Κεντρική ΜΠΑΣΚΕΤ ΜΠΑΣΚΕΤ ΛΙΓΚ

Λαύριο-Προμηθέας 79-86: Έκανε το break… δια χειρός Κλαβέλ

Ο Προμηθέας κατάφερε να κάνει το break και το 1-0 απέναντι στο Λαύριο κερδίζοντας με 86-79. Κορυφαίος παίκτης για τους Πατρινούς ήταν ο Τζιάν Κλαβέλ με 28 πόντους! Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά απέκτησαν ένα σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση στους τελικούς. Το Σάββατο (22/05, 18:00) θα πραγματοποιηθεί ο δεύτερος αγώνας της ημιτελικής φάσης στην Πάτρα στο “Δ.Τόφαλος”.

Το ματς:

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι ομάδες ήταν αρκετά άστοχες, όμως ο Προμηθέας κατάφερε να περάσει μπροστά με 5 πόντους στο 7′ (12-7) με τον Κλαβέλ να έχει πετύχει τους 9 πόντους! Η διαφορά αυτή διατηρήθηκε και στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (14-19). Στην δεύτερη περίοδο ο Γερομιχαλός έδωσε μερικές ανάσες στο Λαύριο στο 13′ και μείωσε στους 2 (23-25), ενώ ο Μουράτος λίγο αργότερα έφερε το παιχνίδι στα ίσα διαμορφώνοντας το 30-30. Ο Κλαβέλ ωστόσο δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και συνεχίζοντας το έργο του πρώτου δεκαλέπτου έβαλε ξανά τους φιλοξενούμενους μπροστά +6, στη λήξη του ημιχρόνου (36-42).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη ισοφάρισαν αμέσως (42-42), ενώ πέρασαν και μπροστά για πρώτη φορά μετά από το εύστοχο τρίποντο του Γερομιχαλού (47-45). Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι καθώς το σκορ άλλαζε συνέχεια χέρια, αλλά στο τέλος οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πήραν το προβάδισμα (60-58). Στην τελευταία περίοδο ένα σερί 11-1 υπέρ των φιλοξενούμενων τους έφερε ξανά μπροστά στο σκορ με 69-61. Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν ξανά δύο λεπτά πριν το τέλος διαμορφώνοντας το 73-75 με τρίποντο του Κόζι. Όμως οι Πατρινοί ξέφυγαν με ένα 5-0 (80-73) και εν τέλει πήραν την νίκη με 86-79 κάνοντας το 1-0. Πλέον χρειάζονται άλλες δύο νίκες προκειμένου να βρεθούν στα τελικά της Μπάσκετ Λιγκ.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 36-42, 60-58, 79-86.

Επιμέλεια: Καμζέλα Κατερίνα