Κεντρική ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Ίσταντς-ΑΕΚ 20-24: “Καθάρισε” και στέφθηκε ξανά Κυπελλούχος Ευρώπης!!

Τεράστια νίκη για την ΑΕΚ, η οποία επικράτησε για δεύτερη φορά της Ίσταντς και κατέκτησε το EHF European Cup! Με παρακαταθήκη το 30-26 στον πρώτο τελικό της Παρασκευής (28/05) και την αποψινή νίκη με 24-20 η ΑΕΚ σήκωσε το πρώτο Ευρωπαϊκό Κύπελλο για το τμήμα της στο χάντμπολ! Πρόκειται για τον πρώτο ευρωπαϊκό τίτλο για την “Ένωση” και τον δεύτερο για το ανδρικό ελληνικό χάντμπολ, καθώς η ίδια είχε κατακτήσει το 2012 το Challenge Cup.

Το ματς:

Η ΑΕΚ μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και απέκτησε από νωρίς ένα προβάδισμα δύο τερμάτων, έχοντας ως κορυφαίο παίκτη της τον Μυλωνά. Αυτός ήταν το κλειδί της “Ένωσης”, καθώς πέτυχε τα τρία πρώτα γκολ της ομάδας του και την οδήγησε για πρώτη φορά στο +3 (5-8).

Από την άλλη βέβαια ο Νίγκρεν βρισκόταν σε εξαιρετική βραδιά (πέτυχε πέντε γκολ στο πρώτο μέρος) με αποτέλεσμα να δώσει το προβάδισμα στην Ίσταντς με σκορ 11-10. Για την ΑΕΚ ο Πέντερσεν ισοφάρισε σε 11-11, που ήταν και το τελικό σκορ σε ένα πρώτο ημίχρονο με αρκετές δίλεπτες από τους ρέφερι (3-2 για Ίσταντς και ΑΕΚ, αντίστοιχα).

Το δεύτερο μέρος άρχισε χωρίς γκολ στα πρώτα δυόμιση λεπτά, με την Ίνσταντς (αγωνιζόταν χωρίς τερματοφύλακα στις επιθέσεις της) να προηγείται 12-11 με τον Χάλμπακ. Οι “κιτρινόμαυροι” έμειναν κοντά στο σκορ με δύο εκτελέσεις πέναλτι του Δομπρή.

Οι δύο ομάδες το πήγαιναν γκολ-γκολ (15-15) με τους Καλόμοιρο και Κεδέρη να πετυχαίνουν σημαντικά τέρματα. βάζοντας μπροστά εκ νέου την ΑΕΚ με +2 και τον Μυλωνά να κάνει το 16-19. Σε εκείνο το σημείο τελείωσε και η υπόθεση της κατάκτησης με την “Ένωση” να φτάνει μέχρι και το +6 (16-22) χάρη στον Μπάουερ. Τα τελευταία λεπτά αποτέλεσαν τυπική διαδικασία με τον πάγκο και τον κόσμο της ΑΕΚ να πανηγυρίζουν έξαλλα το τελικό 20-24 και την κατάκτηση του τροπαίου!

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 2-4, 5-7, 8-9, 9-10, 11-11 (Ημίχρονο), 12-12, 14-14, 15-16, 16-19, 16-21, 20-24.

Ίσταντς (Καρλέν): Κραφτ, Χάλμπακ 2 , Λ. Σβένσον 3, Χούγκοσον 3, Νίγκρεν 5 , Έρνστ, Χ. Άντερσον, Μπρόμαν, Μπάλσταντ 1 , Πέτερσον, Νταλίν 4 , Λάρσεν, Γένσεν, Τ. Άντερσον 2 , Πάλμαρ, Τ. Σβένσον.

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Μπάουερ, Αραμπατζής, Χίκερουντ 2, Τζηράς 1, Δομπρής 4, Νικολαϊδης, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς 5, Πέντερσεν 2, Λέμος 2, Παπαδιονυσίου 1, Νούιτς, Αραπακόπουλος 1, Καλόμοιρος 1, Μπουνέτα 1, Κεδέρης 4.

Επιμέλεια: Καμζέλα Κατερίνα