Κολομβία-Βενεζουέλα 0-0: «Λευκή» ισοπαλία με φέρελπι Φαρίνιεζ

Κεντρική ΚΟΠΑ ΑΜΕΡΙΚΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Στην αναμέτρησης της 2η αγωνιστικής για το Κόπα Αμέρικα ανάμεσα σε Κολομβία-Bενεζουέλα καμιά ομάδα δεν κατάφερε να πάρει το τρίποντο, με την ομάδα των φιλοξενούμενων «πεδινών» στο «Εστάντιο Ολιμπικό Πέδρο Λουδοβίκο», να μαστίζεται από τον κορωνοϊό και 8 βασικοί παίχτες να τίθενται εκτός.

Επιμέλεια κείμενου: Βαγγέλης Γεωργίου

1ο ημίχρονο: Κλειστό παιχνίδι με λιγοστές φάσεις..

Ο Πεσέιρο ξεκίνησε στην διάταξή του με 4-4-2 έχοντας δυο απουσίες τους Μορένο και Μουρίγιο καθώς τραυματίστηκαν στον πρώτο αγώνα. Παράλληλα Μπόρχε και Μούριε δεν έπαιξαν καθώς έπρεπε να ξεκουραστoύν και Σαπάτα και Μουρίελ πήραν την θέση τους στην επιθετική γραμμή

Η Βενεζουέλα παρατάχθηκε με 5-4-1 έχοντας 8 βασικούς ποδοσφαιστές εκτός καθώς το Σάββατο 18-06 12 μέλη της αποστολής βρέθηκαν θετικά στον κορωνοϊό.

Σε ένα παιχνίδι που αναμενόταν δύσκολο από άποψη επίτευξης γκολ οι δυο ομάδες ξεκίνησαν χωρίς αναμενόμενο θέαμα με την Κολομβία ωστόσο να έχει την κατοχή της μπάλας προσπαθώντας να απειλήσει με στημένα.

Η πρώτη ευκαιρία σημειώθηκε από την Κολομβία μόλις στο 12 λεπτό καθώς ύστερα από σέντρα του Καρντόνα, ο οποίος βρήκε τον Μουνιόθ και αυτός προσπάθησε να βρεί τον Μίνα, ο οποίος δεν κατάφερε να βρεί για εκατοστά την μπάλα στο 12 λεπτό.

Από το 17 λεπτό η ομάδα του Πεσέιρο προσπάθησε να βγει από την άμυνα της χωρίς όμως να απειλούν ιδιαίτερα καθώς οι Κολομβιανοί κάλυπταν όλους τους κενούς χώρους.

Η δεύτερη ευκαιρία ήρθε στο 24 λεπτό και μετά από ωραία συνεργασία του Μουριέλ με τον Καρνόντα και λάθος του αμυντικού Μαρτίνεζ, ο Βενεζουελίανος Φαρίνιεζ απομάκρυνε με τα ακροδάχτυλα.

Η αμυντική προσήλωση των παιχτών του Ρουέδα ήταν πολύ σκλήρη, Ωστόσο έφερε ακόμα δυο  ευκαιρίες για την γηπεδούχο τυπικά ομάδα μετά από αρκετή ώρα στο 34 λεπτό με τον Μουρίελ να βλέπει τα χέρια του Φαρίνιεζ να απομακρύνει για ακόμα μια φορά και στο 35 λεπτό με τον Ζαπάτα.

Με 0 τελικές για την Βενεζουέλα έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με ήρωα της τον Φαρίνιεζ. Μοναδική ευκαιρία της στο 41 λεπτό, όπου κέρδισε κόρνερ αλλά είδε τον Κολομβιανό αμυντικό Σάντσεζ να διώχνει την μπάλα κόρνερ στην κεφαλία του Aριστεγκιέτα.

2ο ημίχρονο: Συνεχίστηκε το ίδιο μοτίβο..

Tα 27 φάουλ συνολικά δίνουν μια εικόνα ενός παιχνίδιου πέρα από κλειστού αλλά και σκληρού. Η ανιαρότητα συνεχίστηκε με την Κολομβία να προσπαθεί να βρεί κενούς χώρους.

Οι «πεδινοί» δύσκολα θα κόπτονταν (όπως με την Βραζίλία, η οποία προσπάθησε πολύ για να επιβληθεί με 3-0) και Λατινοαμερικάνοι «τρικολόρ» το γνώριζαν πολύ καλά.

To 48 λεπτό ο Τεσίγιο σέντραρε από τα αριστερά  με τον Ζαπάτα, να βρίσκει την μπάλα με το κεφάλι αλλά χωρίς όμως αποτελέσμα. 4 λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 52 λεπτό σέντρα και πάλι από τα αριστερά από τον Κουαδράδο o Oυρίμπε στην ομορφότερη μέχρι στιγμής φάση και ένα ωραίο ψαλιδάκι είδε τον κορυφαίο του παιχνιδιού Φαρίνιεζ να διώχνει δεξιοτεχνικά.

Μέχρι το τέλος δεν σημειώθει καμία άλλη σοβαρή ευκαιρία με τις κίτρινες κάρτες τελικά να αυξάνονται στις 7 ενώ ο διαιτητής έδωσε 8 λεπτά καθυστερήσεις και απέβαλε και στο 94′ με απευθείας κόκκινη κάρτα τον επιθετικό της Κολομβίας Λουίς Ντίας.

Κολομβία (Ρεινάλντο Ρουέδα): Οσπίνα, Τεσίγιο, Μίνα, Ντ. Σάντσες, Μουνιόθ,  Κουαδράδο, Μπάριος, Ουρίμπε, Kαρντόνα (62′ Ντίας),  Μουριέλ (62′ Kάμπας), Ζαπάτα (73′ Μπόρχα)

Βενεζουέλα: (Zόσε Πεσέιρο) Φαρίνιες, Γκονσάλες (89′ Eρνάντεζ), Λ. Μαρτίνες, Λα Μαντία, Κουμάνα, Κάσερες (89′ Kαστίγιο) Μανσάνο (59′ Ερέρα), Μορένο, Χοσέ Μαρτίνες, Αριστιγκιέτα (83′ Kόρντοβα)