Γ εθνική ΜΠΑΣΚΕΤ

ΑΕ Ίκαρος Καλλιθέας-ΓΣ Κορωπίου 87-70:Άνετη επικράτηση για την ομάδα της Καλλιθέας

Για την 11η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Γ Εθνικής μπάσκετ, ο Ίκαρος Καλλιθέας υποδέχτηκε το Γυμναστικό Σύλλογο Κορωπίου στο κλειστό γυμναστήριο Έσπερος επικρατώντας με 87-70 και παραμένει στο κυνήγι της πρώτης δυάδας.

Το παιχνίδι ξεκίνησε σε χαμηλό τέμπο στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να είναι ιδιαίτερα άστοχες.Έτσι στο τέλος της πρώτης περιόδου το σκορ ήταν 19-14 υπέρ του Ικάρου.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι «πάτησαν το γκάζι» αφού ήταν ιδιαίτερα εύστοχοι σε σουτ τριών πόντων και έτσι πήγαν στο ημίχρονο με διψήφια διαφορά(45-30).

Από εκεί και πέρα, το δεύτερο ημίχρονο κινήθηκε στους ίδιους ρυθμούς, με τον Ίκαρο να κρατάει τη διαφορά σε διψήφια νούμερα και με αυτό τον τρόπο να φτάνει σε μια εύκολη νίκη με 87-70.

Με τη νίκη του αυτή ο Ίκαρος ξεπέρασε την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής από τον Μίλωνα, φτάνοντας έτσι στο 8-3 και πιέζει για την πρώτη δυάδα του πρωταθλήματος.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ο Παπαδιονυσίου με 22 πόντους, ενώ για το φιλοξενούμενο Κορωπί ξεχώρισε ο Αρκουμάνης με 17.

Ίκαρος Καλλιθέας (Βλάχος): Κασιδάκης, Παπαδιονυσίου 22(5), Μιχάλογλου 14(1), Σκάνδαλος 4, Λαμπρόπουλος, Φιλίππου 8(2), Αγγελή, Μαλτέσιος 8, Σιγκούνας 17(2), Πρωτούλης 5, Καραμπάτσος 9(3).

ΓΣ Κορωπίου (Δρακόπουλος): Γκίκας, Ντιμπ 6(1), Νικόπουλος 3(1), Μιχάλης 10(2), Παπαϊωάννου 4, Μαρκομιχάλης 8, Αρκουμάνης 17(2), Μαράντος 6, Λεμπέσης, Γκίνης 12, Σιδέρης 4, Μαντζούκας

Δεκάλεπτα: 19-14, 45-30, 67-54, 87-70

Διαιτητές: Ναστούλης, Ευφραιμίδης