EURO 2020 EURO 2020 EURO2020 ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Euro 2020, Γαλλία – Ελβετία 3-3 (4-5 πεν.): Πρόκριση ΕΠΟΣ για την Ελβετία, ιστορικό “Βατερλώ” για τους Γάλλους!

Απίστευτο ματς στο Βουκουρέστι, όπου η Γαλλία γύρισε το 0-1 σε 3-1, αλλά η μαχητική Ελβετία ισοφάρισε σε 3-3 στο 90′ και πήρε στα πέναλτι (4-5) την πρόκριση για τον προημιτελικό, όπου θα αντιμετωπίσει την Ισπανία (2/7-Αγία Πετρούπολη). Ο Ζόμερ έπιασε το τελευταίο πέναλτι του Εμπαπέ!

Απίστευτο ματς έγινε στην «Νατσιονάλα Αρίνα» του Βουκουρεστίου για την φάση των «16» του Euro 2020 ανάμεσα στην Γαλλία και την Ελβετία. Εκεί όπου η μαχητική Ελβετία αν και βρέθηκε να υπολείπεται δύο γκολ της παγκόσμιας πρωταθλήτριας Γαλλίας ισοφάρισε στο φινάλε (3-3) στέλνοντας το ματς στην παράταση και στη συνέχεια επικράτησε στα πέναλτι (4-5) και θα αντιμετωπίσει στον προημιτελικό την Ισπανία (2/7-Αγία Πετρούπολη).

Στην αρχή του αγώνα οι Ελβετοί έπιασαν στον ύπνο τους νωχελικούς Γάλλους, προηγήθηκαν νωρίς στο σκορ και έφθασαν μια ανάσα από το 2-0, όταν ο Γιορίς στο 55’ απέκρουσε το πέναλτι του Ροντρίγκεζ.

Η φάση αυτή λειτούργησε σαν «ξυπνητήρι» για την Γαλλία που έφερε τα πάνω κάτω μέσα σε ένα 20λεπτο (3-1), όμως και πάλι οι μαχητές Ελβετοί δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με επική αντεπίθεση στο τελευταίο τέταρτο ισοφάρισαν εκ νέου σε 3-3. Τίποτα δεν άλλαξε στην παράταση και στα πέναλτι ο Ζόμερ απέκρουσε την τελευταία εκτέλεση του Εμπαπέ στη δεξιά γωνία και έστειλε σπίτι τους παγκόσμιους πρωταθλητές.

Μεγάλο ματς για την Ελβετία ο Σεφέροβιτς που πέτυχε δύο γκολ με κεφαλιά (15’, 81’), ενώ ο Γκαβράνοβιτς ήταν σε ένα ακόμα παιχνίδι η χρυσή αλλαγή του Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς ισοφαρίζοντας στο 90’. Για την Γαλλία δύο γκολ πέτυχε ο Μπενζεμά μέσα σε δύο λεπτά (57’, 59’) και ένα ο Πογκμπά με «σουτάρα» στο 75’.