Κεντρική ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΠΡΕΜΙΕΡ ΛΙΓΚ

Έβερτον – Τότεναμ 2-2: Χ-αμένοι και οι δύο

Δεν έμειναν ικανοποιημένες με την ισοπαλία  Έβερτον και Τότεναμ στο ματς που άνοιξε την αυλαία του της 32ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ.

Ο βαθμός της ισοπαλίας δεν ευνόησε καμία από τις 2 ομάδες, με την έβδομη Τότεναμ να μένει στο -5 από τη Γουέστ Χαμ και την τέταρτη θέση σε 32 αναμετρήσεις. Από την άλλη, η Έβερτον σε 31 αναμετρήσεις έμεινε στο -6 από την προνομιούχο τέταρτη θέση.

Πρωταγωνιστές της αναμέτρησης ήταν οι 2 σκόρερ. Σίγκουρντσον και Κέιν σκόραραν δις με τον Άγγλο στράικερ να ανοίγει το σκορ στο 27ο λεπτό με ωραίο τελείωμα μέσα από την περιοχή. Μόλις τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Ρεγκιλόν θα ανατρέψει τον Χάμες με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα και τον Σίγκουρντσον να ισοφαρίζει σε 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ομάδες έχασαν ευκαιρίες για γκολ με την Έβερτον να το βρίσκει πρώτη. Στο 62ο λεπτό, έπειτα από ομαδική ενέργεια, ο Κόουλμαν θα βρει τον Σίγκουρντσον και ο Ισλανδός με ωραίο σουτ θα δώσει για πρώτη φορά το προβάδισμα στα «Ζαχαρωτά». Η απάντηση δεν άργησε, με τον Χάρι Κέιν να εκμεταλλεύεται το λάθος της άμυνας της Έβερτον και να ισοφαρίζει στο 68’. Το 2-2 παρέμεινε ως το τέλος, με τις δύο ομάδες να φεύγουν απογοητευμένες από το Γκούντισον Πάρκ.