ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Άτταλος Ν. Φιλαδέλφειας – Άγιοι Ανάργυροι 1-2 : Έπραψε τα πρέπει και το πρέπον

Η άκρος ενδιαφέρουσα αναμέτρηση μεταξύ Αττάλου ( 8η θέση) και Αγίων Αναργύρων ( 5η θέση) διεξήχθη σήμερα στο γήπεδο των Κάτω Αχαρνών για την 9η αγωνιστική της Α΄ Κατηγορίας και τον δεύτερο όμιλο της Ε.Π.Σ Αθηνών με σκορ 2-1 για τους φιλοξενούμενους. Οι μεν γηπεδούχοι με νέο τεχνικό , μετά την χθεσινή παραίτηση του κ. Κασάπη , τον κ. Τζέλη ήθελαν το τρίποντο για να ξεφύγουν από τις τελευταίες θέσης . Η ομάδα του κ Κοτσοβού δε γνωρίζοντας πως είναι η καλύτερη από τις δυο ομάδες έπαιξε για την νίκη που θα την φέρει όσο πιο κοντά γίνεται στην πρώτη τριάδα εν όψη της ολοκλήρωσης του πρώτου γύρου

Με την πρώτη κιόλας ευκαιρία η ομάδα των Αγίων Αναργύρων άνοιξε το σκορ με τον Πρισινίγκη στο 3΄ λεπτό . Η σωστή κυκλοφορία της μπάλας σε συνδυασμό με την εύθραυστη άμυνα του Αττάλου έφερα τον σκόρερ σε θέση βολής. Στο 14΄ λεπτό και πάλι οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που απείλησαν . Ο Πετανάι έτρεξε όλη την αριστερή πλευρά και ανετράπη από το δυνατό μαρκάρισμα του Κουτσόπουλου αλλά ο διαιτητής είπε παίζεται. Στην συνέχεια της φάσης ο Πανταγιάς και πάλι έκλεψε την μπάλα , μπήκε στην περιοχή και ενώ θα μπορούσε να τελειώσει μόνος επέλεξε να σιγουρέψει το γκολ αλλά ο Πρισινίγκης δεν κατάφερε να κάνει επαφή με την μπάλα και αυτή κατέληξε πλάγιο. Όσες ευκαιρίες χρειάστηκαν οι φιλοξενούμενοι για να ανοίξουν το σκορ , τόσες χρειάστηκαν και οι γηπεδούχοι . Ύστερα από μια βαθιά μπαλιά – διώξιμο του Πανταγιά , ο Κόκκολας κέρδισε μερικές κόντρες και έφερε τον Τριάντη σε θέση τετ-α-τετ για το 1-1 και την ισοφάριση. Αναγκαστική αλλαγή λόγω τραυματισμού στο 28΄ για τους Αγίους Αναργύρους με τον Φωτόπουλο να παίρνει την θέση του Γκινιδότα. Ο νεοεισελθών στο 31΄ λίγο έλλειψε να χριστεί και σκόρερ στην πρώτη επαφή στο ματς. Η βαθιά μπαλιά του Αρβανιτάκη τον βρήκε λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή , με το κοντρόλ του έστρωσε την μπάλα στον εαυτό του . Το σουτ ήταν καλό αλλά ο Χανιώτης έβαλε καλά το κορμί του και αποσόβησε τον κίνδυνο . Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να ψάχνουν το γκολ και να κυριαρχούν στον χώρο του κέντρου. Στο 40΄ ο Αρβανιτάκης από τα δεξιά προσπάθησε να γυρίσει την μπάλα στην περιοχή του Σαμιώτη, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά βρήκε στο πρώτο δοκάρι και έφυγε παράλληλα με την γραμμή της εστίας. Η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους ήταν για τους γηπεδούχους στις καθυστερήσεις με τον Κόκκολα να πατάει περιοχή , ο Γκινιδότας τον μάρκαρε κάπως δυναμικά και ο πρώτος βρέθηκε στο έδαφος , ο διαιτητής δεν βρήκε κάτι επιλήψιμο και με το τέλος του ημιχρόνου παίκτες και πάγκος του Αττάλου έπεσαν πάνω στον διαιτητή χωρίς αυτός να δείξει κάποια κάρτα.

Μετά την ανάπαυλα ο αγώνας ήταν ισορροπημένος στα πρώτα λεπτά με εξαίρεση την στιγμή του 57΄ όταν μετά από ακόμα μία ομαδική συνεργασία ο Πρισινιγκής βρέθηκε πρόσωπο με την εστία στα όρια της περιοχής , δέχτηκε ένα σκληρό μαρκάρισμα από τον Πανάγη αλλά ο διαιτητής είπε και πάλι να συνεχιστεί το ματς. Από το 63΄ περίπου και για 10 αγωνιστικά λεπτά ο Άτταλος για πρώτη φορά ήταν αυτός που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και ενώ έφτανε με αξιώσεις στο 1/3 του αντιπάλου δεν κατάφερνε κάποια τελική. Η σημαντικότερη στιγμή σε αυτήν την περίοδο για τον Άτταλο ήρθε από τον πολύ δραστήριο Τριάντη όταν μετά από μπάσιμο του στην μεγάλη περιοχή έπιασε ένα εξαιρετικό σουτ αλλά τα πολύ καλά αντανακλαστικά του Χανιώτη του στέρησαν ένα δεύτερο τέρμα. Ο Άτταλος πίεσε , ανοίχτηκε για να σκοράρει . Όμως στο 80΄ σε ένα κατέβασμα της μπάλας από τους φιλοξενούμενους ο Φωτόπουλος από ένα σημείο του γηπέδου , 20 περίπου μέτρα από το τέρμα αλλά από σχετικά κεντρική θέση προς την εστία , όπου και αυτός και οι συμπαίκτες του μέχρι τότε έψαχναν την πάσα εκείνος δοκίμασε το σουτ και ο κρύος στο 2ο ημίχρονο Σαμιώτης αιφνιδιάστηκε με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του για το 2-1 υπέρ των Αγίων Αναργύρων . Στα λεπτά που ακολούθησαν η σωστή αντιμετώπιση των φάσεων από τους φιλοξενούμενους σε αιφνιδιασμό με τα πολλά λάθη από τους παίκτες του Αττάλου δεν δημιούργησαν τίποτα περισσότερο από μια ασπίδα προστασίας του σκορ .Έτσι η ομάδα των Αγίων Αναργύρων πήρε τους τρεις βαθμούς και στον Άτταλο συνεχίζουν να ψάχνουν λύσεις για να αφυπνιστεί η ομάδα .

ΑΤΤΑΛΟΣ ΝΕΑΣ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ ( ΤΖΕΛΗΣ ) 1 : ΣΑΜΙΩΤΗΣ , ΚΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ ( 87΄ ΝΤΟΝΗΣ ), ΣΤΕΦΑΝΟΥ ( 46΄ ΡΕΘΥΜΝΙΩΤΑΚΗΣ), ΝΙΚΟΛΑΚΗΣ ( 85΄ ΜΠΟΖΙΝΑΚΗΣ ) , ΠΑΝΑΚΗΣ ( Α) , ΔΟΥΚΑΣ ( 88΄ ΚΑΡΑΛΑΤΗΣ ) , ΤΡΙΑΝΤΗΣ , ΦΟΥΝΤΑΣ , ΚΟΛΛΟΚΑΣ ( 67΄ ΧΡΥΣΑΝΘΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ) , ΠΑΝΤΑΓΙΑΣ , ΜΥΛΟΒΑΣ

ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ ( ΚΟΤΣΟΒΟΣ) 2 : ΧΑΝΙΩΤΗΣ , ΒΥΖΑΝΙΑΡΗΣ (Α) , ΖΑΡΚΑΔΟΥΛΑΣ (21΄ ΦΩΤΟΠΟΥΛΟΣ ) , ΓΚΙΝΙΔΟΤΑΣ , ΧΑΡΑΛΑΜΠΙΟΥ , ΣΤΕΡΓΙΑΜΠΗΣ , ΚΑΤΣΙΒΕΛΗΣ ( 84΄ ΠΑΛΑΣ ) , ΠΡΙΣΙΝΙΓΚΗΣ , ΠΕΤΑΓΑΙ ( 54΄ ΔΕΣΠΟΤΟΠΟΥΛΟΣ ) , ΠΑΠΟΥΛΙΔΗΣ

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ : ΑΝΤΩΝΗΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ