Παρά τις απουσίες,”ξέσπασε” η ΑΕΚ Β’

4η Αγωνιστική

SUPERLEAGUE 2:

ΑΕΚ Β’ – ΠΑΟ ΡΟΥΦ 3-1:

Υπομονή μέχρι τη 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Superleague 2 έπρεπε να κάνουν οι φίλοι της ΑΕΚ για να δούν την Β’ ομάδα του συλλόγου τους να κάνει τη πρώτη της νίκη στη φετινή σεζόν.Η Ένωση κέρδισε με 3-1 τον ΠΑΟ ΡΟΥΦ στο Σεραφείδειο,σε μία αναμέτρηση που έγινε ανήμερα της εορτής του θρύλου της ομάδας Στέλιου Σεραφείδη,του οποίου η προσφορά στον σύλλογο έχει ανταμειφθεί με την συγκεκριμένη ονοματοδοσία του γηπέδου στα Σπάτα.

Το ματς

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά νευρικές με αποτέλεσμα να “οδηγούνται” σε συνεχή λάθη και άστοχες επιλογές.Στο 17ο λεπτό σημειώθηκε η πρώτη σημαντική φάση της αναμέτρησης για την ΑΕΚ Β’ με τον Σκόνδρα να αστοχεί εντός της περιοχής σε ένα σούτ με το δεξί μετά απο ωραία πάσα του Παρρά.Η ΑΕΚ Β’ απο το σημείο αυτό ξεκίνησε να “ανεβάζει στροφές” και κατάφερε στο 27ο λεπτό να προηγηθεί του αντιπάλου της με ωραίο γκολ του Αποστόλη Χριστόπουλου.Ο Γιάννης Κορομηλάς ήταν αυτός που έκλεψε τη μπάλα στον χώρο του κέντρου και με ωραία κάθετη πάσα έβγαλε τον φορ της ομάδας του σε πλεονεκτική θέση για γκολ.Το πρώτο ημίχρονο περιλάμβανε δύο ακόμα φάσεις,πάλι απο πλευράς ΑΕΚ Β’.Στο 39ο και στο 40ο λεπτό ο Γιάννης Γερολέμου είχε δύο σημαντικές ευκαρίες με πανομοιότυπο τρόπο,επιχειρώντας δύο ωραία σουτ με το αριστερό στο όριο της περιοχής των φιλοξενούμενων,τα οποία και ήλεγχε απομακρύνοντας έστω και με δυσκολία ο Κουνάδης.Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς υποψία φάσης απο την ομάδα του Ταύρου.Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου η ΑΕΚ Β’ “σπατάλησε” τεράστια ευκαρία να διπλασιάσει τα τέρματα της, αλλά ο Αποστόλης Χριστόπουλος έχασε την ευκαρία.Στο 59ο λεπτό,η ωραία ενέργεια του Ευθύμη Χριστόπουλου ευδοκίμησε,αφού ο νεαρός επιθετικός κέρδισε πέναλτυ μετά απο σέντρα του που βρήκε στο χέρι του Πανουργιά.Το πέναλτυ το εκτέλεσε ο ίδιος ένα λεπτό αργότερα και έκανε το 2-0 για την ομάδα του.Η ΑΕΚ Β’ είχε αποκτήσει ρυθμό και γινόταν όλο και πιο απειλητική.Στο 66ο λεπτό ο Γερολέμου έκανε το 3-0 με ωραία ενέργεια και ιδανικό πλασέ, αφού πέρασε και τον τερματοφύλακα Γεράσιμο Κουνάδη,σκόραρε σε κενή εστία.Το 3ο γκόλ της ΑΕΚ Β’ έμελε να αποτελέσει το έναυσμα για την “πτώση” του ρυθμού, αφού το παιχνίδι είχε κατά κάποιον τρόπο κριθεί.Τη συγκεκριμένη κατάσταση εκμεταλλεύτηκε ο Σπύρος Βερνάρδος κερδίζοντας πέναλτυ στο 89ο λεπτό μετά απο αχρείαστο μαρκάρισμα του Κάτσικα. Ο 23χρονος Έλληνας μέσος πέτυχε το ιστορικό πρώτο γκόλ του ΠΑΟ ΡΟΥΦ στη Superleague 2 χωρίς βέβαια να αποτυπώνεται σε κάποιο βαθμολογικό όφελος.Η ΑΕΚ Β’ έφτασε έτσι τους 5 βαθμούς ενώ ο ΠΑΟ ΡΟΥΦ παρέμεινε στον “πάτο” της βαθμολογίας,χωρίς κάποιο βαθμό.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΕΚ Β’ (ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΟΦΡΥΔΟΠΟΥΛΟΣ):

ΓΚΙΝΗΣ,ΣΤΑΜΟΥΛΗΣ,ΚΑΤΣΙΚΑΣ,ΝΤΑΪΚΟ,ΠΑΡΡΑΣ,

ΠΑΠΑ,ΓΕΡΟΛΕΜΟΥ(70′ ΣΑΜΠΑΝΑΤΖΟΒΙΤΣ),Ε.ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟΣ(78′ ΓΕΩΡΓΕΑΣ),ΚΟΡΟΜΗΛΑΣ(84′ ΛΕΛΕΚΑΣ),ΣΚΟΝΔΡΑΣ,ΑΠ.ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟΣ(78′ ΓΚΟΛΦΙΝΟΣ)