Β Εθνική Μπάσκετ Κεντρική ΜΠΑΣΚΕΤ

ΕΦΑΟΖ- ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 77-68: Πήρε το αίμα του πίσω

Ο ΕΦΑΟΖ υποδέχτηκε σήμερα(20/03) τον Ηλυσιακό στο κλειστό γυμναστήριο Ζωγράφου. Οι δύο ομάδες έπαιξαν όμορφο και ανταγωνιστικό μπάσκετ με την γηπεδούχο  να φεύγει με την νίκη επικρατώντας με 77-68.

Τοπικό ντέρμπι είχε σήμερα το πρόγραμμα της 20ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β Εθνικής κατηγορίας μπάσκετ. Η αναμέτρηση ξεκίνησε σε χαμηλά επίπεδα καθώς στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν πολύ άστοχες και για αυτό άλλωστε η πρώτη περίοδος έληξε μόλις 13-15. Ωστόσο στην συνέχεια οι παίχτες άρχισαν να βρίσκουν τα πατήματα τους . Ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο τα ποσοστά ευστοχίας κυρίως από τα 6,75 ήταν πολύ μεγαλύτερα με βασικούς πρωταγωνιστές τους  Μαγκουνή (21π) Μπιλάλη (13π) Κριζέα (11π) για τον ΕΦΑΟΖ αλλά και τους  Καλδή και Κεφαλά με 13 για τον Ηλυσιακό.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με εξαίρεση κάποια ξεσπάσματα του ΕΦΑΟΖ στο δεύτερο ημίχρονο όπου έφτασε στους +11 , όμως ο Ηλυσιακός κατάφερε να μειώσει στους 2 πολύ γρήγορα. Από κει και πέρα η διαφορά κυμαινόταν σταθερα απο τους τρεις ως τους έξι πόντους. Αυτό συνεχίστηκε μέχρι και τρία λεπτά πριν την λήξη του αγώνα όπου ο ΕΦΑΟΖ με τρίποντα του Κριέζα και του Καλαιτζάκη πήγε την διαφορά στους 13. Ο Ηλυσιακός απλά κατάφερε να μειώσει στους εννιά και να γραφτεί έτσι το τελικό 77-68 με τον ΕΦΑΟΖ να παίρνει την ρεβανς του για την ήττα στον πρώτο γύρο με 74-67.

ΕΦΑΟ Ζωγράφου-Ηλυσιακός 77-68

Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος-Τσαχάκης-Αντωνιάδης

Δεκάλεπτα: 13-15, 39-30, 53-50, 77-68

ΕΦΑΟΖ (Μάνος, Ζωηρού): Μπιλάλης 13 (3), Βάρσος 9, Μαγκουνής 21 (3), Κριζέας 11 (3), Καλαϊτζάκης 6, Μέξης 5, Ανδρεόπουλος 9, Χατζής 2

Ηλυσιακός (Λιτόπουλος, Καυκής): Ιορδάνογλου 5 (1), Γραμματίκας 5 (1), Μπινιάκου 6 (2), Καλδής 13, Βούρτσης, Υμέρι 5, Κεφαλάς 13 (2), Στασινόπουλος 17, Κοσαράς 4, Καραστάθης