ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ Κεντρική ΜΠΑΣΚΕΤ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ολυμπιακός:Ο Σλούκας σε νεκρό χρόνο ξέρανε την Εφές.

Ο Ολυμπιακός σε ένα απίστευτο ματς πήρε σπουδαία νίκη επί της Εφές Αναντολού με 87-85 μετά από μάχη 45 λεπτών.Ήρωας ο Σλούκας που πέτυχε το νικητήριο σουτ στην εκπνοή της παράτασης.

Ο Ολυμπιακός πέτυχε σπουδαία νίκη εναντίον της πρωταθλήτριας Ευρώπης Εφές Αναντολού με 87-85 χθες το βράδυ στο ΣΕΦ.Ο Σλούκας με buzzer beater χάρισε τη νίκη στους ερυθρόλευκους ύστερα από ένα συγκλονιστικό αγώνα που κρίθηκε στη παράταση.Ο Ολυμπιακός με τη νίκη του αυτή έφτασε το ρεκόρ του στο 14-9,εδραιώθηκε για τα καλά στην οχτάδα της διοργάνωσης και κάνει όνειρα ακόμα και για το πλεονέκτημα έδρας καθώς τώρα βρίσκεται στη 4η θέση της βαθμολογίας!

Ολυμπιακός - Αναντολού Εφές 87-85: Σλούκας ο εκτελεστής, έβγαλε νοκ άουτ την πρωταθλήτρια Ευρώπης στο μηδέν

Εκτός του Σλούκα που είχε 23 πόντους,5 ριμπάουντ και 6 ασίστ από τον Ολυμπιακό ξεχώρισαν οι  Τάιλερ Ντόρσεϊ που πέτυχε σημαντικά καλάθια και ολοκλήρωσε το ματς με 19 πόντους, ενώ 16 είχε ο Σάσα Βεζένκοφ με 8 ριμπάουντ και 10 ο Μουσταφά Φαλ 5 ριμπάουντ.Από την Εφές ξεχώρισαν οι Μίτσιτς που σημείωσε double double με 12 πόντους και 13 ασίστ.Από κοντά και οι Λάρκιν και Πλάις που σημείωσαν 11 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Ο Αγώνας

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν υπόθεση της ομάδας του Πειραιά.Με μπροστάρηδες τους Σλούκα,Βεζένκοφ και Φαλ ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 19-12 και 23-17.Το δεκάλεπτο έκλεισε με μια σκηνή που έμελλε να επαναληφθεί:Ο Σλούκας με τρίποντο στην εκπνοή του δεκαλέπτου διαμόρφωσε το 26-17.

Στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου ο Ολυμπιακός κρατούσε τη διαφορά στα επίπεδα των 7 πόντων αλλά ήταν θέμα χρόνου για την Εφές να επανέλθει.Εκμεταλλευόμενη κάποιες κακές επιλογές των ερυθρολεύκων στην επίθεση και με ηγέτες τους Μίτσιτς και Πλάις ανέτρεψαν το 35-28 και προηγήθηκαν με 37-38.Το ημίχρονο έληξε με 42-41 υπέρ της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα χάρη σε τρίποντο του Ντόρσει 3 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι δείχνοντας τι επρόκειτο να ακολουθήσει.Δύο φορές ο Ολυμπιακός προσπάθησε να χτίσει μια διαφορά προηγούμενος με 50-45 και 57-52.Όμως και πάλι οι Τούρκοι αντέδρασαν και χάρη σε κάποια καλάθια του Μπομπουά έφεραν το ματς στα ίσα 61-61 με τη λήξη του τρίτου δεκάλεπτου.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν μια πραγματική σκυλομαχία.Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν συνεχώς στο σκορ με το προβάδισμα να εναλλάσσεται και φτάσαμε στο συγκλονιστικό φινάλε.Με το σκορ στο 75-73 και με 30 δευτερόλεπτα να απομένουν ο Ντόρσει έκανε λάθος με αποτέλεσμα η Εφές να έχει μία κρίσιμη κατοχή στα χέρια της. Ο Μίτσιτς με καλάθι 15΄΄ να απομένουν στο ρολόι έκανε το 75-75.Ο Ολυμπιακός είχε τη τελευταία επίθεση στα χέρια του αλλά το σουτ του Ντόρσει βρήκε σίδερο και οι ομάδες οδηγήθηκαν στο έξτρα πεντάλεπτο.

Στη παράταση ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 81-78, αλλά δεν κατάφερε να χτίσει πάνω σε αυτή τη διαφορά. Η Εφές με τους Μίτσιτς και Λάρκιν βρέθηκε στο +1 (81-82), με τον ΜακΚίσικ με 1/2 βολές να ισοφαρίζει σε 82-82. Ο Λάρκιν με τρίποντο έδωσε αέρα τριών πόντων στους Τούρκους, με τον Ντόρσεϊ με σουτ από τη γραμμή των βολών να μειώνει σε 84-85 και τον Σλούκα με buzzer beater τρίποντο από τη γωνία να δίνει τη νίκη στον Ολυμπιακό με 87-85.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς, Πατέρνικο, Κόλιενσιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-17, 42-41, 61-61, 75-75, 87-85παρ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας):Ντόρσεϊ 19 (2/5 τρίποντα), Λούντζης, Λαρεντζάκης 5 (1/2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ), Φαλ 10 (4/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Σλούκας 23 (4/10 δίποντα, 4/6 τρίποντ, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μάρτιν 1 (3 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 16 (3/4 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 3 (1/7 τρίποντα), ΜακΚίσικ 6 (1/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ)

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 11 (0/3 δίποντο, 2/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Μπομπουά 13 (1/4 τρίποντα, 3 ασίστ, 3 λάθη), Σίνγκλετον 4, Μπράιαντ 3 (1/2 τρίποντο, 3 κλεψίματα), Μοερμάν 11 (3/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ), Πλάις 14 (3 ριμπάουντ), Μίτσιτς 12 (1/7 τρίποντα, 13 ασίστ), Ντάνστον 9, Σίμον 8 (4/5 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 19/37 δίποντα, 11/32 τρίποντα, 16/20 βολές, 34 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 10 επιθετικά), 14 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Αναντολού Εφές: 25/37 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 11/12 βολές, 26 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 2 επιθετικά), 23 ασίστ, 9 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 12 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 27η αγωνιστική ο Ολυμπιακός θα υποδεχθεί την Αρμάνι Μιλάνο (24/2 στις 21:45), ενώ η Αναντολού Εφές τη Μακάμπι Τελ Αβίβ (24/2 στις 19:30).