ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ Κεντρική ΜΠΑΣΚΕΤ

ΤΣΣΚΑ-Αναντολού Εφές 86-89: Πήρε το.. θρίλερ και έφυγε για τελικό

Στον τελικό της Κυριακής προκρίθηκε η Αναντολού Εφές έπειτα από ένα ματς που εξελίχθηκε σε θρίλερ. Για τρία δεκάλεπτα η τυπικά φιλοξενούμενη Εφές ήταν ανώτερη στο γήπεδο και δεν απειλήθηκε καθόλου από την χλιαρή ΤΣΣΚΑ, γεγονός που φανερώνει και η διψήφια διαφορά σε όλη την διάρκεια. Στο τέταρτο δεκάλεπτο όμως οι “γηπεδούχοι” έβγαλαν αντίδραση και έφτασαν πολύ κοντά στην νίκη, χωρίς να τα καταφέρουν όμως.

Το ματς:

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ΤΣΣΚΑ ήταν μπροστά στο σκορ μόνο στην αρχή με το 2-0 του Σενγκέλια. Έκτοτε η Εφές πέρασε μπροστά και δεν έχασε το προβάδισμα, αυξομειώνοντας την διαφορά της. Οι “φιλοξενούμενοι” προσπέρασαν με +6 στο 7:20 με τον Μπομπουά (2-8) και με τον Σάνλι στο 6:07 για το 4-10. Η γηπεδούχος μείωσε στους 5 με τον Χάκετ (4:18 11-16), όμως η Εφές αύξησε την διαφορά σε διψήφια επίπεδα +12 με τον Μίτσιτς στο 26.5″ για το 13-25. Οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη το μόνο που κατάφεραν είναι να μειώσουν στους 10 (15-25) με το κλέψιμο του Στρέλνιεκς από τον Λάρκιν.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Εργκίν Αταμάν συνέχισε την δουλειά του πρώτου δεκαλέπτου και ανέβασε ακόμη περισσότερο την διαφορά με τον Μίτσιτς να κάνει το +15 στο 5:33 (24-39). Η ΤΣΣΚΑ μείωσε με τον Κλάιμπερν στους 10 (29-39 στο 4:29 και 31-41 στο 3:57). Η διαφορά παρέμεινε στους 10 με τον Σενγκέλια μέχρι το 1:55 (2/2 βολές), έκτοτε όμως οι φιλοξενούμενοι αύξησαν ξανά την διαφορά στους 16 με τον Σάνλι (37.2″ για το 33-49). Η ΤΣΣΚΑ πάλεψε και με ένα 4-0 του Κλάιμπερν έφτασε στο -12 (37-49).

Στην τρίτη περίοδο η Εφές έφτασε στο +21 με τον Σιμόν για το 39-60 (7:12) και για το 43-64 (5:06). Η διαφορά των 20 πόντων συνεχίστηκε με τον Σάνλι (46-66 στο 4:33) και τον Μίτσιτς (48-68 στο 3:52). Οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη με ένα 4-0 μείωσαν στους 16 για το 55-71 που ήταν και το σκορ του δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο ένα 8-2 υπέρ της ΤΣΣΚΑ έφερε την διαφορά στους -9 για το 66-75. Ο Χάκετ διαμόρφωσε το 76-81 έπειτα από γκολ φάουλ (3:47) και τον Κλάιμπερν να διατηρεί αυτό το -5 (78-83 στο 3:17). Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα (3:05) ένα από τα βασικά γρανάζια της Εφές, ο Μίτσιτς αποβλήθηκε έπειτα από επιθετικό στον Χάκετ. Ο Κλάιμπερν έφερε την διαφορά στο τρίποντο (80-83 στο 2:54 και 82-85 στο 2:18). Η διαφορά έφτασε στον πόντο με τις εύστοχες βολές του Καμπάνοφ για το 86-87. 7.8″ πριν το τέλος ο Λάρκιν ευστόχησε σε 1/2 βολών με τον Κλάιμπερν στη συνέχεια να εκτελεί ένα άστοχο τρίποντο και τον Λάρκιν να κερδίζει φάουλ στην διεκδίκηση του ριμπάουντ. Είχε πάλι 1/2 βολές και στα 0.5” που έμειναν η ΤΣΣΚΑ δεν μπόρεσε να κάνει κάτι για να αποφύγει την ήττα. Έτσι η Εφές προκρίθηκε στον τελικό και θα περιμένει να μάθει τον νικητή του Μπαρτσελόνα-Αρμάνι Μιλάνο που θα είναι και ο αντίπαλος της την Κυριακή.

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 37-49, 55-71, 86-89

Για την ΤΣΣΚΑ την διαφορά έκαναν οι: Κλάιμπερν (26 πόντοι, 7 ριμπάουντ και 1 ασίστ) και Χάκετ (17 πόντοι, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ).

Για την Εφές ξεχώρισαν οι: Μίτσιτς (25 πόντοι, 3 ριμπάουντ και 6 ασίστ) και Σάνλι (19 πόντοι, 8 ριμπάουντ)

Επιμέλεια: Καμζέλα Κατερίνα