Κεντρική ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ανατροπές για Σασουόλο και Σαμπντόρια, διπλό στη Κροτόνε η Ουντινέζε, τεράστια νίκη η Κάλιαρι

Σασουόλο και Σαμπντόρια νίκησαν με ανατροπή και με το ίδιο σκορ (3-1) τις Φιορεντίνα και Ελλάς Βερόν αντίστοιχα. Ενώ η Ουντινέζε χάρη στα δύο γκολ του Ντε Πολ νίκησε με 1-2 τη Κροτόνε. Ενώ, στο ντέρμπι υποβιβασμού η Κάλιαρι επικράτησε με 4-3 της Πάρμα.

Μεγάλη ανατροπή πραγματοποίησε η Σασουόλο ενάντια στη Φιορεντίνα.  Οι “Βιόλα” άνοιξαν το σκορ στο (31′) χάρη στο γκολ του Τζιάκομο Μποναβεντούρα μετά από ασίστ του Φράνκι Ριμπερί. Όμως, το δεύτερο ημίχρονο ήταν εφιαλτικό για την ομάδα του Ιατσίνι, αφού δύο πέναλτι του Ντομένικο Μπεράρντι μέσα σε μόλις τρία λεπτά έκαναν το σκορ 2-1 για τους γηπεδούχους. Το κερασάκι στη τούρτα ήρθε στο 75ο λεπτό από τον Μαξίμ Λόπεζ που σημείωσε και το τελικό σκορ (3-1) διατηρώντας τη Σασουόλο στην 8η θέση. της Σέριε Α.

Οι ενδεκάδες:

Σασουόλο:

Κονσίλι, Μουλντούρ , Κίρικες, Φεράρι, Ροτζέριο, Λόπεζ, Ομπιάνγκ, Τραορέ, Τζούριτσιτς, Μπογκά, Ρασπαντόρι (Κυριακόπουλος 46′, Μπεράρντι 46′, Ντεφρέλ 46′, Λοκατέλι 76′, Μάρλον 86′)

Φιορεντίνα:

Ντραγκόφσκι, Κάσερες, Πετσέλα, Μιλένκοβιτς, Μπιράγκι, Βενούτι, Πούλγκαρ, Μποναβεντούρα, Καστροβίλι, Ριμπερί, Βλάχοβιτς (Ευσερίκ 71′, Καγιεχόν 71΄, Μαλκουί 78′, Κουαμέ 83′)

Νίκη μετά από τέσσερις ολόκληρους αγώνες και για την Ούντινε, η οποία νίκησε με 1-2 την 20η και τελευταία στο βαθμολογικό πίνακα Κροτόνε και μετακινήθηκε στην 11η θέση με 36 πόντους. Μπροστά από την Μπολόνια που έχει 34 βαθμούς αλλά, και ένα ματς λιγότερο. Το γκολ του Ροντρίγκο Ντε Πολ στο (41′) έβαλε μπροστά στο ημίχρονο την ομάδα του. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν από τα 11 μέτρα με τον καλύτερο τους παίκτη για φέτος, τον Σίμι, ο οποίος πέτυχε το 17ο γκολ του στο φετινό πρωτάθλημα. Το γκολ της νίκης πέτυχε πάλι ο Αργεντίνος στο 74ο λεπτό και έδωσε του 3 πόντους στην ομάδα του. Μάλιστα, ο MVP του αγώνα πήγε λίγο πιο νωρίς στα αποδυτήρια, αφού αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη στο 90ο λεπτό.

Κροτόνε:

Κόρνταθ, Τζίτζι, Γκολέμιτς, Κουόμο, Περέιρα, Μεσίας, Πετριτσιόνε, Μολίνα, Ρέκα, Γιουνάς, Σίμι (Ρόχας 46′, Τζανελάτο 77′, Τσιγκαρίνι 77′, Ριβιέρε 82′)

Ουντινέζε:

Μουσουλμάνοι, Σαμίρ, Νόιτινγκ, Μπονιφάτσι, Μολίνα, Λάρσεν, Γουάλας, Περέυρα, Ντε Πολ, Οκάκα, Νεστορόφσκι (Αρσλάν 70′, Φορεστιέρι 70′, Μπεκάο 92′)

Μεγάλη νίκη με ανατροπή πέτυχε η Σαμπ στο Λουίτζι Φεράρι.Η Ελάς Βερόνα άνοιξε το σκορ στο 13ο λεπτό με τον 30χρονο Σέρβο Ντάρκο Λάζοβιτς και έστειλε την ομάδα του με προβάδισμα στα αποδυτήρια. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαφορετική ιστορία, με τη Σαμπντόρια να ιαοφαρίζει άμεσα με τον Γιάκουμπ Γιάνκτο. Την ανατροπή πέτυχε ο Μανόλο Γκαμπιαντίνι από την άσπρη βούλα μετά από πέναλτι που έκανε ο Ταμέζε. Οι τρεις πόντοι εξασφαλίστηκαν στο 82ο λεπτό με το γκολ του Μάρτεν Θόρσμπι διατηρώντας την Σαμπντόρια στη 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα και μειώνοντας τη διαφορά της από την 9η Ελάς Βερόνα στους δύο βαθμούς.

Σαμπντόρια:

Αουντέρο, Μπερεζίνσκι, Γιοσίντα, Κόλευ, Αουτζέλο, Γιάνκτο, Θόρσμπι, Αντριέν Σίλβα, Ντάμσγκαρντ, Βέρε, Λα Γκουμίνα (Καντρέβα 46′, Μπαλντέ 46′, Γκαμπιαντίνι 46′, Τονέλι 86′)

Ελάς Βερόνα:

Σιλβέστρι, Ντιμάρκο, Γκούντερ, Νταβίντοβιτς, Λάζοβιτς, Φαραόνι, Στουράρο, Μπαράκ, Ζακάνι, Σαλτσέδο, Λαζάνια (Μπέσα 58′, Ταμέζε 58′, Φαβίλι, 77′, Λοβάτο 77′, Κόλει 81′)

Στο πιο σημαντικό ματς της ημέρας η Κάλιαρι πήρε τρεις πολύτιμους πόντους με “τρελή” ανατροπή κόντρα στη Πάρμα από 1-3!  Ο Πετσέλα άνοιξε το σκορ στο 5ο λεπτό για τους φιλοξενούμενους και στο 31ο λεπτό ο Γιουράι Κούτσκα διπλασίασε τα τέρματα της ομάδα του. Λίγο πριν από το ημίχρονο ο Παβολέτι μείωσε σε 1-2 για να δώσει και πάλι ελπίδες στην ομάδα του. Ο Ντένις Μανώλης όμως, είχε άλλη άποψη και στο 59′ έδωσε εκ νέου προβάδισμα δύο γκολ στην ομάδα του κάνοντας το σκορ 1-3. Εφτά λεπτά αργότερα ο Ράζβαν Μαρίν έβαλε και πάλι στο παιχνίδι την ομάδα και στο 91′ και στα 94′ η Κάλιαρι πέτυχε δύο γκολ χρυσάφια με τους Γκάστον Περέιρο και Αλμπέρτο Τσέρι. MVP του αγώνα ήταν ο Ουρουγουανός μέσος Γκάστον Περέιρο, οποίος πέτυχε ένα γκολ και μοίρασε δύο ασίστ. Τεράστιοι τρεις βαθμοί για την ομάδα του Σεμπλίτσι που βρίσκεται και πάλι στο κόλπο για να μείνει στο πρωτάθλημα!