ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ Κεντρική ΜΠΑΣΚΕΤ

ΤΣΣΚΑ-Παναθηναϊκός: Έκλεισε την χρονιά με αξιοπρέπεια.

Αξιοπρεπής.. ήττα για τον Παναθηναϊκό στη Μόσχα με 86-93. Οι πράσινοι παρά την ήττα ήταν ανταγωνιστικοί σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, όμως η ανωτερότητα της ΤΣΣΚΑ δεν του επέτρεψε να πάρει και την νίκη. Με την ολοκλήρωση της κανονικής σεζόν στην Ευρωλίγκα, ο Παναθηναϊκός τερμάτισε 16ος με σκορ 11-23, ενώ η ΤΣΣΚΑ 2η με σκορ 24-10.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν από νωρίς μπροστά στο σκορ, όμως ο Παναθηναϊκός δεν τα παράτησε και πήρε έστω και με έναν πόντο το προβάδισμα με 17-16. Όμως στο τελευταίο δίλεπτο του πρώτου δεκαλέπτου ο Γιοχάνες Φόιγκτμαν με 11 σερί δικούς του πόντου έβαλε ξανά την ΤΣΣΚΑ μπροστά με σκορ 27-19. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ρώσου μπήκαν δυνατά και με τα εύκολα καλάθια που βρήκαν στο ανοιχτό γήπεδο έφτασαν την διαφορά στους 16 (49-33) στο 18΄. Η ομάδα του Όντετ Κάτας έβγαλε αντίδραση και με ένα σερί 6-0 έκλεισε το ημίχρονο με την διαφορά στους -10 (49-39).

Στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου ο Νέντοβιτς με ένα τρίποντο κατάφερε να μειώσει την διαφορά στους 7 (49-42), η οποία δεν διήρκησε και πολύ αφού ο Ίφε Λούντμπεργκ με προσωπικές του ενέργειες κρατούσε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό μέχρι και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (74-61). Στην τέταρτη περίοδο ο Ντίνος Μήτογλου έβαλε μπροστά τις μηχανές του Παναθηναϊκού και με δύο σερί τρίποντα μείωσε την διαφορά στους 6 (79-73), στα οποία απάντησαν οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη με πέντε σερί πόντους αυξάνοντας πάλι την διαφορά στους 11 (84-73 στο 34΄). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά στους τέσσερις λίγο πριν το τέλος του αγώνα, όμως δύο άστοχα τρίποντα του Ρος και του Μακ κράτησαν την διαφορά στους 7 και έτσι το παιχνίδι έληξε 93-86.

Για τον Παναθηναϊκό ξεχώρισαν οι: Παπαπέτρου (15 πόντοι, 5 ριμπάονυτ, 4 ασίστ), Μήτογλου (12 πόντοι, 4 ριμπάουντ) και Μακ (12 πόντοι, 7 ασίστ).

Για την ΤΣΣΚΑ ξεχώρισαν οι: Λούντμπεργκ (19 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κλάιμπερν (18 πόντοι, 3 ασίστ, 3 ριμπάουντ) και Φόιγκτμαν (15 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 49-39, 74-61, 93-86

Επιμέλεια άρθρου: Καμζέλα Κατερίνα