Κεντρική ΜΠΑΣΚΕΤ

ΑΣ Πέρα-ΑΟ Πεύκης 70-80: Νίκη σε ματς-φωτιά για τους φιλοξενούμενους

Δύσκολη εκτός έδρας νίκη πέτυχε η Πεύκη στο «Βυζαντινό Αθλητικό Κέντρο» απέναντι στην μαχητική Πέρα παραμένοντας στην 2η θέση και διατηρώντας τις ελπίδες της για άνοδο στη Β’ εθνική.

Ένα ιδιαίτερα ανταγωνιστικό παιχνίδι διεξήχθη σήμερα το απόγευμα στον Άλιμο μεταξύ του ΑΣ Πέρα και της Πεύκης. Οι γηπεδούχοι μολονότι εμφανώς υστερούν σε ποιότητα έναντι των αντιπάλων τους πάλεψαν σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και έβαλαν δύσκολα στην ομάδα των βορείων προαστίων. Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι με την Πέρα να στοχεύει κοντά στο καλάθι και την Πεύκη να δίνει έμφαση στο περιφερειακό σουτ. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με ένα αμελητέο προβάδισμα δύο πόντων, 19-21, για τους φιλοξενούμενους. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Πεύκη κατάφερε να ανοίξει τη διαφορά χάρη στους 7 συνεχόμενους πόντους του Τσακίρη που έκανε το σκορ 20-28. Στην εξίσωση για τους φιλοξενούμενους μπήκε και ο Φιλιππόπουλος που κυριάρχησε σε απανωτές φάσεις κοντά στο καλάθι αλλά η Πέρα κατόρθωσε να μαζέψει την διαφορά πηγαίνοντας στα αποδυτήρια μόλις στο -4.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι μπήκαν στο παρκέ με διάθεση να μειώσουν τη διαφορά αλλά δεν το κατάφεραν αμέσως λόγω της ευστοχίας και των λύσεων που έδινε συνεχώς ο Τσακίρης. Λίγο πριν τη λήξη του 3ου δεκαλέπτου όμως κατάφεραν να ισοφαρίσουν το παιχνίδι στους 59 πόντους επιδεικνύοντας μεγάλη μαχητικότητα. Η 3η περίοδος έληξε με σκορ 60-63. Το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού ήταν διαφορετική υπόθεση, αφού η Πεύκη κυριάρχησε ολοκληρωτικά και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης. Οι βοήθειες του Καραδολάμη ήταν πολύτιμες στην τελική ευθεία με την Πεύκη να αποκτά προβάδισμα 10 πόντων, 65-75, τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη και να το συντηρεί μέχρι την τελευταία κόρνα και το τελικό 70-80. Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Κρανιάς με 18 πόντους ενώ για τους νικητές ξεχώρισαν ο Τσακίρης, ο Φιλιππόπουλος και ο Καραδολάμης. Ο ΑΣ Πέρα παραμένει 5ος με ρεκόρ 7-11 ενώ η Πεύκη ανέβηκε στο 16-1 και περιμένει το παιχνίδι με τον 1ο ΑΟ Μυκόνου για να διεκδικήσει την άνοδο.

Πέρα (Χολέβας): Δούβλης 9, Πρόγκας 8, Βλάχος 12, Κακαργιάς 5, Σπέντζος 10, Δημητρίου 3, Ανδρεάτος 3, Δαλαμπέκης 2, Κρανιάς 18

Πεύκη (Κτιστάκης) : Τσακίρης 23, Αποστολίδης 5, Καρνοσούρας 3, Καραδολάμης 14, Πατσαντζόπουλος 4, Φιλιππόπουλος 16, Κεχρής 4, Παπανικολόπουλος 10