BBL Κεντρική ΜΠΑΣΚΕΤ

Άλμπα Βερολίνου – Ουλμ 92-78: Ισοφάρισε σε 1-1 και τώρα θα ψάξει το μπρέικ

Η Άλμπα Βερολίνου κέρδισε, μπροστά σε χίλιους φιλάθλους της, την Ουλμ με 92-78, ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά των ημιτελικών του γερμανικού πρωταθλήματος και τώρα θα ψάξει τουλάχιστον ένα μπρέικ για να πάρει πίσω το πλεονέκτημα της έδρας.

Πριν καν αρχίσει, είχε μετατραπεί σε ένα do or die παιχνίδι για την Άλμπα Βερολίνου. Η Ουλμ μπόρεσε στο πρώτο ματς να κάνει τη έκπληξη και να πάρει το διπλό (71-73), αλλά στο δεύτερο η τάξη αποκαταστάθηκε και η ομάδα του Αϊτο Ρενέσες κέρδισε με 92-78, ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά των ημιτελικών του γερμανικού πρωταθλήματος και θα πάει στην έδρα της αντιπάλου της για να ψάξει τουλάχιστον ένα μπρέικ, ώστε να ανακτήσει το πλεονέκτημα της έδρας.

Μία νίκη που αποκτά ακομή μεγαλύτερη σημασία γιατί έγινε μπροστά στα μάτια χιλίων οπαδών της Άλμπα, οι οποίο βρέθηκαν στις κερκίδες της “Μercedes-Benz Arena” για τρίτη φορά τη φετινή σεζόν και πρώτη μετά τις 10 Οκτωβρίου του 2020.

Οι Βερολινέζοι μπήκαν δυνατά από την αρχή του παιχνιδιού και το ήλεγξαν καθ΄όλη τη διάρκειά του. Δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα στο σκορ και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο +14 (47-33). Η Ουλμ έγινε για λίγο απειλητική στις αρχές της τελευταίας περιόδου όταν και μείωσε στους εφτά (68-61 στο 31΄). Ωστόσο γρήγορα η Άλμπα αντέδρασε, έτρεξε σερί 12-0 και έφτασε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή (80-61 στο 34΄). Το παιχνίδι απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα στα εναπομείναντα λεπτά και η νίκη επικυρώθηκε με το τελικό 92-78.

Για τους νικητές ξεχώρισαν οι Λο με 20 και Φοντέκιο με 17 πόντους, ενώ πρώτοι σκόρερ των ηττημένων ήταν οι Κόνγκερ με 19 και Κουπέν με 15.

Το τρίτο παιχνίδι της σειράς θα διεξαχθεί την Πέμπτη (3/6) στις 21:30 στην έδρα της Ουλμ, με την ομάδα του Γιάκα Λάκοβιτς να θέλει το δύο στα δύο για να προκριθεί στους τελικούς, ενώ η Άλμπα το μπρέικ για να ανακτήσει το πλεονέκτημα.

Άλμπα Βερολίνου – Ουλμ 1-1

Game 1: Άλμπα Βερολίνου – Ουλμ 71-73

Game 2: Άλμπα Βερολίνου – Ουλμ 92-78

Game 3: Ουλμ – Άλμπα Βερολίνου 3/6, 21:30

Game 4: Ουλμ – Άλμπα Βερολίνου 5/6, 21:30

Game 5: Άλμπα Βερολίνου – Ουλμ 7/6, 21:30 (αν χρειαστεί)