα στο δεύτερο ημίχρονο ,στο οποίο ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε .Δεν επέμεινε σε παίκτες όπως ο Παπαπέτρου και ο Γουάιτ , οι οποίοι ήταν αρνητικοί και δεν δίστασε να χρησιμοποιήσει πάνω από 13 αγωνιστικά λεπτά τον νεαρό Μαντζούκα ,εξαιτίας της καλής δουλειάς που έκανε στην άμυνα .Επίσης ,όταν είδε ότι η ζώνη, η οποία σε άλλα παιχνίδια τον έβγαλε ασπροπρόσωπο δεν ήταν αποτελεσματική απέναντι στους Γερμανούς,άλλαξε την τακτική προσέγγιση του Παναθηναϊκού στην άμυνα σε μαν του μαν.  Σε αυτόν πρέπει να πιστωθεί και η σωστή διαχείριση του ρυθμού από την πλευρά των πρασίνων.