ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Έσπερος Καλλιθέας- Α.Ο. Πήγασος Κυψέλης 27-23: Συνεχίζει τρένο ο Έσπερος

Αήττητος για τέσσερις αγωνιστικές παρέμεινε ο Έσπερος Καλλιθέας κερδίζοντας τον Πήγασο Κυψέλης στο κλειστό της Καλλιθέας με 27-23.

Ακόμα μία νίκη πέτυχε ο Έσπερος Καλλιθέας με 27-23 για την τέταρτη αγωνιστική του πρώτου ομίλου ( Α΄υποόμιλος) της Β΄ Εθνικής απέναντι στον ΑΟ Πήγασου Κυψέλης. Με αυτή τη νίκη ο Έσπερος ανέβηκε στη πρώτη θέση με πέντε βαθμούς μαζί με τον Πήγασο παραμένοντας αήττητος ενώ ανάγκασε τον Πήγασο στη πρώτη του ήττα. Το παιχνίδι είχε αρκετή ένταση όπως άρμοζε σε ένα ντέρμπι κορυφής ενώ αγωνιστικά η κάθε ομάδα είχε τα διαστήματα της. Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι προηγούνταν στη μεγαλύτερη διάρκεια παίζοντας καλή άμυνα αναγκάζοντας τους παίχτες του Εσπέρου να υποπέσουν σε πολλά λάθη. Παρόλα αυτά προς το τέλος του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι την αδράνεια των παιχτών του Πήγασου προηγήθηκαν για πρώτη φορά στον αγώνα με 14-13 0:38΄ πριν τη λήξη του πρώτου μέρους. Στο δεύτερο μέρος όμως οι ρόλοι αντιστράφηκαν, και αυτοί που προηγούνταν στη μεγαλύτερη διάρκεια ήταν οι παίχτες του Εσπέρου. Η διαφορά μάλιστα έφτασε μέχρι και τα τέσσερα γκολ υπέρ του Εσπέρου μέχρι και δύο λεπτά πριν τη λήξη του παιχνιδιού όπου και ο Πήγασος μείωσε τη διαφορά στο ένα τέρμα (24-23). Η καλή άμυνα όμως των γηπεδούχων ανέβασε τη διαφορά πάλι στα τέσσερα τέρματα (27-23) σκορ το οποίο έμεινε μέχρι τη λήξη του αγώνα.

Π.Ο. Έσπερος Καλλιθέας: Αντωνιάδης Χρήστος (1), Κωτσονάρος Παναγιώτης (5), Γύθουας Κωνσταντίνος (2), Καυκουλάς Παναγιώτης (8), Μάνθο Διονύσης (1), Τσέλιος Νικήτας (1), Μπλάτσος Παναγιώτης (2), Δελαπόρτας Χαράλαμπος (6), Τυμπαμπόγλου Ιωάννης (1), Πανταζής Σταύρος, Παναγόπουλος Ιωάννης, Ταυρόπουλος Στυλιανός, Αρβανιτίδης Στυλιανός

Α.Ο. Πήγασος Κυψέλης: Αναγνώστης Αριστοτέλης (2), Φωτόπουλος Φώτιος, Βασιλείου Θεμιστοκλής (1), Βασιλείου Ελευθέριος, Νεοχωρίτης Κοσμάς, Δρέλλας Σπυρόπουλος Αναστάσιος (8), Κωνσταντινίδης Σωκράτης, Σαρδής Γεώργιος, Σκλαβούνος Χρήστος, Παπαγιαννόπουλος Σταύρος, Ψαρρός Νικόλαος (2), Πολίτης Αντώνιος (10), Βασάλος Νικόλαος