Νίκη και κορυφή για τον Χολαργό, 3-1 την Αργυρούπολη

ΕΠΣ Αθηνών ΕΠΣΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Ποδόσφαιρο

Ο Χολαργός κατάφερε να φτάσει σε μια σημαντική νίκη απέναντι στην Αργυρούπολη με 3-1 και πάτησε στην κορυφή του ομίλου του.

Ο Χολαργός νικώντας εντός έδρας την Αργυρούπολη με 3-1 στα πλαίσια της 17ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣ Αθηνών έφτασε τους 35 βαθμούς, και ανέβηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας ξεπερνώντας τον Άτταλο. Η Αργυρούπολη από την άλλη έμεινε 6η στους 18 βαθμούς.

Ημίχρονο στο “0”

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης έγινε σαφές πως επρόκειτο να ακολουθήσει ένα δυνατό ματς, γεμάτο ένταση. Τα σκληρά μαρκαρίσματα και τα πολλά φάουλ δεν βοηθούσαν το ματς να βρει ρυθμό. Το ίδιο ισχύει και για τον αγωνιστικό χώρο, με φυσικό χλοοτάπητα, που βρισκόταν σε κακή κατάσταση μετά την πρόσφατη κακοκαιρία δυσκολεύοντας τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε για την ομάδα του Χολαργού στο 18ο λεπτό όταν μετά από κάθετη πάσα του Χατζή ο Ζαχαρόπουλος βρέθηκε σε θέση τετ α τετ αλλά πλάσαρε αδύναμα πάνω στον Παγουδή. Η Αργυρούπολη απάντησε λίγα λεπτά αργότερα με χαμένη ευκαιρία του Κωστάκη που σούταρε από τα δεξιά μετά από αντεπίθεση χωρίς να δυσκολέψει όμως τον Μόλφεση. Στην αντεπίθεση της ίδιας φάσης και πάλι ο Ζαχαρόπουλος “ενόχλησε” την εστία του Παγουδή χωρίς αποτέλεσμα. Όσο κυλούσε το ημίχρονο ο Χολαργός έδειχνε να παίρνει τα ηνία του παιχνιδιού και με καλή κυκλοφορία της μπάλας να αναλαμβάνει την πρωτοβουλία των κινήσεων. Η σημαντικότερη στιγμή του πρώτου μέρους ήρθε 5 λεπτά πριν τη λήξη του. Ο Τσίρος βρήκε με ωραία μακρινή μεταβίβαση τον ξεχασμένο στην πλάτη της άμυνας Κοντογιάννη, εκείνος όμως αστόχησε στο κοντινό σουτ που επιχείρησε. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια χωρίς σκορ

“Καθάρισε” η ποιότητα για τον Χολαργό

Με την επανέναρξη του ματς ο προπονητής του Χολαργού πέρασε 2 πολύ ποιοτικούς παίκτες, τους Σκούμα και Καρρά, στην μεσοεπιθετική του γραμμή και έστειλε το μήνυμα νίκης στην ομάδα του. Η Αργυρούπολη ωστόσο είχε οπισθοχωρήσει πολύ έχοντας πλέον εντελώς παθητική στάση στο παιχνίδι, αρκούμενη στο να κλείνει τους χώρους, δίχως όμως να κρατάει την μπάλα και να ψάχνει κάποια αντεπίθεση. Η αλήθεια είναι πως αυτό λειτούργησε μιας και ο Χολαργός δυσκολευόταν πολύ να δημιουργήσει ευκαιρίες και να μετουσιώσει την κατοχή του. Στο 70ο λεπτό ο αρχηγός του Χολαργού Τσίρος και ένα από τα σημαντικότερα γρανάζια του πήρε την κατάσταση στα…πόδια του. Με εξαιρετική, πολύ έξυπνη εκτέλεση φάουλ γύρω από το τείχος ξεγέλασε τον Παγουδή και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Η Αργυρούπολη δεν είχε άλλη επιλογή και αναγκαστικά πήρε μέτρα στο γήπεδο δίνοντας όμως στον Χολαργό τον χώρο που τόσο έψαχνε να βρει πριν ανοίξει το σκορ. Μόλις δύο λεπτά μετά, ο Μυλωνάς έκλεψε την μπάλα λίγο μπροστά από το κέντρο, μοίρασε στον αμαρκάριστο Σκούμα ο οποίος με ωραίο πλασέ διπλασίασε τα τέρματα της γηπεδούχου. Ο Χολαργός μέσα στα επόμενα 5 λεπτά σπατάλησε δύο ακόμα μεγάλες στιγμές με τους Χατζή και Τριάντη, με τις οποίες θα μπορούσε να κλειδώσει το ματς. Στο 80′ σχεδόν απρόσμενα η Αργυρούπολη κατάφερε να φτάσει σε ένα τέρμα και να ανανεώσει το ενδιαφέρον του παιχνιδιού. Ο Ντούβλης έκλεψε την μπάλα στο κέντρο μετά τη λάθος πάσα του Μυλωνά, την κουβάλησε και σκόραρε με σουτ εντός περιοχής. Ο Χρήστος Σκούμας όμως στο 87ο λεπτό εκμεταλλεύτηκε την κάθετη πάσα του Ζαχαρόπουλου και αφού προσπέρασε τους Παγουδή και Γεωργακά σκόραρε. Με αυτό το γκολ ο βραχύσωμος εξτρέμ του Χολαργού έφτασε τα 14 φέτος, παρέμεινε πρώτος σκόρερ του ομίλου και χάρισε την πολυπόθητη νίκη στην ομάδα του.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Χολαργός: Μόλφεσης, Ντόβας (Μυλωνάς 65′), Τσάγκαρης, Μηλιώνης, Μηχελής, Μπαλαχτσής (Καρράς 45′), Κοντογιάννης, Τσίρος, Χατζής (Τριάντης 75′), Ζαχαρόπουλος, Κωνσταντινίδης (Σκούμας 45′)

ΓΣ Αργυρούπολης: Παγουδής, Κωστάκης, Ζυγουρής, Γεωργακάς, Ασημάκης (Γιαννίκος 82′), Κορκολής (Ντούβλης 45′), Λεβέντης (Κωστόπουλος 90′), Χρηστώφ, Μπιζίνης (Προμπονάς 62′), Κοκκινέλης, Δρακοντίδης