FITASC

Oλοκληρώθηκαν οι 17οι Παγκόσμιοι Αγώνες Κόμπακ.

Με επιτυχία ολοκληρώθηκαν οι 17οι Παγκόσμιοι Αγώνες Κόμπακ, μια πετυχημένη διοργάνωση της Σκοπευτικής Ομοσπονδίας Κύπρου
Ο μεγαλύτερος φετινός αγώνας της Διεθνούς Ομοσπονδίας FITASC, ολοκληρώθηκε την περασμένη Κυριακή 19 Σεπτεμβρίου στο Ολυμπιακό σκοπευτήριο Λάρνακας, με τη συμμετοχή 500 αθλητών και αθλητριών από 28 χώρες και όλες οι ξένες αποστολές αποχαιρέτησαν το νησί με τις καλύτερες εντυπώσεις.
Τα 33 μετάλλια της διοργάνωσης (11 από κάθε χρώμα), κατέκτησαν 9 χώρες, ενώ οι υπόλοιπες 19 χώρες που συμμετείχαν στη διοργάνωση, επέστρεψαν χωρίς μετάλλιο στις αποσκευές τους.
Πρώτη στον πίνακα των μεταλλίων η Ιταλία με 11 μετάλλια (4 χρυσά, 6 αργυρά κι ένα χάλκινο)
ενώ δεύτερη κατετάγη η Ρωσία με 5 μετάλλια (2 – 1 – 2). Στην τρίτη θέση ισοβάθμησαν η Ισπανία και η Γαλλία με 4 μετάλλια η κάθε μια (2 – 1 – 1), ενώ η Κύπρος με δυο χάλκινα μετάλλια τερμάτισε στην 8η θέση.
Τα μετάλλια για την Κύπρο εξασφάλισαν, ο Δημήτρης Λόρδος στην κατηγορία των μάστερς (161/200) και η εθνική ομάδα των βετεράνων (484/600), με τους Ευάγγελο Καραβόλια, Ανδρέα Κατζιανή και Νίκο Πετρίδη.
Μεγάλος νικητής των αγώνων στη Γενική Κατάταξη, ήταν ο Ισπανός Κριστομπάλ Χιμένεζ Μαρτίνες, ο οποίος στις 4 μέρες των αγώνων είχε μόλις μια απώλεια (199/200)
Οι Κύπριοι Ιάσονας Τζιοβάνης με 195/200 ήταν ισόβαθμος στην έβδομη θέση και οι Σταύρος Σταύρου και Ηλίας Ηλία με 194/200 ισοβάθμησαν στη 10η θέση.
Στις γυναίκες πρώτευσε η Ρωσίδα Αϊγκούλ Μουμπαρακσίνα, η οποία πέτυχε 191/200.
Στους έφηβους την πρώτη θέση πήρε ο Κριστιάν Καμπορέσε από την Ιταλία με 196/200.
Στην κατηγορία των σίνιορς, τα μετάλλια εξασφάλισαν οι Ιταλοί Αλεσάντρο Γκαετάνι (193/200) και Βενιέρο Σπάτα (192/200).
Ο Γάλλος Ζιαν Φρανσουά Λογέν με 182/200 ήταν ο χρυσός νικητής στους βετεράνους και τέλος, στην κατηγορία των μάστερς, ο Δημήτρης Λόρδος εξασφάλισε το χάλκινο μετάλλιο με 161/200.
Στη διάρκεια των παγκοσμίων αγώνων, πέρασαν από εξετάσεις και δοκιμασίες ενδιαφερόμενοι, για να αποκτήσουν ταυτότητα διεθνή διαιτητή της FITASC. 12 από αυτούς, εκ των οποίων έξι Κύπριοι, τρεις Έλληνες δυο Εσθονούς και μια Ουκρανή.