Bertomeu Euroleague Μπάσκετ ΜΠΑΣΚΕΤ: ΕΥΡΩΠΗ Ολυμπιακός ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

ΜΠΑΙΝΟΝΤΑΣ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥ ΚΟΟΥΤΣ ΜΠΑΡΤΖΩΚΑ

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ οδήγησε τον Ολυμπιακό στο σκοράρισμα στην δύσκολη εκτός έδρας νίκη απέναντι στη Μπάγερν Μονάχου με 25 πόντους. Υπάρχει άραγε εξήγηση για τα μηδενικά λεπτά συμμετοχής του στο τέταρτο δεκάλεπτο?

Ο Ολυμπιακός πήρε σημαντική νίκη μέσα στο Μόναχο με σκορ 98-88 απέναντι στη Μπάγερν σε μια βραδιά που ο Τάιλερ Ντόρσεϊ σκόραρε 25 πόντους όντας μάλιστα εξαιρετικά εύστοχος στα σουτ εντός πεδιάς . Η εικόνα των ερυθρολεύκων στο δεύτερο ημίχρονο ήταν πολύ καλή με πιεστική για τον αντίπαλο άμυνα και ευκολία στο σκοράρισμα .Αυτό όμως που προκάλεσε εντύπωση σε όσους είδαν την αναμέτρηση ήταν η επιλογή του κόουτς Μπαρτζώκα να κρατήσει τον καυτό Ντόρσεϊ στον πάγκο καθ’όλη τη διάρκεια της τέταρτης περιόδου .Οι γηπεδούχοι έφτασαν δύο φορές κοντά στην ισοφάριση (71-73,76-78) ,κάτι που δεν πτόησε τον Έλληνα τεχνικό ,ο οποίος επέλεξε να διεκδικήσει τη νίκη με παίκτες που δεν είχαν ιδιαίτερη συνεισφορά μέχρι εκείνο το σημείο.Σίγουρα, οι προπονητές έχουν πολύ μεγαλύτερα  επίπεδα αντίληψης από τους απλούς λάτρεις του αθλήματος αλλά έχει ενδιαφέρον να προσπαθήσουμε να δώσουμε τις πιθανές  αιτίες για την επιλογή αυτή του Γιώργου Μπαρτζώκα .

Tyler Dorsey, #2 of Olympiacos Piraeus in action during the Turkish... News Photo - Getty Images

Ένας παράγοντας που διατήρησε τον Ελληνοαμερικανό στον πάγκο πιθανότατα είναι η αδυναμία του στην άμυνα . Ο Ολυμπιακός είχε πολλά προβλήματα στον τομέα αυτό στο πρώτο ημίχρονο και ο κόουτς της ομάδας δεδομένα έθεσε ως προτεραιότητα το να μπορέσει να κρατήσει την Μπάγερν μακριά από το καλάθι της ελληνικής ομάδας. Δεν είναι τυχαίο ότι χρησιμοποιήθηκαν αμυντικογενείς 5αδες με ταυτόχρονη χρήση των Παπανικολάου και Μακκίσικ με ότι κίνδυνο μπορεί αυτή να ελλοχεύει στην άλλη πλευρά του παρκέ.Θεωρώ όμως ότι το θέμα έχει και άλλες αναγνώσεις. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας γνωρίζει καλά ότι για να μπορέσει η ομάδα του να διακριθεί στην Ευρώπη χρειάζεται να μπορεί να αντλεί πράγματα από όλους του τους παίκτες .Βλέποντας ,λοιπόν τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη να είναι σκιά του εαυτού το 2022, του έδωσε μια ευκαιρία στον αγώνα κόντρα στους Βαυαρούς να είναι καταλυτικός για την έκβαση του ώστε να ανεβάσει κατακόρυφα την ψυχολογία του  και να επιστρέψει στα επίπεδα απόδοσης που μας είχε συνηθίσει στο δεύτερο μισό της προηγούμενης χρονιάς .Εκτός όσων αναφέρθηκαν το απρόβλεπτο είναι κάτι που μπορεί να εκπλήξει τον αντίπαλο και να μην μπορέσει να κάνει σωστή διαχείριση .Δεν είναι άλλωστε λίγες φορές που έχουμε δει τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς να παίρνει προκρίσεις και να κερδίζει τρόπαια με παίκτες που είχαν ελάχιστο χρόνο συμμετοχής και κανείς δεν τους υπολόγιζε ως πιθανούς παράγοντες των αναμετρήσεων.

Χασάν Μάρτιν: Παίζει ΞΑΝΑ όπως πέρσι και είναι ΠΟΛΥΤΙΜΟΣ φέτος (video) - Eurohoops

ΥΓ1:Η εικόνα του στον τελικό κυπέλλου μοιάζει να έχει αφυπνίσει για τα καλά τον Χασάν Μάρτιν που θυμίζει σιγά σιγά τον περσινό του εαυτό. Ο Φαλ σίγουρα είναι καταλυτικός για τον τρόπο που αγωνίζονται οι Πειραιώτες ωστόσο τα εξαιρετικά τελειώματα του Μάρτιν κοντά στο καλάθι τόσο με πρόσωπο όσο και με πλάτη λείπουν από τον Γάλλο .

ΥΓ2: Ο Ολυμπιακός είχε σημαντικό πρόβλημα στις περιστροφές στην άμυνα ειδικά στο πρώτο ημίχρονο.Σε αρκετές περιπτώσεις η Μπάγερν τον έφερε σε ανισορροπία και μπόρεσε να εκτελέσει εύστοχα τόσο κοντά στο καλάθι όσο και από την περίμετρο .

ΥΓ3: Η απόδοση της διαιτητικής τριάδας στον αγώνα ανάμεσα σε Παναθηναϊκό και Μιλάνο δεν τιμά τη διοργάνωση και είναι απαράδεκτη για παιχνίδι που μπορεί να κρίνει  πλασάρισμα στις πρώτες θέσεις της  τελικής κατάταξης .