ΠΑΟΚ ΧΑΝΤΜΠΟΛ ΧΑΝΤΜΠΟΛ ΠΡΕΜΙΕΡ

Χάντμπολ: Στον τελικό κυπέλλου ο ΠΑΟΚ!

Νίκη-πρόκριση για τον ΠΑΟΚ επί του Φίλιππου Βέροιας με 34-26, στο πλαίσιο της ημιτελικής φάσης του F4 Κυπέλλου Ελλάδας Χάντμπολ Ανδρών, το οποίο διεξάγεται στην Κοζάνη.

Στον δεύτερο ημιτελικό του Final 4 της Κοζάνης ο ΠΑΟΚ ως τυπικά γηπεδούχος αντιμετώπισε τον Φίλιππο Βέροιας, τον οποίο και κέρδισε με 34-26, για να περάσει στον τελικό της Κυριακής (23/5).

Στα πρώτα λεπτά το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να διαδέχονται στο σκοράρισμα η μία την άλλη μέχρι και το 5-5. Στη συνέχεια, ο Φίλιππος ξέφυγε με δύο τέρματα, 5-7, με τον ΠΑΟΚ να απαντά με δικό του σερί 5-0, 10-7.

Ο «δικέφαλος του Βορρά» αύξησε ακόμα περισσότερο το προβάδισμα του, στα πέντε τέρματα μετά από γκολ του Μπόγκνταν Μέντουριτς, με τον Σέρβο Πίβοτ να κάνει το 15-10. Το πρώτο μέρος έκλεισε με τον τυπικά γηπεδούχο, ΠΑΟΚ μπροστά στο σκορ με 16-12.

Στην επανάληψη, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε την μεγαλύτερη τιμή της διαφοράς μέχρι εκείνο το σημείο, τα πέντε τέρματα, με τέρμα του Γιώργου Παπαβασίλη, 17-12. Οι «Βεροιώτες» έβγαλαν αντίδραση και μάζεψαν γρήγορα την διαφορά, σε πρώτη φάση στα δύο τέρματα, 17-15, και σε δεύτερη φάση στο γκολ, 18-17.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο ΠΑΟΚ πάτησε το γκάζι και άφησε πίσω του τον Φίλιππο. Από το 20-19 και έπειτα, οι «Ασπρόμαυροι» έτρεξαν ένα απίστευτο σερί 7-0, εκτοξεύοντας την διαφορά στα εννέα τέρματα, 27-19. Στα τελευταία λεπτά η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, ο ΠΑΟΚ έκανε σωστή διαχείριση του προβαδίσματος που είχε χτίσει και πήρε την πολυπόθητη πρόκριση με 34-26.

Στα αξιοσημείωτα του παιχνιδιού, οι παίκτες του Παναγιώτη Γούσιου αφιέρωσαν την πέμπτη συμμετοχή του ΠΑΟΚ σε τελικό, στον αρχηγό τους, Τόλη Παλάσκα, ο οποίος την προηγούμενη βδομάδα υπέστη ρήξη αχίλλειου στην προπόνηση, με αποτέλεσμα να χάσει το υπόλοιπο της σεζόν.

Στον τελικό της Κυριακής και ώρα 16:00, ο ΠΑΟΚ θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ, η οποία κέρδισε τον Διομήδης Άργους, νωρίτερα, με 34-25.

ΠΑΟΚ-Φίλιππος Βέροιας: 34-26
Ημίχρονο:
16-12
Τα πεντάλεπτα: 5-5, 5-6, 8-7, 11-8, 14-10, 16-12 (ημχ), 17-14, 20-18, 24-19, 28-20, 31-24, 34-26 (τλκ)

ΠΑΟΚ (Παναγιώτης Γούσιος): Τσαναξίδης 3, Μέντουριτς 1, Λιάπης 3, Αποστόλου 1, Στογιάνοβιτς 7, Σεϊρεκίδης 7, Καραγκιοζόπουλος 3, Καβουσανάκης, Τζωρτζίνης 3, Γκιγκόφ, Άρσιτς, Παπαβασίλης 4, Νικολαΐδης 1, Γιορανίδης 1, Κυριακίδης, Παπαγιώτας

Φίλιππος Βέροιας (Τούτσης): Παπαγιάννης, Κακαφίκας, Καραγιοβάνης, Στανκίδης, Κωστακίδης 9, Κριούτσκοφ, Παπαδόπουλος, Κουκουτσίδης 1, Τριανταφυλλίδης 8, Μούγιτς 2, Κ. Φιλόσογλου, Σόφρανατς 1, Τσαμήτρος , Β. Φιλόσογλου 3, Μπαλτατζής 2, Πετρομελίδης.

Διαιτητές: Κινατζίδης-Φωτακίδης