F1 F1 Formula 1 Haas ΜΗΧΑΝΟΚΙΝΗΤΟΣ Μηχανοκίνητος αθλητισμός ΦΕΡΑΡΙ ΦΟΡΜΟΥΛΑ 1 Φόρμουλα 1

ΜΟΝΟ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΞΑΠΟΣΤΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΠΡΟΣ ΤΗ ΔΟΞΑ ΤΡΑΒΑ

Η Φεράρι είναι εδώ ! Πολ ποζίσιον για τον Σαρλ Λεκλέρκ στον εναρκτήριο αγώνα της σεζόν στο Μπαχρέιν με τον Σάινθ να τερματίζει τρίτος επιβαιώνοντας την ισχύ του μονοθεσίου της Σκουντερία .

Εντυπωσιακά ξεκίνησε η πολύαναμενόμενη σεζόν της φόρμουλα 1 με τρεις οδηγούς να διεκδικούν με αξιώσεις την Πολ ποζίσιον μέχρι την τελευταία στιγμή . Εν τέλει νικητής αναδείχτηκε ο Σαρλ Λεκλέρκ με δεύτερο τον παγκόσμιο πρωταθλητή, Μαξ Φερστάπεν,και τρίτο τον εταίρο οδηγό της Σκουντερία , Κάρλος Σάινθ. Ο Ισπανός ήταν ο ταχύτερος στον πρώτο γύρο προσπαθειών του Q3,ωστόσο ο Μονεγάσκος επιβλήθηκε στο τέλος και θα εκκινήσει από την πρώτη θέση στη σχάρα  εκκίνησης για 10η φορά στην καριέρα του. Η εικόνα της Μερσέντες ήταν πολύ διαφορετική από εκείνη στην οποία μας έχει συνηθίσει στην υβριδική εποχή με τον Χάμιλτον να τερματίζει 5ος 7 δέκατα πίσω από την κορυφή και τον 9ο Ράσελ να θυσιάζει τις όποιες ελπίδες του για κάτι καλό στο να δίνει σλιπ στριμ στον ομόσταυλο του . Η Χαας αποτέλεσε αναμφίβολα την θετική έκπληξη των κατακτηρίων με τον Μάγκνουσεν να τερματίζει 7ος και τον Σουμάχερ 12ο εξαιτίας ενός οδηγικού λάθος που του στέρησε πολύτιμο χρόνο . Εντυπωσιακός ήταν και ο Μπότας της Άλφα Ρομέο που κατέλαβε την 6η θέση ενώ η ΜακΛάρεν απογοήτευσε τους φιλάθλους της καθώς δεν κατάφερε να βάλει κάποιο μονοθέσιο στην τελική 10αδα. Αύριο στον αγώνα αναμένουμε μεγάλη μάχη ανάμεσα στους Λεκλέρκ, Φερστάπεν και Σάινθ ενώ απομένει να δούμε αν ο Πέρεζ θα μπορέσει από την 4η θέση να συμβάλει στην προσπάθεια της Ρεντ Μπουλ για τη νίκη .