Α ΕΠΣ ΠΕΙΡΑΙΑ Ε.Π.Σ. ΠΕΙΡΑΙΑ Ποδόσφαιρο ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Παντζιτζιφιακός – Φαληρικός : Δίκαιη μοιρασιά που δε βόλεψε κανέναν!

Η ομάδα του Παντζιτζιφιακού αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1 στην έδρα της κόντρα στο Φαληρικό,γεγονός που δεν ικανοποίησε καμία από τις δύο πλευρές,αφήνοντάς τους μακριά από τις πρώτες θέσεις.

Ένα παιχνίδι που τα είχε όλα μπόρεσαν να απολαύσουν όσοι είχαν την τύχη να βρεθούν χτες το μεσημέρι στο γήπεδο της παραλίας της Καλλιθέας.Με την είσοδο των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο οι οπαδοί των γηπεδούχων δημιούργησαν μια καταπληκτική ατμόσφαιρα τόσο με τα συνθήματά τους όσο και με τα καπνογόνα που άναψαν. Το πρώτο ημίχρονο κύλησε  γενικώς ήσυχα χωρίς μεγάλη ένταση με τις ευκαιρίες να είναι μοιρασμένες για κάθε πλευρά. Αρχικά ο Φαληρικός μπήκε πιο δυνατά προσπαθώντας είτε με σουτ είτε με κόρνερ να απειλήσει τους γηπεδούχους οι οποίοι ξεκίνησαν αρκετά μουδιασμένα.Παρόλα αυτά κάτι τα λάθη της άμυνας των φιλοξενούμενων κάτι οι αντεπιθέσεις από τα κόρνερ του Φαληρικού,έδωσαν την ευκαιρία στην ομάδα της Καλλιθέας να δημιουργήσει τις δικές της στιγμές που λίγο έλειψε να καρποφορήσουν.Μάλιστα στο 28ο λεπτό ένα τάκλιν του αμυντικού του Φαληρικού  έσωσε σίγουρο γκολ και διατήρησε το μηδέν για την ομάδα του.Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι είχαν επίσης άλλη μια μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ στο 38ο λεπτό όταν σε μια φάση διαρκείας η μπάλα ύστερα από μια απόκρουση του γκολκίπερ κατέληξε άουτ στη δεύτερη προσπάθεια των επιτιθέμενων.Προς το τέλος του πρώτου μισού οι Νικαιώτες είχαν δύο τελικές προς την εστία χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα.Εκεί που όλα έδειχναν ένα ήσυχο ηλιόλουστο απόγευμα που λίγο έλειψε να αποκοιμήσει τον κόσμο στις εξέδρες ήρθε το δεύτερο ημίχρονο να γίνει ροντέο και να ανάψει τα αίματα. Η ομάδα της Νίκαιας ξεκίνησε με δύο αλλαγές στη σύνθεσή της καθώς Λοϊζίδης και Μιτσάνι(2ος σκόρερ στο πρωτάθλημα με 7 γκολ )πήραν τις θέσεις του Αχείμαστου και του Σαραντάκου.Το δεύτερο ημίχρονο εκκίνησε ακριβώς με πανομοιότυπο τρόπο με το πρώτο και τις αλλαγές να δίνουν ώθηση στο Φαληρικό ,με τους γηπεδούχους να γλυτώνουν από το αυτογκόλ του αμυντικού τους (δοκάρι για το Φαληρικό)και τους οπαδούς ευγνωμονούν για την τύχη της ομάδας τους.Οι αποφάσεις του διαιτητή στον καταλογισμό ή μη των φάουλ εξαγρίωσε τους Τζιτζιφιώτες,με την εξέδρα να μαίνεται κατα της διατητικής ομάδας και τις φωνές να μπαίνουν στην εξίσωση.Από εκείνο το σημείο και έπειτα η ατμόσφαιρα μύριζε μπαρούτι και κάθε απόφαση προκαλούσε γκρίνια σε κάθε μεριά.Η μια ευκαιρία διαδέχονταν την άλλη και για τις δύο πλευρές ,ώσπου ξαφνικά στο 64ο λεπτό με ένα σουτ βολίδα ο 16χρονος Παπαδούλης έβαλε μπροστά τους Καλλιθεάτες και τους έχρισε φαβορί για την επικράτηση.Το γκολ όμως αντί να αφυπνίσει τους συμπαίκτες του ίσως και λόγω κούρασης τους έκανε να οπισθοχωρήσουν παραδίδοντας τα ηνία του αγώνα στους φιλοξενούμενους που έψαχναν διακαώς την ισοφάριση.Εύκολα θα αναλογιζόταν κανείς με εκείνο ή τον άλλο τρόπο το πιο πιθανό ήταν να ισοφαριστούν,παρά ταύτα η τύχη έδειχνε να είναι υπέρ του Παντζιτζιφιακού,καθώς ότι ευκαιρία παρουσιαζόταν στους αντιπάλους κατέληγε είτε στα χέρια του γκολκίπερ είτε σταματούσε στο δοκάρι.Ωστόσο ο 19χρονος Μάρκου τιμώρησε την άμυνα των Καλλιθεατών μετά από αλλεπάλληλες αποτυχημένες προσπάθειες στερώντας τους την ευκαιρία για ένα πολύτιμο τρίποντο που θα τους έφερνε πολύ κοντά στην κορυφή του 3ου ομίλου της ΕΠΣ Πειραιά.Στις καθυστερήσεις και οι δύο ομάδες είχαν τη δυνατότητα να αρπάξουν τη νίκη αλλά εν τέλει το σκορ δεν άλλαξε και με το σφύριγμα της λήξης η έκδηλη απογοήτευση όλων ήταν φανερή και μια βουβαμάρα έπληξε την όμορφη αυτή ατμόσφαιρα που καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα είχε συναρπάσει όσους παρευρίσκονταν στο παραλιακό γήπεδο.

ΠΑΝΤΖΙΤΖΙΦΙΑΚΟΣ: Σκευοφύλαξ, Ηλιόπουλος, Ρουμελιώτης (70’ Γιαλλουράκης), Τρίχας, Καρανίκας, Μαύρος, Φόνσος, Παπαδούλης (80’ Τάρχα), Κολοφώτης (89’ Μπαγιάτης), Δεμερτζής, Κωνσταντίνου (77’ Ελευθεράκης)

ΦΑΛΗΡΙΚΟΣ: Γραίος, Αχείμαστος (46’ Λοϊζίδης), Καζαντζίδης, Δοξακόπουλος, Μπουζάλι, Μάρκου, Πρέλα, Σταθαράς, Σαραντάκος (46’ Μιτσάνι – 87’ Αχλαδιώτης), Γρίψας, Γαβράς (75’ Ντερκρικογιάν)

Διαιτητής:Χατζηγιάννης

Βοηθοί:Ιωαννίδης,Λυτρίβης

Η αναμέτρηση θα μπορούσε πολύ εύκολα να μην πραγματοποιηθεί ποτέ καθώς κατά τον έλεγχο των πιστοποιητικών εμβολιασμού και διαγνωστικών τεστ,ορισμένα από αυτά δεν ήταν εντός της προθεσμίας, αλλά ευτυχώς μετά από συνεννόηση δόθηκαν τα κατάλληλα τεστ που είχαν στην κατοχή τους οι φιλοξενούμενοι σε ηλεκτρονική μορφή και το θέμα διευθετήθηκε από τη γιατρό του αγώνα.