Α ΕΠΣ ΠΕΙΡΑΙΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Θύελλα Μοσχάτου- ΑΣ Ποντίων 0-4:Εύκολο απόγευμα για τους φιλοξενούμενους που παραμένουν στο «κόλπο» της δυάδας

Για την 20η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Α ΕΠΣ Πειραιά, αγωνίστηκαν στο Δημοτικό Στάδιο Μοσχάτου η Θύελλα Μοσχάτου με την ομάδα του ΑΣ Ποντίων.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με αργό ρυθμό και τις δύο ομάδες να ψάχνουν τα πατήματά τους και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο δεν είχε κάτι το αξιοσημείωτο παρά μόνο λάθη στο χώρο της μεσαίας γραμμής.Από εκεί και μετά, οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να δείχνουν πιο αποφασισμένοι στον αγωνιστικό χώρο.Πήραν την κατοχή της μπάλας και άρχισαν να πιέζουν τη γηπεδούχο Θύελλα.

Το δεκάλεπτο που έκρινε την αναμέτρηση

Τρία γκολ πέτυχε ο ΑΣ Ποντίων από το 20 μέχρι το 30 και έτσι μέσα σε δέκα λεπτά ουσιαστικά καθάρισε το παιχνίδι.Το σκορ άνοιξε στο 20ο λεπτό μετά από αντεπίθεση που ξεκίνησε από κόρνερ της Θύελλας, με τον Σιφνάκη να φεύγει ταχύτατα από δεξιά και να σερβίρει έτοιμο γκολ στον Τσουκαλά, ο οποίος έκανε το 0-1.Μόλις 4 λεπτά αργότερα, στο 24ο λεπτό, ο Τσουκαλάς με ωραία ατομική προσπάθεια από τα αριστερά έκανε το γύρισμα και ο Κωνσταντάκος έστειλε με προβολή τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και έτσι με αυτογκόλ έγινε το 0-2.Το χορό των γκολ για το συγκεκριμένο δεκάλεπτο έκλεισε ο Κούβαρης στο 30ο λεπτό, όταν ξέφυγε από τους αμυντικούς της Θύελλας και βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων όπου δεν δυσκολεύτηκε με πλασέ να κάνει το 0-3.

Διαδικαστικού χαρακτήρα τα επόμενα λεπτά

Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου η μόνη αξιοσημείωτη ευκαιρία ήταν ένα δοκάρι για την Θύελλα Μοσχάτου  στο 34ο λεπτό, μετά από κεφαλιά του Ευαγγέλου.Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με γρήγορο γκολ για τους φιλοξενούμενους στο 52, με τον Σιφνάκη να φεύγει στην πλάτη της άμυνας από δεξιά, μετά από ωραία τελική πάσα του  Μουσάι και να σκοράρει με δυνατό σουτ γράφοντας έτσι το 0-4.Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε, οι δύο προπονητές έκαναν πολλές αλλαγές και έτσι το τελικό σκορ ήταν το 0-4 με την ομάδα του ΑΣ Ποντίων να παίρνει το τρίποντο που ήθελε με εύκολο τρόπο.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, ο ΑΣ Ποντίων έμεινε στην τρίτη θέση με 36 βαθμούς και παραμένει στο  κυνήγι της δυάδας, ενώ η Θύελλα βρίσκεται στην 6η θέση με 24 βαθμούς χωρίς κάποιο ιδιαίτερο άγχος για το υπόλοιπο της σεζόν.

Συνθέσεις

ΘΥΕΛΛΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ: Κουτρούμπας, Αδελφουλάκος(84′ Τζάτζας), Ευαγγέλου, Διακουμάκος(88′ Σάλτας), Ηλιόκαυτος(62′ Χατζάρας), Φουρκάν(46′ Σταμούλης), Νταής, Παναγόπουλος, Ευριπιώτης, Κωνσταντάκος, Σκοπελίτης(73′ Λεμονής).

ΑΣ ΠΟΝΤΙΩΝ: Μπαλτάς, Μπογιάνκ(70′ Γεωργιάδης), Γαρμπής(53′ Λιανόπουλος Α.), Ντελιλάι, Νέστορας, Νισύριος, Σιφνάκης(53′ Ζαχαρίας), Τσουκαλάς, Κούβαρης(67′ Μπάσα), Μουσάι, Μελεμενής(53′ Νίνος).

Διαιτητική τριάδα:Τζαγκαράκης,Ζερβάκης,Λυτρίβης