ΜΠΑΣΚΕΤ ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Δε σπάει η έδρα του Παπάγου!

Μεγάλη νίκη του Παπάγου επί του Ηρακλή με 79-70.

Έναν πολύ δυνατό αγώνα παρακολουθήσαμε στο ΕΑΚ Παπάγου, όπου Παπάγος (3-3) και Ηρακλής αναμετρήθηκαν για την 7η αγωνιστική της Elite League Ερρίκος Ντυνάν. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά το παιχνίδι και με τον Κόη να μπαίνει “ζεστός” πήραν μια καλή διαφορά (11-4). Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση και ισορρόπησαν το παιχνίδι, με τη πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 28-22. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Παπάγος μπήκε και πάλι δυνατά αυξάνοντας τη διαφορά του στους 9 (36-27), Αλλά από κει και πέρα ο “Γηραιός”, χάρη στην εξαιρετική του άμυνα και με μπροστάρηδες τους Λιάπη και Παπαντωνίου στην επίθεση, ανέτρεψε τη κατάσταση και με επιμέρους σκορ 14-1 πέρασε μπροστά (37-41), με το ημίχρονο να τελειώνει ισόπαλο 41-41 με προσωπικούς πόντους του Σολωμού. Στο 18ο λεπτό της αναμέτρησης αποχώρησε τραυματίας ο Παπαρέγκας.

Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε όπως το πρώτο. Ο Παπάγος μπήκε εξαιρετικά, ο Ηρακλής έμεινε στα αποδυτήρια και με ορμή από το κόσμο που βρεθηκε στο γήπεδο μέσα σε 3 λεπτά η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό (54-44) και πιο μετά στο +16 (62-46). Στη τελευταία περίοδο ο Ηρακλής έκανε την ύστατη προσπάθεια να ξαναμπεί στο παιχνίδι, και με τρίποντο του Γκαθράιτ κατάφερε να μειώσει στους 4 (70-66) με 4 λεπτά να απομένουν. Εκεί όμως ξέμεινε από δυνάμεις, ο Παπάγος έκανε σερί 9-0 (79-66) κι εκεί ουσιαστικά τελείωσε ο αγώνας.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα ήταν ο Παναγιώτης Κόης που πέτυχε νταμπλ νταμπλ με 22 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ ακολούθησαν οι Τάιλερ Πίτερσον που επίσης έκανε νταμπλ νταμπλ (12 πόντοι, 10 ριμπάουντ), Μπάλος και Γεωργοπαπαδάκος. Για τον Ηρακλή ο Λιάπης με 20 πόντους κράτησε το Γηραιό στο παιχνίδι, με τον Γκαθράιτ να προσθέτει 19, όντας όμως αρκετά άστοχος. Επόμενο παιχνίδι για το Παπάγο εκτός έδρας με τον Αμύντα, ενώ ο Ηρακλής αντιμετωπίζει στη Θεσσαλονίκη το Μαρούσι, σε μια πραγματικά ενδιαφέρουσα αναμέτρηση.

Παπάγος: 14/20 βολές, 19/40 δίποντα, 9/25 τρίποντα, 54 ριμπάουντ (39/15), 13 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 25 λάθη

Ηρακλής: 14/24 βολές, 22/45 δίποντα, 4/28 τρίποντα, 30 ριμπάουντ (19/11), 10 ασίστ, 14 κλεψίματα, 2 μπλοκ 11 λάθη

Παπάγος (Κουρής): Γιοβάνης, Γεωργοπαπαδάκος 10 (3/4 δίποντα, 1/6 τρίποντα), Σανδραμάνης 3, Κόης 22 (4/5 βολές, 3/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 13 ριμπάουντ), Καρούζος 5, Μαράκης 4, Σολωμός 4, Μπέλη 7, Κασαπίδης, Καρακώστας 1, Μπάλος 11 (3/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Πίτερσεν 12 (5/13 δίποντα, 8 ριμπάουντ)

Ηρακλής (Ντάγιος): Παπαρέγκας 6, Τζορμπατζόγλου, Γκαθράιτ 19 (4/5 βολές, 6/10 δίποντα, 1/7 τρίποντα), Λιάπης 20 (2/3 βολές, 6/11 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Μακρής, Χαριτόπουλος 6, Γεωργάκης, Τζακόπουλος, Παπαντωνίου 9 (2/6 βολές, 2/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Τέιλορ 8 (2/5 δίποντα, 0/8 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Βουλγαρόπουλος 2

Όσων αφορά τους 2 προπονητές, ο Μιχάλης Κουρής ανέφερε πως “Το Σαλούν” παρέμεινε για άλλη μια αγωνιστική απόρθητο. Η έδρα μας μας δίνει πάντα έξτρα ώθηση να παίξουμε καλύτερα και να κερδίσουμε, ενώ εκτός έδρας είναι πάντα πιο δύσκολα τα πράγματα, όπως και τη προηγούμενη αγωνιστική με το Μαρούσι. Είμαι ευχαριστημένος με τα παιδιά, κάναμε μια καλή εμφάνιση απέναντι σε έναν Ηρακλή εμφανώς κουρασμένο από τον αγώνα με την Ερυθραία, τώρα κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι με τον Αμύντα”.

Ο προπονητής του Ηρακλή, Γιάννης Ντάγιος ανέφερε “Ήταν ένα κακό παιχνίδι από μέρους μας. Δε ξεκινήσαμε καλά τον αγώνα, ήμασταν πάρα πολύ άστοχοι από την περιφέρεια, νομίζω είχαμε συνολικά 15% στα τρίποντα. Επιστρέψαμε στο παιχνίδι, αλλά λόγω της κούρασης από το μεσοβδόμαδο ματς της Τετάρτης και του τραυματισμού του Νίκου του Παπαρέγκα, δε μπορούσαμε να κυνηγήσουμε κάτι στο ματς. Ευχαριστώ πάρα πολύ το κόσμο που βρέθηκε σήμερα στο γήπεδο, συνεχίζουμε, δεν έχει τελειώσει κάτι, η χρονιά έχει πολύ δρόμο ακόμα κι από τη Δευτέρα στρέφουμε τη προσοχή μας στο ματς με το Μαρούσι”. Επίσης ο παίκτης του Ηρακλή με μεγάλη εμπειρία από την Α1, Στράτος Βουλγαρόπουλος ανέφερε “Ξεκινήσαμε πολύ νωθρά, βρεθήκαμε νωρίς πίσω στο σκορ, ενώ βγήκαν κάποια σουτ, κάποιες βεβιασμένες προσπάθειες του αντιπάλου κι έγειραν τη πλάστιγγα υπέρ του. Σίγουρα ο τραυματισμός του Παπαρέγκα ήταν καθοριστικός για την εξέλιξη του αγώνα, όπως και κάθε παίκτη στην ομάδα, αλλά συνολικά ήταν μια κακή μέρα. Προσπαθούμε να βελτιώνουμε τις αδυναμίες μας, κι όσο περνάει η χρονιά θα γινόμαστε καλύτεροι, με αρχή το επόμενο παιχνίδι στην έδρα μας”.

Επιμέλεια: Δημήτρης Παπαγεωργίου