Α1 Ανδρών Βολει ΒΟΛΕΪ Βόλεϊ ΒΟΛΕΪ ΑΝΔΡΩΝ ΒΟΛΛΕΥ Βολλευ Κεντρική Ολυμπιακος Ολυμπιακός ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΟΦΗ

Ολυμπιακός – ΟΦΗ 3-0: Χαλαρή νίκη μετά τη Μακάμπι

Ο Ολυμπιακός πήρε χαλαρή νίκη κόντρα στον ΟΦΗ για την 17η αγωνιστική της Α1 Βόλεϊ μετά από τη νίκη κόντρα στη Μακάμπι.

Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε τον ΟΦΗ για την 17η αγωνιστική της Α1 Βόλεϊ, τρεις μέρες μετά το πρώτο παιχνίδι του τελικού με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, τον οποίο κέρδισε με 3-0 σετ.

Ο ΟΦΗ αν και προσπάθησε να πάρει κάτι από το τρίτο σετ, δεν κατάφερε να ανατρέψει τη μεγάλη διαφορά που είχε πάρει ο Ολυμπιακός από την αρχή του.

Πριν την έναρξη του παιχνιδιού κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για τα θύματα στα Τέμπη.

1ο Σετ

Ο ΟΦΗ έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό, αφού μετά από 14 πόντους το ματς βρισκόταν στην ισοπαλία. Έπειτα, οι ερυθρόλευκοι συγκεντρώθηκαν και πήραν προβάδισμα, ενώ ο Τραβίκα αντίκρισε την κίτρινη κάρτα λόγω διαμαρτυριών σε ένα πόντο που θεώρησε ότι έπρεπε να δοθεί στον Ολυμπιακό. Τελικά, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν το πρώτο σετ σχετικά εύκολα μετά από συνεχόμενους πόντους από το 11-9 μέχρι το 16-9 και κράτησαν τη διαφορά μέχρι το τέλος.

2ο Σετ

Μετά το πρώτο, κάπως δύσκολο, σετ για τον Ολυμπιακό, οι ερυθρόλευκοι “ξύπνησαν” και πήραν από την αρχή μεγάλο προβάδισμα κόντρα στον ΟΦΗ. Η άμυνα βοήθησε όπου χρειάστηκε, αφού χάρις αυτή κέρδισαν 14 από τους 18 υποδεχόμενους πόντους, ενώ οι περισσότεροι πόντοι των Κρητικών ήρθαν από λάθη των γηπεδούχων.

3ο Σετ

Ο Ολυμπιακός παίρνει τους πρώτους πόντους του σετ πιο άνετα απ’ ότι στα άλλα δύο. Ο ΟΦΗ το μόνο που κατάφερε, ήταν να βγάλει αντίδραση μετά το 14-7, που προσπάθησε να ανταγωνιστεί τους Πειραιώτες. Τελικά, οι Κρητικοί πέτυχαν άλλους 13 πόντους, πριν ο Ολυμπιακός τελειώσει το παιχνίδι.

Τα σετ (3-0): 25-18, 25-17, 25-20.

Ολυμπιακός (Τζουλιάνι): Παγένκ 13 (9/10 επ., 4 άσσοι), Στερν 10 (8/15 επ., 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 4 (4/8 επ., 33% υπ. – 33% άριστες), Τράβιτσα 1 (1 άσσος), Λινάρδος 4 (2/6 επ., 2 μπλοκ), Ιντάλγκο 12 (9/17 επ., 3 άσσοι, 47% υπ. – 47% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 56% υπ. – 39% άριστες), Κομητούδης 1 (1/1 επ.), Χασμπαλά, Χανδρινός 8 (6/15 επ., 2 άσσοι, 50% υπ. – 50% άριστες), Ζουπάνη 4 (3/4 επ., 1 άσσος).

ΟΦΗ (Δεληκώστας): Αντάμι 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Βαϊόπουλος 2 (2/4 επ.), Ντεμιρτσί 7 (7/20 επ., 32% υπ. – 32% άριστες), Μπλούμπεργκς 6 (4/6 επ., 2 μπλοκ), Αμπράο 10 (8/12 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 28% υπ. – 28% άριστες), Τζιουμάκας 9 (8/22 επ., 1 άσσος) / Τσαδήμας (λ., 14% υπ.), Αραμπόπουλος (12% υπ. – 12% άριστες), Τσαλικιάν.

Επόμενο παιχνίδι

Ο πρώτος Ολυμπιακός αντιμετωπίζει τον δεύτερο ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη την Κυριακή στις 17:00 για το τελευταίο παιχνίδι της Α1 Βόλεϊ ανδρών, πριν από τα πλέι-οφ, ενώ την επόμενη εβδομάδα θα φιλοξενήσει την Μακάμπι Τελ Αβίβ για τον δεύτερο τελικό του Challenge Cup σε ένα sold-out γήπεδο.

Ο ΟΦΗ με τη σειρά του θα υποδεχτεί τον Πήγασο Πολίχνης, από τον οποίο χρειάζεται να πάρει τη νίκη αν θέλει να ελπίζει στην σωτηρία στα παιχνίδια των play-out.

Επιμέλεια: Νιρέας Φουντουλάκης