Αταλάντα: Εντυπωσιακή πρόβα τζενεράλε πριν την Ρεάλ!

Με το εμφατικό 4-2 υπέταξε την «πληγωμένη» Νάπολι η Αταλάντα, η οποία έπιασε στο κυνήγι της τετράδας της Λάτσιο, με την Γιουβέντους πλέον να βρίσκεται στην έκτη θέση του βαθμολογικού πίνακα [με δύο παιχνίδια λιγότερο].

Το πρώτο ημίχρονο του παιχνιδιού ήταν αδιάφορο, με τις δύο ομάδες να κρατάνε το καλύτερο για την «επανάληψη».

Η ομάδα του Μπέργκαμο άνοιξε το σκορ στο 52ο λεπτό με γκολ του Ζαπάτα, με τους «Ναπολιτάνους» να ισοφαρίζουν έξι λεπτά αργότερα με τον Ζιελίνσκι. Η «βροχή» των γκολ όμως δεν σταμάτησε εκεί, με τον Γκόσενς να βάζει και πάλι μπροστά στο σκορ την Αταλάντα στο 64ο λεπτό και τον Μουριέλ να «γράφει» το 3-0 στο 71’. Η Νάπολι μπήκε ξανά στη διεκδίκηση του παιχνιδιού στο 75’ μετά από αυτογκόλ του Γκόσενς, με τον Ρομέρο όμως να κλειδώνει τη νίκη για τους Μπεργκάσκι στο 79ο λεπτό της αναμέτρησης.

Επόμενο παιχνίδι για την Αταλάντα, αυτό κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης στο πλαίσιο της φάσης των «16» του Τσάμπιονς Λιγκ, το βράδυ της Τετάρτης στις 22:00.