Α1 Γυναικών Κεντρική ΜΠΑΣΚΕΤ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΠΑΣ Γιάννινα

Α1 Μπάσκετ Γυναικών: Άνετη επικράτηση του Παναθηναϊκού επί του Πας Γιάννινα

Εύκολο απόγευμα είχε ο Παναθηναϊκός απέναντι στον Πας Γιάννινα επικρατώντας με 76-48 , στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 κατηγορίας μπάσκετ γυναικών.

Στην πρώτη θέση της βαθμολογίας στην Α1 γυναικών παρέμεινε ο Παναθηναικός , έπειτα από την νίκη με 76-48 απέναντι στον ουραγό Πας Γιάννινα , στο κλειστό” Παύλος Γιαννακόπουλος “. Με δύο παιχνίδια παραπάνω από τον Ολυμπιακό , έκανε ένα μεγάλο βήμα για να μην χάσει έδαφος , ενόψει του μεταξύ τους αγώνα σε δύο βδομάδες , ο οποίος είναι πολύ πιθανό να κρίνει το πρωτάθλημα.

Οι παίκτριες της κυρίας Καπογιάννη μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα και έδειξαν εξ αρχής πως δεν έχουν σκοπό να αφήσουν κανέναν περιθώριο στον αντίπαλο. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με το εντυπωσιακό  50-23 , με το επιμέρους σκορ των δύο δεκαλέπτων να είναι 28-15 και 22-8 .

Στο δεύτερο ημίχρονο , η ομάδα του κύριου Δουβίτσα , έπαιξε πιο μεστό μπάσκετ και προσπάθησε να μαζέψει το σκορ. Χωρίς να παιχτεί εντυπωσιακό μπάσκετ οι Γιαννιώτισσες κέρδισαν την τρίτη περίοδο με 12-17 . Ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό για να αλλάξει η εικόνα του παιχνιδιού αλλά και η διαφαινόμενη έκβαση του σκορ. Ο Παναθηναικός στην τέταρτη περίοδο νίκησε με 14-8 , και έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 76-48 .

Από τις γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Ριντ και Φίτζκεραλντ με 21 και 15 πόντους αντίστοιχα ενώ από τις φιλοξενούμενες η Σλιμ με 16.

Πλέον ο Παναθηναικός , έχει 17 βαθμούς με ρεκόρ 8-1 με μοναδική ήττα από τον Ολυμπιακό. Τα Γιάννενα βρίσκονται στην τελευταία θέση με 11 βαθμούς και 2-7 ρεκόρ.

Παναθηναϊκός-ΠΑΣ Γιάννινα 76-48
Διαιτητές: Ρίζος-Νάστος-Μπακετέα
Δεκάλεπτα: 28-15, 50-23, 62-40, 76-48
Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 21(1), Φίτζγκεραλντ 15(1), Ζιάκα 2, Σταμάτη 7(1), Λύμουρα 6(1), Κωτούλα, Μπουντούρη, Γρηγοροπούλου 3, Μυλωνάκη 7, Χολμς 10, Χατζηνικολάου 5.
ΠΑΣ Γιάννινα (Δουβίτσας): Μπλάσιερ 1, Χούλη 5(1), Σαρηγιαννίδου 3, Θεοδώρου 6(1), Καλαμπάκου 3(1), Χρηστάκη 8(2), Σλιμ 16, Παπαδοπούλου 4, Δημητριάδου, Μαρίνη 2.