Διπλό ανόδου για Αχαρναϊκό,στη Βάρη

9η Αγωνιστική Πρωταθλήμα ΕΠΣΑΝΑ :

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΑΡΗΣ – ΑΧΑΡΝΑΪΚΟΣ 0-1

Για την 9η Αγωνιστική του πρωταθλήματος της ΕΠΣΑΝΑ αναμετρήθηκαν στο Δημοτικό Στάδιο της Βάρης,η τοπική ομάδα του Ολυμπιακού και ο Αχαρναϊκος.Την πολυπόθητη νίκη κατέκτησαν οι φιλοξενούμενοι με τέρμα του Λύγκου στην εκπνοή.Τεράστιας σημασίας νίκη για τους φιλοξενούμενους,που διεκδικούν επί ίσοις όροις την άνοδο με τον πρωτοπόρο Αστέρα Βάρης που βρίσκεται μόλις τρείς βαθμούς μπροστά του.Ιδιαίτερη μνεία χρήζουν οι φιλοξενούμενοι οπαδοί του Αχαρναϊκού(περίπου 200)που έδωσαν δυναμικό παρόν στη Βάρη και “έβαλαν το λιθαράκι τους” σε αυτό το αποτέλεσμα.Πάμε όμως να δούμε πως κύλησε η αναμέτρηση και προήλθε το τελικό σκορ.

Το ματς

Η αναμέτρηση απέκτησε εξ’αρχής έντονο ενδιαφέρον,αφού απο τα  πρώτα λεπτά φάνηκαν οι διαθέσεις και των δύο ομάδων να γίνουν “”απειλητικές “.Στο 6ο λεπτό ο κεντρικός χαφ του Αχαρναϊκου,Αποστόλου σπατάλησε σημαντική ευακαιρία για να ανοίξει το σκορ,όταν το σούτ που επιχείρησε εντός περιοχής πέρασε ελάχιστα δίπλα απο το τέρμα του Αλέξανδρου Ηρακλή.Άμεση απάντηση στις ευκαιρίες βρήκε μετά απο μόλις ένα λεπτό ο Μπέχαρι,που αστόχησε σε τετ α τετ που τον έφερε μια προηγούμενη ενέργεια του.Ο Μπονατάκης κατάφερε να διώξει σε κόρνερ.Στο 17ο λεπτό ο Ολυμπιακός Βάρης απείλησε ξανά,με τον Χαντάντ,που δοκίμασε το σουτ έπειτα απο ωραία διείσδυση που έκανε ξεκινώντας απο το αριστερό άκρο.Μετά απο τέσσερα λεπτά,στο 21ο δηλαδή της συνάντησης,ο Αχαρναϊκος έφτασε πολύ κοντά στο γκολ έπειτα απο ωραίο “τσίμπημα” της μπάλας του Λύγκου,αλλάη μπάλα πέρασε μερικά εκατοστά δίπλα απο το αριστερό δοκάρι του Μπονατάκη.Η συνέχεια του πρώτου μέρους είχε πτωτική πορεία και δεν είχε άλλες σημαντικές ευκαιρίες για κάποιο γκολ.Αντίθετα,με την έναρξη του δεύτερου μέρους,ο Στάυρου με κοντινή κεφαλία αστόχησε απο καλή απόσταση και το παιχνίδι παρέμενε στο 0-0.Όσο τα λεπτά περνούσαν και οδεύαμε προς τα τελευταία λεπτά,οι απειλές γίνονταν απο ελάχιστες εώς μηδαμινές.Στο 55ο λεπτό έγινε χαρακτηριστικά η τελευταία σημαντική ευκαρία με ένα σούτ του Μπέχαρι που δεν έφερε κάποια διαφοροποίση.Το.παιχνίδι έμοιαζε να έχει “σβήσει” και η ισοπαλία φάνταζε ως το πιθανότερο σενάριο.Ειδικά μετά απο την απερίσκεπτη αποβολή του Γεωργάκη στο 77ο λεπτό.Μία σέντρα όμως του Βλαχίδη στο 90ο λεπτό απο αριστερά,βρήκε στο χέρι του Παπαντώνη και “άλλαξε” τις ισορροπίες.Ο διαιτητής έδωσε πέναλτυ και ο Αχαρναϊκος απέκτησε ξαφνικά πλεονέκτημα νίκης.Στο 93ο λεπτό λοιπόν ο Λύγκος ευστόχησε απο την “άσπρη βούλα” και έδωσε το σημαντικότατο αυτό τρίποντο στην ομάδα του.Ένα τρίποντο που στο τέλος του παιχνιδιού πανηγυρίστηκε απο παίκτες και κόσμο,που έγιναν “μία γροθιά”.

Ο Ολυμπιακός Βάρης παρέμεινε έτσι στους επτά(7) βαθμούς,ενώ ο Αχαρναϊκός έφτασε τους δεκαεπτά(17) και αναρριχήθηκε στη 2η θέση,παρέα με τον ΑΟ Κερατέας,πίσω μόνο απο τον Αστέρα Βάρης.