Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης: Πρωταθλήτρια για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά!!

ΖΕΝΙΤ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΡΩΣΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Το τέταρτο συνεχόμενο πρωτάθλημα της κατέκτησε η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης, φτάνοντας και τα εννέα συνολικά (1984, 2007, 2010, 2012, 2015, 2019, 2020,2021, 2022) και παραμένει τέταρτη σε κατακτήσεις πίσω από Σπαρτάκ Μόσχας (22), ΤΣΣΚΑ Μόσχας (13) και Δυναμό Μόσχας (11).

Η σεζόν για την ομάδα της Αγίας Πετρούπολης ξεκίνησε αρκετά καλά με την κατάκτηση του Σούπερ Καπ Ρωσίας, αφού επικράτησε εύκολα με 3-0 της Λοκομοτίβ Μόσχας. Ανάλογα καλή ήταν και η αρχή στο πρωτάθλημα αφού ξεκίνησε με τρείς νίκες και ένα αήττητο σερί εννέα αγώνων, που έδειχνε από νωρίς τις προθέσεις της ομάδας για κατάκτηση του πρωταθλήματος. Σε αυτό το διάστημα ξεχωρίζουν η νίκη με 4-2 στην έδρα της Ροστόφ, και οι εντός έδρας νίκες με 3-2 επί της Κράσνονταρ και με 1-0 επί της ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Η πρώτη ήττα ήρθε στην εδρα της στις 03 Οκτωβρίου με  1-2 από την μετέπειτα δευτεραθλήτρια Σότσι, σε ένα παιχνίδι που μεν είχε προηγηθεί με τον Αρτέμ Τζούμπα στο 45ο λεπτό, όμως δε αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο από το 42! Έπειτα από αυτό το αποτέλεσμα, ακολούθησε και μία ήττα σοκ από την Άρσεναλ Τούλα (ομάδα που τερμάτισε τελευταία) εκτός έδρας με το ίδιο σκορ.

Η αντίδραση της ομάδας ήταν εντυπωσιακή, επικρατώντας με 7-1 της Σπαρτάκ Μόσχας και με 4-1 της Δυναμό Μόσχας!! Τελικά το αήττητο σερί έφτασε μέχρι και τους 18 αγώνες (12 νίκες,6 ισοπαλίες), ενώ έχασε την τελευταία αγωνιστική εκτός έδρας από την Νίζνι Νόβγκοροντ με 0-1! Ουσιαστικά με αυτό το σερί δεν άφησε και πολλά περιθώρια στις αντιπάλους της για την διεκδίκηση του πρωταθλήματος. Κέρδισε ξανά την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, αυτή τη φορά με 2-0 εκτός έδρας, την Κράσνονταρ με 3-1 επίσης εκτός έδρας και με τη νίκη με το ίδιο σκορ στην έδρα της επίτης Λοκομοτίβ την 27η αγωνιστική, “κλείδωσε” το πρωτάθλημα, τρείς αγωνιστικές πριν το τέλος.

Αξιοσημείωτο είναι ότι τον Μάρτιο και μετά την εισβολή της Ρωσίας στην Ουκρανία, ο αμυντικός της ομάδας Γιάροσλαβ Ρακίτσκι έλυσε το συμβόλαιο του με την ομάδα.

Η πρωταθλήτρια Ρωσίας είχε απολογισμό 25 βαθμούς στα ντέρμπι με τις ομάδες της πρώτης εξάδας αλλά και της Σπάρτακ Μόσχας αφού κατέγραψε εφτά νίκες, 4 ισοπαλίες και μόλις μία ήττα! Συγκεκριμένα είχε δύο νίκες επί της Κράσνονταρ και της ΤΣΣΚΑ Μόσχας, μία νίκη και μία ισοπαλία με Λοκομοτίβ Μόσχας, Δυναμό Μόσχας και Σπάρτακ Μόσχας ενώ δεν κέρδισε την Σότσι καθώς είχε μία ισοπαλία και μία ήττα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι έκλεισε τη σεζόν με 19 νίκες, 8 ισοπαλίες και μόλις 3 ήττες (65 βαθμοί), έχοντας την καλύτερη επίθεση με 66 γκολ αλλά και την καλύτερη άμυνα, δεχόμενη 28, αριθμοί που δεν μπορούσαν να την αφήσουν πιο κάτω από την πρώτη θέση.

ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ/ ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ

Η κλήρωση στη κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση δεν ήταν και η καλύτερη αφού την έφερε στον όγδοο όμιλο με αντιπάλους την Τσέλσι, την Γιουβέντους και την Μάλμε, οπότε ρεαλιστικός στόχος για τη Ρωσική ομάδα ήταν η τρίτη θέση που θα οδγηγούσε στο Γιουρόπα Λιγκ, κάτι που τελικά κατάφερε. Πήρε τέσσερεις βαθμούς από την βασική αντίπαλο της Μάλμε ενώ το πιο σημαντικό από άποψη ονόματος αποτέλεσμα της, ήταν το εντός έδρας 3-3 με την Τσέλσι, που στέρησε και τη πρωτιά στον όμιλο για τους μπλέ. Στο Γιουρόπα Λιγκ βρήκε απέναντι της την Ισπανική Ρεάλ Μπέτις, ένα εμπόδιο που τελικά δεν πέρασε στις λεπτομέρειες. Στο πρώτο παιχνίδι που έγινε εντός έδρας ηττήθηκε με 2-3 και στο εκτός έδρας ματς οι δύο ομάδες εξήλθαν ισόπαλες 0-0, με το ΒΑΡ να ακυρώνει γκολ των Ρώσων στο 90ο λεπτό, ένα τέρμα που θα έστελνε το ματς στη παράταση.

Κάπου εδώ αξίζει να αναφέρουμε ότι η Ζενίτ έχει κατακτήσει ένα Γιουρόπα Λιγκ (τότε Κύπελλο ΟΥΕΦΑ), την περίοδο 2007-2008. Τότε είχε προκριθεί ως τρίτη από όμιλο με Έβερτον, Νυρεμβέργη, Αλκμαάρ και Λάρισα! Στη συνέχεια άφησε εκτός τις Βιγιαρεάλ (0-1,1-2), Μαρσέΐγ (1-3, 2-0), Λεβερκούζεν (4-1, 0-1) και Μπάγερν Μονάχου (1-1, 4-0) και ολοκλήρωσε το παραμύθι με νίκη στο τελικό επί της Ρέΐντζερς με 2-0, με τέρματα τον Ντενίσοβ και Ζιριάνοβ. Ακολούθως κατέκτησε και το Σούπερ καπ Ευρώπης, αφού κέρδισε με 2-1 την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ!!

ΚΥΠΕΛΛΟ

Στο θεσμό του Κυπέλλου έπεσε θύμα έκπληξης αφού αποκλείστηκε στα προημιτελικά στη διαδικασία των πέναλτι (2-2 κανονική διάρκεια) από την Αλάνια Βλαδικαβκάζ, ομάδα δεύτερης κατηγορίας και έτσι παρέμεινε στις πέντε κατακτήσεις (1944, 1999, 2010, 2016, 2020).

ΠΑΙΚΤΕΣ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Οι παίκτες που ξεχώρισαν ήταν οι Αρτέμ Τζούμπα, και Ιβάν Σεργκέεφ με 16 γκολ και ασίστ στο πρωτάθλημα, ο Μάλκομ με 14 και ο Κλαουντίνιο με 12.