Α ΕΠΣ ΠΕΙΡΑΙΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

ΑΕ Ίκαρος Καλλιθέας-ΑΟ Χαλκηδών 1-5:Επιβλητική εμφάνιση και μεγάλο διπλό για την ομάδα της Χαλκηδόνας

Για την 10η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α ΕΠΣ Πειραιά, αγωνίστηκαν στο Γήπεδο Παραλίας στην Καλλιθέα,Ίκαρος Καλλιθέας με την ομάδα του ΑΟ Χαλκηδών.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με πολλά λάθη και για τις δύο ομάδες στο χώρο του κέντρου.Η μόνη αξιόλογη ευκαιρία στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν στο 6ο λεπτό για τον Ίκαρο, όταν ο Αγγέλου με ωραία ατομική ενέργεια από τα αριστερά σούταρε αλλά τελευταία στιγμή κόπηκε από τους αμυντικούς και η μπάλα κατέληξε κόρνερ.Ο ρυθμός στη συνέχεια ανέβηκε και στο 12ο λεπτό η ομάδα της Χαλκηδόνας άνοιξε το σκορ με εντυπωσιακό σουτ εκτός περιοχής του Αυγέρη.Στη συνέχεια τα ηνία πήρε η ομάδα του Ικάρου που ανέβασε το ρυθμό της και πίεσε πολύ κερδίζοντας συνεχόμενα κόρνερ.Στο 26ο λεπτό όμως σε μια ωραία αντεπίθεση της Χαλκηδόνας μετά από σέντρα του Ζαρκαδούλα, ο Λαλάι με εντυπωσιακό τακουνάκι έκανε το 0-2.Ο ίδιος παίχτης στο 33 σπατάλησε τεράστια ευκαιρία φεύγοντας μόνος του από το κέντρο αλλά αστόχησε στο τετ α τετ.Στο 39 όμως ο Λαλαι  αυτή τη φορά δεν συγχωρέσε την άμυνα του Ικάρου, που για ακόμα μία φορά τον έχασε και έφυγε μόνος του στον κενό χώρο μετά από ωραία μπαλιά του Μανδαμαδιώτη και έκανε εύκολα το 0-3 σκοράροντας έτσι το δεύτερο τέρμα του στην αναμέτρηση.Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου σαρανταπεντάλεπτου.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 46ο λεπτό η ομάδα της Χαλκηδόνας έκανε το 0-4 με τον Αυγέρη και ουσιαστικά σφράγισε την νίκη.Ο Ίκαρος απείλησε με τον Καλέλα στο 52 αλλά το σουτ του από πλεονεκτική θέση κατέληξε αουτ.Στο 62 έγινε και το 0-5 για την Χαλκηδόνα με σουτ του Αυγέρη εκτός περιοχής και λάθος εκτίμηση του Ηλιάδη.Με αυτό το γκολ ο Αυγέρης έκανε χατ τρικ.Στο 68ο λεπτό ο Τσαρούχας του Ικάρου τραυματίστηκε στο κεφάλι και δεν μπόρεσε να συνεχίσει. Μετά την πεντάλεπτη διακοπή λόγο του τραυματισμού, το παιχνίδι συνεχίστηκε με πολύ αργό ρυθμό με μοναδικό γεγονός να είναι η φάση του γκολ της τιμής για τον Ίκαρο με τον Νικολόπουλο, που είχε περάσει σαν αλλαγή, και έκανε το 1-5 στο 83ο λεπτό.Αυτό ήταν και το τελικό αποτέλεσμα με την ομάδα της Χαλκηδόνας να παίρνει ένα πολύτιμο εκτός έδρας τρίποντο.

Συνθέσεις

Ίκαρος Καλλιθέας: Ηλιάδης,Κοντόπουλος,Μαγουλάς Χ,Τσαρούχας(68’ Μέτα),Μαγουλάς Π,Πλέσσας,Αγγέλου(46’ Νικολόπουλος),Λιμήτσιος,Καλέλα(72’ Χυσσενλάρι),Γραίος, Πετρόπουλος

ΑΟ Χαλκηδών:Κρασσάς,Ζαρκαδούλας Α,Πνευματικός(64’Φραγκίδης),Κόμης,Μάνθος,Κούσιας,Λαλάι,Μανδαμαδιώτης(75’ Φερεντίνος),Χανιώτης(46’ Κούρτης),Αυγέρης(75’Στέφα),Ζαρκαδούλας Λ(64’Μαργαντίνης)

Διαιτητική τριάδα:Λαθύρης Ευάγγελος,Καρακελλές Ιορδάνης,Αντωνόπουλος Στέφανος