Προβάδισμα πρόκρισης με εκπληκτικό Χάαλαντ για την Ντόρτμουντ!

Μεγάλο βήμα για την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης έκανε η Μπορούσια Ντόρτμουντ, η οποία κέρδισε με 3-2 εκτός έδρας την Σεβίλλη έχοντας τον Νορβηγό Έρλινγκ Χάαλαντ σε δαιμονιώδη κατάσταση, με τον νεαρό επιθετικό να πετυχαίνει δύο τέρματα, όντας το πρόσωπο της βραδιάς.

Με το δεξί μπήκε στην φάση των «16» του Τσάμπιονς Λιγκ η Ντόρτμουντ, η οποία πέτυχε μια πολύ σπουδαία εκτός έδρας νίκη χάρη στα τέρματα των Χάαλαντ και Νταχούντ, αποκτώντας έτσι σημαντικό προβάδισμα απέναντι στην Σεβίλλη, όσο αναφορά την πρόκριση στην επόμενη φάση. Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την Σεβίλλη να μπαίνει πολύ δυνατά στο παιχνίδι και να αιφνιδιάζει την Ντόρτμουντ, ανοίγοντας το σκορ στο 7′ με τέρμα του Σούσο. Η αντίδραση των «Γερμανών» ήταν άμεση, με τον Νταχούντ να ισοφαρίζει αρχικά στο 19o λεπτό με όμορφο σουτ έξω από την περιοχή και τον Χάαλαντ να παίρνει την σκυτάλη, πετυχαίνοντας δύο τέρματα, αρχικά στο 27ο λεπτό με προβολή μέσα από την περιοχή και έπειτα στο 43′, νικώντας για δεύτερη φορά τον Μπόνο με όμορφο αριστερό πλασέ.

Η Σεβίλλη κατάφερε να μειώσει σε 3-2 στο 84′ με γκολ του Ντε Γιονγκ, παραμένοντας έτσι στο “παιχνίδι” της πρόκρισης.

Η επόμενη αναμέτρηση των δύο ομάδων, θα πραγματοποιηθεί στις 9 Μαρτίου.