Κεντρική ΜΠΟΥΝΤΕΣΛΙΓΚΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Μπάγερν Μονάχου-Γκλάντμπαχ 6-0: Πρωταθλήτρια για 9η συνεχόμενη χρονιά η Μπάγερν Μονάχου,ένα βήμα πριν τα 40 γκολ ο Λεβαντόφσκι

Πρωταθλήτρια Γερμανίας για ένατη συνεχόμενη χρονιά στέφθηκε η Μπάγερν Μονάχου καθώς η Ντόρτμουντ άφησε στάσιμη βαθμολογικά την δεύτερη Λειψία και έτσι η αρμάδα του Χάνσι Φλίκ αγωνίστηκε με ένα άγχος λιγότερο έχοντας ήδη εξασφαλίσει τον τίτλο.Αυτό όμως δεν την εμπόδισε από το να διαλύσει την Γκλάντμπαχ με 6-0 στο “Allianz Arena”,ένα παιχνίδι το οποίο έχει ιδιαίτερη σημασία για τον Πολωνό επιθετικό Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι ο οποίος έφτασε τα 39 γκολ και απέχει ένα μακριά από τα 40 του Γκέρντ Μίλερ και δύο για να σπάσει το ρεκόρ του “Der Bomber”,ένα ρεκόρ που παραμένει αδιαπέραστο από την περίοδο 1971/72.Επιπλέον ο Μάνουελ Νόιερ έσπασε το ρεκόρ του Όλιβερ Καν φτάνοντας τα 204 παιχνίδια χωρίς να δεχτεί γκολ.

Δεν χρειάστηκαν να περάσουν ούτε καν δύο λεπτά στην αναμέτρηση για τους Βαυαρούς ώστε να ανοίξουν το σκορ όταν ο Λεβαντόφσκι σκόραρε το πιο γρήγορο γκολ στο πρωτάθλημα βάζοντας τους γηπεδούχους μπροστά με 1-0.Λίγο αργότερα,στο 23′ ο Τόμας Μίλερ έκανε δύο τα τέρματα της ομάδας του δίνοντας την αίσθηση πως το ρεκόρ θα έσπαγε σήμερα διότι πολλοί πίστεψαν πως το γκολ πιστώθηκε στον Λεβαντόφσκ.Στο 34′ με ένα σουτ που θα ζήλευε και ο Μαραντόνα ο Λεβαντόφσκι θα κάνει το 3-0,φτάνοντας ως τότε τα δύο γκολ στο παιχνίδι και τα 38 στο πρωτάθλημα.Το πρώτο ημίχρονο έληξε στα επίπεδα του 4-0 με τον Κίνγκσλει Κομάν να σκοράρει σε μια αντεπίθεση ακριβείας και όλα έδειχναν ότι τίποτα δε θα σταματούσε το έργο των πρωταθλητών.

Με την νίκη να είναι σχεδόν εξασφαλισμένη από το πρώτο ημίχρονο οι ρυθμοί στο δεύτερο έπεσαν,αλλά ακόμα και στο ρελαντί η Μπάγερν Μονάχου έφτασε σε ακόμα δύο τέρματα με τον Λεβαντόφσκι να σημειώνει χατ-τρικ και να φτάνει τα 39 γκολ στο πρωτάθλημα και πολύ κοντά στο χρυσό παπούτσι.Τέλος ο Λιρόι Σανέ έκανε το τελικό 6-0 στο 86′.

Μπάγερν Μονάχου(Χάνσι Φλίκ):Νόιερ,Παβάρ,Μαρτίνεζ(71′ Μπόατενγκ),Ερνάντεζ,Ντέιβις,Κίμιχ,Αλάμπα(60′ Γκορέτζκα,70′ Νιανζού),Γκνάμπρι(60′ Μουσιάλα),Μίλερ,Κομάν(60′ Σανέ),Λεβαντόφσκι

Γκλάντμπαχ(Μάρκο Ρόζε):Σόμερ,Μπενσεμπαινί(69′ Γουνέντ),Ελβέντι,Γκίντερ,Λάινερ,Χόφμαν(69′ Στίντλ),Νέουχαους,Ζακάρια,Λαζάρο(46′ Βόλτ),Εμπόλο(84′ Χέρμαν),Τουράμ(46′ Πλεά)

Επιμέλεια κειμένου:Χρήστος Κονδύλης