BBL Κεντρική ΜΠΑΣΚΕΤ

Ουλμ – Άλμπα Βερολίνου 72-80: Πήρε πίσω το πλεονέκτημα και έκανε το 2-1

Η Άλμπα Βερολίνου πήρε το διπλό στην έδρα της Ουλμ (72-80), έκανε το 2-1 στη σειρά και χρειάζεται μία νίκη στα δύο επόμενα παιχνίδια για να προκριθεί στους τελικούς του γερμανικού πρωταθλήματος.

Πέτυχε το σκοπό της με τη πρώτη ευκαιρία. Η Άλμπα Βερολίνου κέρδισε στην έδρα της Ουλμ με 72-80, πήρε πίσω το μπρέικ που δέχθηκε στο πρώτο παιχνίδι και έχει πλέον το προβάδισμα στη σειρά με 2-1. Χρειάζεται μία νίκη στα δύο επόμενα παιχνίδια για να δώσει το παρόν στους τελικούς του γερμανικού πρωταθλήματος.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι για τρία δεκάλεπτα, με καμία από τις δύο να μην καταφέρνει να διατηρήσει το εκάστοτε προβάδισμά της.  Η Ουλμ ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε ακόμα και με εννέα πόντους (18-9 στο 9΄). Η Άλμπα αντέδρασε άμεσα και μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (37-39 στο 20΄). Ίδια εικόνα και στη τρίτη περίοδο, η οποία έληξε ισόπαλη με 53-53. Στο 33΄ το σύνολο του Γιάκα Λάκοβιτς πήρε για τελευταία φορά τα ηνία του σκορ (59-58). Η Άλμπα ξεκίνησε αργά και σταθερά να χτίζει μια διαφορά, η οποία έφτασε στο 39΄ στην ύψιστη τιμή της (68-80). Η Ουλμ απλώς μπόρεσε να τη ροκανίσει και να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα.

Μάουντο Λο και Σιμόνε Φοντέκιο οδήγησαν την Άλμπα με 21 και 19 πόντους αντίστοιχα, ενώ για τους ηττημένους – σούταραν με 20% στα τρίποντα (5/25) – ξεχώρισαν ο Οσετκόφσκι με 16 και ο Κλαρκ με 14.

Άλμπα Βερολίνου – Ουλμ 2-1

Game 1: Άλμπα Βερολίνου – Ουλμ 71-73

Game 2: Άλμπα Βερολίνου – Ουλμ 92-78

Game 3: Ουλμ – Άλμπα Βερολίνου 72-80

Game 4: Ουλμ – Άλμπα Βερολίνου 5/6, 21:30

Game 5 (αν χρειαστεί): Άλμπα Βερολίνου – Ουλμ 7/6, 21:30