ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ ΜΠΑΣΚΕΤ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Ελλάδα – Καναδάς 91-97: Πάλεψε αλλά υπέκυψε στην ανωτερότητα των ΝΒΑερς (vid)

Το πάλεψε αλλά λύγισε. Με τους Μπάρετ και Γουίγκινς να έχουν μαζί 45 πόντους ο Καναδάς νίκησε με 97-91 την Εθνική Ελλάδας στην πρεμιέρα του Προολυμπιακού τουρνουά, όντας ανώτερος στο δεύτερο ημίχρονο.

Η Εθνική μας ομάδα πάλεψε αλλά εν τέλει γνώρισε την ήττα από τον Καναδά με σκορ 91-97 στην πρεμιέρα του Προολυμπιακού Τουρνουά και πλέον πάει μόνο για τη νίκη κόντρα στην Κίνα αν θέλει να προκριθεί στην επόμενη φάση.

Η Εθνική ήταν μπροστά στο σκορ στο ημίχρονο (50-46), αλλά το παιχνίδι κρίθηκε στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου όταν ο Καναδάς έτρεξε ένα σερί 9-0 και μετέτρεψε το υπέρ του 74-71 (σκορ 3ης περιόδου) σε 83-71. Ο Μήτογλου ήταν τότε αυτός που με 5 σερί πόντους μείωσε σε 76-83, δίνοντας ελπίδες στην Εθνική. Οι Καναδοί ωστόσο δεν πτοήθηκαν και με νέο ξέσπασμα ξέφυγαν με 79-91. Η Ελλάδα όμως δεν τα παράτησε. Ίσα-ίσα που φάνηκε να ξυπνάει και χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 12-4 μείωσε σε 91-95 με ένα λεπτό να μένει για το φινάλε.

Στην επόμενη επίθεση του Καναδά όμως η Ελλάδα έχασε ένα κρίσιμο αμυντικό ριμπάουντ έπειτα από άστοχο τρίποντο του Μπάρετ, με τον γκαρντ των Νικς να παίρνει ξανά την μπάλα και να κερδίζει φάουλ, κάνοντας το σκορ 91-97 με δύο βολές. Ακολούθησαν ένα άστοχο τρίποντο του Μήτογλου και ένα λάθος του Σλούκα, με την νίκη να καταλήγει στους Καναδούς.

Πλέον, η ομάδα του Ρικ Πιτίνο χρειάζεται μόνο νίκη με την Κίνα, ώστε να προκριθεί στα ημιτελικά. Με την προϋπόθεση, βέβαια, ότι οι Καναδοί θα νικήσουν τους Ασιάτες. Το παιχνίδι Ελλάδα – Κίνα θα γίνει ξημερώματα Παρασκευής (2/7, 02:05, ΕΡΤ3).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-19, 50-46, 71-74, 91-97

ΕΛΛΑΔΑ (Πιτίνο): Αντετοκούνμπο 4, Καλάθης 12 (1 τρίποντο, 9 ασίστ, 5 λάθη), Χρυσικόπουλος 6 (2), Γιαννόπουλος 6 (2), Κασελάκης 10 (2), Κατσίβελης 2, Καββαδάς 6 (5 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 8, Μήτογλου 14 (2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Παπαγιάννης 11 (5 ριμπάουντ), Σλούκας 12 (1 τρίποντο, 8 ασίστ)

ΚΑΝΑΔΑΣ (Νερς): Αλεξαντερ-Γουόκερ 18 (2), Μπάρετ 22 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μπένετ, Ντορτ 3, Τζόζεφ 3, Λάιλς 8 (1), Μέλντερ 3 (1), Νίκολσον 5 (1), Πάουελ 12 (7 ριμπάουντ), Γουίγκινς 23 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ)

Επιμέλεια: Αλέκος Χρυσικόπουλος