ΜΠΑΣΚΕΤ ΜΠΑΣΚΕΤ ΛΙΓΚ

Basket League: Οδεύει προς την 2η θέση το εντυπωσιακό Λαύριο

Μεγάλη νίκη για το Λαύριο επί του Ηρακλή με 10577, ένα αποτέλεσμα που φαίνεται να δίνει στους γηπεδούχους οριστικά την 2η θέση της κανονικής περιόδου. Φυσικά για να κατακτηθεί η 2η θέση και μαθηματικά, πρέπει ο Προμηθέας να χάσει ένα από τα εναπομείναντα παιχνίδια του.

Σε εξ’ αναβολής ματς της 19ης αγωνιστικής, το Λαύριο προσέφερε σκορ και θέαμα για ακόμα μία αγωνιστική, συντρίβοντας τον Ηρακλή με 105-77. Πετώντας φωτιές στην επίθεση οι γηπεδούχοι παρέδωσαν μαθήματα ολοκληρωτικού μπάσκετ.

Οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη έδειξαν από νωρίς τις προθέσεις τους, και μάλιστα μόλις στο 4’ κατάφεραν να προηγηθούν με 16-2. Παρά τις προσπάθειες του Ηρακλή, οι γηπεδούχοι έκλεισαν την 1η περίοδο ευρισκόμενοι μπροστά στο σκορ με 26-14.

Ο ρυθμός δεν άλλαξε στο 2ο δεκάλεπτο με τον Ηρακλή να φαίνεται ανήμπορος να διαχειριστεί τον τρελό ρυθμό του Λαυρίου. Οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου έβγαλαν κάποιες ωραίες συνεργασίες επιθετικά, όμως η ομαδική τους άμυνα ήταν χαμηλού επιπέδου σήμερα. Αυτό είχε ως συνέπεια να ξεφύγει η διαφορά. Με μαέστρο τον Μουράτο και εκτελεστή τον Ντιαλό, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ τους στο 57-42.

Στο 2ο ημίχρονο τα πράγματα δεν άλλαξαν. Οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη συνέχισαν να ελέγχουν απόλυτα τον ρυθμό και βγάζοντας φοβερούς αυτοματισμούς επιθετικά έκλεισαν την 3η περίοδο με την υπέρ τους διαφορά να έχει φτάσει πλέον το +22(85-63).

Στο 4ο δεκάλεπτο αμφότεροι προπονητές έδωσαν χρόνο σε όλους τους παίκτες που είχαν στον πάγκο τους. Μάλιστα για τους γηπεδούχους κατάφεραν να σκοράρουν και οι 12 παίκτες. Στο ταμπλό, με την λήξη του ματς, το σκορ έγραψε 105-77 σε μία επιβλητική νίκη του Λαυρίου.

Για το Λάυριο ξεχωρίζουμε φυσικά τις 26 ασίστ, καθώς και τις επιδόσεις των Ντιαλό(22 πόντοι) και Μουράτου(11 πόντοι-10 ασίστ). Πολύ καλοί ήταν επίσης οι Κάρτερ(15π.), Ντέιβις(11π.,5ρ.) και Κόζι(12π., 3ρ., 4ασ.). Για τον Ηρακλή η φιλότιμη προσπάθεια του Ίμπανκς(25π.) δεν ήταν αρκετή για να διεκδικήσει ο “Γηραιός” κάτι καλύτερο από το παιχνίδι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-19, 57-42, 85-63, 105-77.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 15 (3/4 τρίποντα), Μουράτος 11 (1/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Ντιαλό 22 (8/11 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 6/6 βολές, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ντέιβιε 11 (3), Ανοσίκε 7 (7 ριμπάουντ), Κόζι 12 (4/8 τρίποντα), Σάβατζ 13 (3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Παπανδρέου 2, Περσίδης 7 (1), Ερμείδης 1, Βουλγαρόπουλος 4 (5 ριμπάουντ, 5 μπλοκ).

ΗΡΑΚΛΗΣ (Σκουρτόπουλος): Ενετσιόνια 4 (6 ριμπάουντ), Σαγκς 17 (6/11 σουτ, 4/4 βολές), Ίμπανκς 25 (11/14 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 0/1 βολή, 7 ριμπάουντ), Χάνλαν 15 (1), Χάγκινς 8 (1), Σχίζας, Φίλιος, Πετανίδης 2, Γκιουζέλης 2, Χάτσερ 4 (0/6 σουτ, 4/4 βολές, 4 ασίστ).