ΜΠΑΣΚΕΤ

Η ανατριχίλα του Ντέιβις για ίδια κατηγορία με Κόμπι

Τρομερή εμφάνιση του Άντονι Ντέιβις στο ματς εναντίον των Τζαζ, βάζοντας έτσι το όνομά του στον πίνακα των ρεκόρ δίπλα σε εκείνο του Κόμπι Μπράιαντ!

Την νίκη με 116-108 πήρε η ομάδα των Λέικερς επί της Γιούτα Τζαζ, η οποία της εξασφάλισε την πρώτη θέση στη Δύση.

Ο Άντονι Ντέιβις συνέβαλε σημαντικά αφού σκόραρε 42 πόντους, σημειώνοντας τους 23 στο πρώτο κι όλας ημίχρονο!

Αυτή ήταν η 20η φορά που ο φόργουορντ σημείωσε 20+ πόντους σε ένα ημίχρονο, γεγονός που είχε να συμβεί από την περίοδο 2012-2013 από τον Κόμπι Μπράιαντ. Επίσης, έφτασε τα 5 παιχνίδια που σκοράρει 40+ πόντους, κάτι που είχε να γίνει από την ίδια σεζόν.

Ο 27χρονος τόνισε στο «ESPN»: «Ανατριχιάζω και μόνο που είμαι στην ίδια κατηγορία με τον Κόμπι. Ξέρω πως μας βλέπει από ψηλά και γι’ αυτό θέλουμε να τα καταφέρουμε γι’ αυτόν».