Volley League Women Α1 ΒΟΛΕΊ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Αιγάλεω – ΑΣΠ Θέτις 1-3 : Χέιντεν και Χάρντεμαν υπέγραψαν το διπλό

Eπιμέλεια : Παναγιώτης Βρυώνης

Με τις 2 ακραίες της σε τρομερή ημέρα, η Θέτιδα πανηγύρισε το την νίκη στο ” Σταύρος Βενέτης ” επί του Αιγάλεω με ανατροπή, κλειδώνοντας την 6η θέση και περιμένοντας τον αντίπαλο στην διασταύρωση των Playoffs. Σε δύσκολη θέση το ”Σίτι”.

Η ομάδα από την Βούλα απέδειξε για άλλη μια φορά φέτος την εξαιρετική της πορεία στο πρωτάθλημα, παίρνοντας ακόμη μια νίκη απέναντι στο Αιγάλεω, για την 20η αγωνιστική της Volley League Γυναικών. Το συγκρότημα του Γιώργου Ρούση επικράτησε με 1-3 επί της ομάδας του Αιγάλεω με τις ακραίες να κάνουν την διαφορά, αφού είχαν συνδυαστικά 42 πόντους!

Το πρώτο σετ άνηκε ολοκληρωτικά στο Αιγάλεω, με την ομάδα της κόουτς Αντωνιάδη να εκμεταλλεύεται κάθε αδυναμία των αντιπάλων τους. Με πρωταγωνίστρια την Πετοβάρι και σε συνδυασμό με την καλή μέρα που βρέθηκε η πασαδόρος, Βλάχου, το Σίτι κατέκτησε το 1ο σετ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 14-9 με την Διαγώνια από την Ουγγαρία να αναλαμβάνει την επιθετική δράση. Οι φιλοξενούμενες κατόρθωσαν να ισορροπήσουν, ισοφαρίζοντας σε 20-20, γεγονός που δεν επηρέασε το Αιγάλεω που το κατέκτησε με 25-23.

Η αντίδραση της Θέτιδος ήρθε στο 2ο σετ, όταν και μετά από νέα ανατροπή (10-7) το κατέκτησαν με σκορ 25-22. Πρωτεργάτρια της ανατροπής υπήρξε η Λέα Αντρέα Χαρντεμάν. Η Ιταλίδα ακραία κυριάρχησε απόλυτα στις επιθέσεις και στο μπλοκ. Με 22 πόντους στο σύνολο, έσπρωξε την ομάδα της προς την νίκη.

Ένα άσχημο γεγονός ήρθε να επισκιάσει την αναμέτρηση όταν στα μισά του 2ου σετ η Πίρβ ένιωσε έντονους πόνους στην μέση, ξεσπώντας σε δάκρυα, αφού αντιλήφθηκε πως η αναμέτρηση είχε τελειώσει για αυτήν.

Η ομάδα της Βούλας συνέχισε σε ίδιους ρυθμούς αφού πήρε και τα υπόλοιπα 2 σετ με περισσότερη άνεση από τα προηγούμενα. Πιο συγκεκριμένα το 3ο σετ έληξε με σκορ 18-25, με την Θέτιδα να έχει τον έλεγχο συνεχώς. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον ρυθμό και έχασαν σχετικά εύκολα και το 4ο σετ με 18-25 επίσης

Με αυτήν την νίκη η Θέτιδα παρέμεινε στην 6η θέση δίχως να δείχνει ικανή να απειληθεί στις 2 εναπομείναντες αγωνιστικές, αλλά ούτε να απειλήσει. Αντίθετα, το Αιγάλεω που δίνει την δική του μάχη για την σωτηρία, παρέμεινε στην 11η και προτελευταία θέση, μπροστά μόνο από τον ΖΑΟΝ.

Τα σετ : 25-23/22-25/18-25/18-25

ΑΟ ΑΙΓΑΛΕΩ (Αγγελική Αντωνιάδη): Βλάχου 1 (1/2 επ.), Σάντρικ 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ), Κελεσίδη 7 (3/5 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ντεκανί 11 (8/29 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 46% υπ. – 21% άριστες), Πιρβ 13 (12/25 επ., 1 μπλοκ, 29% υπ. – 25% άριστες), Πετοβάρι 30 (27/54 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Μάρκου (λ, 58% υπ. – 35% άριστες), Μπαξιβανάκη, Γκέκοβιτς, Δρέμπελα, Σκαλίτσου.

ΑΣΠ ΘΕΤΙΣ (Γιώργος Ρούσης): Οικονομίδου 14 (11/29 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Χέιντεν 19 (16/33 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 25% άριστες), Πολιτάνσκα 8 (2/5 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Σιρίνινα 5 (1/8 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Χάρντεμαν 23 (17/36 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ, 33% υπ. – 6% άριστες), Παπαγεωργίου 9 (1/5 επ., 3 άσσοι, 5 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 63% υπ. – 32% άριστες), Κοντονή (λ),  Γαροφαλάκη, Παυλοπούλου.