NBA ΜΠΑΣΚΕΤ

Ουάσινγκτον Ουίζαρντς – Ιντιάνα Πέισερς 142-115: Καταιγιστικοί “Μάγοι”, πήραν το τελευταίο εισιτήριο για τα Playoffs! (vid)

Οι Ουάσινγκτον Ουίζαρντς έκαναν πάρτι στην πρωτεύουσα επικρατώντας των Ιντιάνα Πέισερς με 142-117 στο πλαίσιο του τελευταίου αγώνα του Play-in tournament που έκρινε και το όγδοο εισιτήριο για είσοδο στα Playoffs της Ανατολικής Περιφέρειας.

Οι “Μάγοι” είχαν το πάνω χέρι έναντι των αντιπάλων τους από το ξεκίνημα του παιχνιδιού όμως ένα σερί 16-0 στην δεύτερη περίοδο μετέτρεψε το 34-34 σε 50-34 με τη διαφορά, από εκείνο το σημείο κι έπειτα να αυξάνεται διαρκώς. Οι φιλοξενούμενοι δε μπόρεσαν σε κανένα σημείο του αγώνα να αντιδράσουν με τους Ουίζαρντς να αποκτούν διαφορές τις τάξεως των 25-30 πόντων από τα μέσα του τρίτου δωδεκαλέπτου, συνθήκη που διατηρήθηκε έως το τέλος του αγώνα για το τελικό 142-115.

Για τους γηπεδούχους που έσφιζαν από ενέργεια και αυτοπεποίθηση, κορυφαίο ήταν για άλλη μια φορά το δίπολο στα γκαρντ, Ράσελ Ουέστμπρουκ (18 πόντοι, 6/12 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 6/9 βολές, 8 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 1 κλέψιμο) και Μπράντλεϊ Μπιλ (25 πόντοι, 5/10 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ) ενώ σημαντικές λύσεις έδωσαν οι Ραούλ Νέτο και Ρούι Χατσιμούρα (14 και 15 πόντους αντίστοιχα) καθώς και ο ρούκι της ομάδας, Ντάνιελ Γκάφορντ ερχόμενος από τον πάγκο (15 πόντοι, 6/8 δίποντα, 13 ριμπάουντ, 5 κοψίματα).

Από την πλευρά της Ιντιάνα που μόνο για μιάμιση περίοδο ήταν ανταγωνιστική, ξεχώρισε ο Μαλκόλμ Μπρόγκντον (24 πόντοι, 9/23 σουτ, 4 ασίστ) και ο Ντομάντας Σαμπόνις (19 πόντοι, 8/15 σουτ, 11 ριμπάουντ, 10 ασίστ) οι οποίοι, ωστόσο, δεν πήραν ουσιαστική βοήθεια από τους συμπαίκτες τους μη μπορώντας να αποτρέψουν την ήττα-αποκλεισμό από της Ουάσινγκτον.

Η είσοδος στην postseason για πρώτη φορά από το 2018 επιτέλους ήρθε για την ομάδα της D.C. και στον πρώτο γύρο αναμένεται να αντιμετωπίσει τους πρωτοπόρους της φετινής Ανατολής, Φιλαδέλφεια 76ερς που έχουν και το πλεονέκτημα της έδρας.

Επιμέλεια: Αλέκος Χρυσικόπουλος