Κεντρική ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Παρί Σεν Ζερμέν-Μπάγερν 0-1:Τελικά στο τέλος δεν κερδίζουν πάντα οι Γερμανοί…

Ο Γκάρι Λίνεκερ πριν πολλά χρόνια είχε πει πως το ποδόσφαιρο ήταν ένα άθλημα στο οποίο 22 αθλητές κυνηγούσαν μια μπάλα και στο τέλος κέρδιζαν πάντα οι Γερμανοί.Η χθεσινή αναμέτρηση της Παρί Σεν Ζερμέν με την Μπάγερν Μονάχου ήρθε να επιβεβαιώσει πως παρά την νίκη των Βαυαρών ήταν η εξαίρεση με τους Παριζιάνους να παίρνουν τελικά την πρόκριση και να φτάνουν για δεύτερη φορά στην ιστορία τους στα ημιτελικά του Champions League αποκλείοντας την περσινή κάτοχο,παίρνοντας ουσιαστικά την εκδίκηση της για τον περσινό χαμένο τελικό.

Tα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης κύλησαν με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν αμφότερες τα πατήματα τους και να πιάσουν καλό ρυθμό.Οι γηπεδούχοι ήταν ωστόσο αυτοί που απείλησαν πρώτοι στο 9ο λεπτό με τον Μπαπέ και τον Νειμάρ να συνεργάζονται άψογα,ωστόσο το πλασέ του Βραζιλιάνου μέσου μπλόκαρε εύκολα ο Νόιερ.Στην συνέχεια ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να απαντήσουν χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να πετύχουν κάτι το αξιοσημείωτο με το σουτ του Σανέ να καταλήγει και αυτό στην αγκαλιά του Κέιλορ Νάβας.Λίγο πριν το ημίωρο οι Παριζιάνοι βγήκαν εκ νέου στην αντεπίθεση και πάλι με τον Μπαπέ,αλλά και αυτή η προσπάθεια απέβη άκαρπη.

Όσο το πρώτο ημίχρονο πλησίαζε προς το τέλος του,η Παρί Σεν Ζερμέν πίεζε όλο και περισσότερο για το γκολ το οποίο θα την έβαζε σε θέση οδηγού στην αναμέτρηση,όμως ήταν υπέρμετρα άτυχη καθώς ο Νειμάρ πέτυχε τρεις(!!!) φορές το δοκάρι σε πέντε λεπτά (34′-39′) με τον ίδιο να μην πιστεύει πως έχασε την ευκαιρία να δώσει ένα μαξιλαράκι ασφαλείας στην ομάδα του και να παίξουν χωρίς ιδιαίτερο άγχος στο δεύτερο ημίχρονο.

Μόνο που ο Τσούπο-Μοτινγκ είχε την αντίθετη άποψη,όταν στο 40′ ο Αλάμπα πλάσαρε την εστία του Νάβας,ο Καμερουνέζος επιθετικός πήρε το ριμπάουντ και άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους με το παιχνίδι να αποκτά ιδιαίτερο ενδιαφέρον μιας και η Μπάγερν Μονάχου ήταν ένα γκολ μακριά από τα ημιτελικά του Champions League.Πριν ο διαιτητής σφυρίξει την για τελευταία φορά στο πρώτο μέρος,συγκεκριμένα στο 44′,η αρμάδα του Χάνσι Φλίκ έφτασε μια ανάσα μακριά από το 0-2 και πάλι με τον Αλάμπα να επιχειρεί ένα σουτ έξω από την περιοχή,αλλά η κατάληξη αυτού ήταν ο τερματοφύλακας της Παρί Σεν Ζερμέν να διώξει σε κόρνερ και κάπως έτσι το πρώτο ημίχρονο έλαβε τέλος.

Μόνο που το δεύτερο ημίχρονο ήταν παράσταση για έναν ρόλο με τους Βαυαρούς να πιέζουν προς πάσα κατεύθυνση για το γκολ που θα τους έστελνε στους “4”,με τον Αλάμπα να είναι ο βασικός ενορχηστρωτής των επιθέσεων των Γερμανών σπαταλώντας ακόμα μια ευκαιρία στο 47′ με το σουτ που έκανε να καταλήγει αρκετά μέτρα άουτ.Όμοια και στο 66′ με τον Τόμας Μίλερ να πλασάρει την εστία του Νάβας,με τον Κοσταρικανό να διώχνει σε κόρνερ,και την προσπάθεια του Σανέ να πετιέται και αυτή στον κάλαθο των αχρήστων με το σουτ του Γερμανού μέσου να καταλήγει εκατοστά άουτ.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν τρεις φορές κοντά στο γκολ,καμία ωστόσο εξ αυτών δεν είχε την ανάλογη κατάληξη όταν στο 53′ ο Ντι Μαρία έφτασε κοντά στο 1-1 αλλά το σουτ κατέληξε ελάχιστα άουτ,στο 78′,όταν ο Εμπαπέ σκόραρε αλλά η φάση ήταν οφσάιντ και στο 89′ και πάλι με τον Γάλλο επιθετικό να σπαταλά ακόμα μια ευκαιρία.

Το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή της αναμέτρησης βρήκε την Παρί Σεν Ζερμέν στα ημιτελικά και πλέον περιμένει το αποτέλεσμα του παιχνιδιού Μάντσεστερ Σίτι-Ντόρτμουντ έτσι ώστε το ένα από τα δύο ζευγάρια να είναι ολοκληρωμένο πλέον…

Παρί Σεν Ζερμέν(Μαουρίσιο Ποκετίνο):Νάβας,Ντάγκπμα,Ντανίλο,Κιπέμπε,Ντιαλό(58′ Μπάκερ),Γκεγέ,Παρέδες,Ντι Μαρία(88′ Ερέρα),Νεϊμάρ,Ντράξλερ(73′ Κεν),Μπαπέ

Μπάγερν Μονάχου:(Χάνσι Φλίκ):Νόιερ,Ντέβις(71’Μουσιάλα),Ερνάντεζ,Μπόατενγκ,Παβάρ,Αλάμπα,Κίμιχ,Κομάν,Μίλερ,Σανέ,Τσούπο-Μοτινγκ(85′ Μαρτίνεζ)

Επιμέλεια:Χρήστος Κονδύλης