AO: Νοκ άουτ και ο Μεντβέντεβ, παράθυρο ευκαιρίας για τον Στέφανο Τσιτσιπά

DANIL MEDVEDEV DENIS SHAPOVALOV Felix Auger Aliassime Hubert Hurkacz JANNIK SINNER JIRI LECKECKA Karen Khachanov SAKKARI SEBASTIAN KORDA TENNIS Yoshihito Nishioka Κεντρική

Ο Σεμπάστιαν Κόρντα «καθάρισε» με συνοπτικές διαδικασίες σε «straight set» παιχνίδι τον, νούμερο 7 της παγκόσμιας κατάταξης, Ντανίλ Μεντβέντεφ, ανοίγοντας με αυτό το τρόπο, διάπλατα, το μονοπάτι του Στέφανου Τσιτσιπά προς τον τελικό του Αυστραλιανού όπεν.

Για την ιστορία, το πρώτο σετ κατέληξε στον Αμερικάνο, με καταγωγή από τη Φλόριντα στο τάι μπρέικ, εκεί όπου λύγισε τον Ρώσο με σκορ 9 – 7 (7-6 στα γκέιμ). Πιο εύκολα κατέκτησε το δεύτερο σετ κάνοντας από νωρίς το μπρέικ στον αντίπαλό του και κλείνοντάς το στο 6 – 3. Στο τρίτο και τελευταίο σετ, σε μεγάλο βαθμό επαναλήφθηκε η ιστορία του πρώτου σετ, με τον Αμερικάνο να διαπράττει και λίγο αργότερα να δέχεται πίσω το μπρέικ από τον Ρώσο, ο οποίος σε εκείνο το σημείο φάνηκε να έχει δυνάμεις για να ολοκληρώσει την κατάκτηση του σετ και να μπει ξανά στη διεκδίκηση του παιχνιδιού. Ωστόσο, ο Σεμπάστιαν Κόρντα είχε λύσεις. Έβγαλε ποιότητα, κράτησε το σερβίς του, ισοφαρίζοντας σε 5 – 5 και στη συνέχεια σε 6 – 6 και έστειλε ξανά το σετ στο τάι μπρέικ, όπου γρήγορα προηγήθηκε με 4 – 0. Ο Μεντβέντεβ κατάφερε να μειώσει σε 4 – 2, αλλά ο Κόρντα με ψυχραιμία ξανά και μεγάλους γουίνερ έκλεισε το σετ και κατ’ επέκτασιν ολοκλήρωσε τον αγώνα στο 7 – 4.

(AP Photo/Andrew Brownbill)

Ο Αμερικανός τενίστας βρέθηκε σε εξαιρετική μέρα δυσκολεύοντας το παιχνίδι του αντιπάλου του και αποδίδοντας κατά διαστήματα θεαματικό τένις. Αγνώριστος ο Ρώσος, ο οποίος βρέθηκε ξανά μακριά από τον καλό του εαυτό. Επόμενος αντίπαλός του Αμερικανού για την «φάση των 16» ο έμπειρος Χουμπέρτ Χουρκάτς, ο οποίος σε μονομαχία – θρίλερ κέρδισε τον Ντένις Σαποβάλοφ με σκορ 3 – 2.

Στα υπόλοιπα αποτελέσματα της ημέρας, μεγάλη νίκη με 3 – 0  σετ πήρε ο Στέφανος Τσιτσιπάς απέναντι στον Τάλον Γκρίκσπουρ, σφραγίζοντας το εισιτήριό του για τους «16» της διοργάνωσης, εκεί όπου θα συναντήσει για δεύτερη συνεχή χρονιά τον Γιανίκ Σίνερ. Ο Ιταλός επιβλήθηκε δύσκολα του Ούγγρου Μάρτον Φούκσοβιτς τον οποίο απέκλεισε με 3 – 2 σετ.

Εκτός συνέχειας έμεινε και ο Καμ Νόρι σε παιχνίδι πέντε σετ βλέποντας τον Γίρι Λεχέκα να τσεκάρει το εισιτήριο για τους 16. Ο Τσέχος θα βρει απέναντί του τον, σε εξαιρετική φόρμα, Καναδό Φίλιξ Οζέ Αλιασίμ, ο οποίος επιβλήθηκε με σκορ 3 – 1 του Αργεντίνου Φρανθίσκο Τσερούντολο.

Τέλος, ο Ιάπωνας Γιοσιχίτο Νισιόκα επιβλήθηκε εύκολα του Μακένζι Μακ Ντόναλντ με 3 – 0 σετ και έκλεισε ραντεβού με τον χαρισματικό και Ολυμπιονίκη Ρώσο τενίστα Κάρεν Χατσάνοφ, ο οποίος έκανε την έκπληξη και άφησε εκτός συνέχειας τον Φράνσις Τιάφοου (3 – 1).

Την σκυτάλη στο πρόγραμμα της Παρασκευής, παραλαμβάνει η Μαρία Σάκκαρη, η οποία τίθεται αντιμέτωπη με την Κινέζα Λιν Ζου με φόντο το εισιτήριο για την «φάση των 16» του Αυστραλιανού Όπεν.

Επιμέλεια: Δημήτρης Τσάκνης