ΒΟΛΕΪ ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ Κεντρική

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ – ΕΛΛΑΔΑ 2-3: Ελληνική ψυχή και κορυφή στον όμιλο

H Ελλάδα ήταν η μεγάλη νικήτρια στο παιχνίδι απέναντι στο Μαυροβούνιο, καθώς επικράτησε με 3-2 σετ και ανέβηκε στην κορυφή του έκτου προκριματικού ομίλου του Eurovolley 2021 που διεξάγεται στην Γεωργία.

Θέλει την απευθείας πρόκριση και το δείχνει. Η Ελλάδα πήρε τη νίκη στο μεγάλο ντέρμπι απέναντι στο Μαυροβούνιο με 3-2 στα σετ (25-17, 20-25, 19-25, 25-23, 14-16) και είναι μόνη πρώτη στον έκτο προκριματικό όμιλου του Eurovolley που διεξάγεται στην Γεωργία και την «New Volleyball Tbilisi Arena» .

Το Μαυροβούνιο κυριάρχησε και κατέκτησε εύκολα το πρώτο σετ με 25-17, για να απαντήσει η Εθνική στο δεύτερο με 25-20. Η γαλανόλευκη βρήκε ρυθμό και ψυχολογία και έκανε το 2-1 με 25-19. Το τέταρτο ήταν πολύ ανταγωνιστικό και βρήκε τους Μαυροβούνιους να το κερδίζουν με 25-23 χάρη σε δύο συνεχόμενα μπλοκ του Μίνιτς. Φτάσαμε έτσι στο τάι-μπρέικ, όπου οι δύο ομάδες ήταν συνέχεια κοντά στο σκορ και το παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό. Ο Τσάτσιτς έδωσε ματς πόιντ στους Μαυροβούνιους με 14-13, αλλά εκεί μίλησε ο Πρωτοψάλτης που με δύο συνεχόμενους πόντους γύρισε την κατάσταση και ήρθε στη συνέχεια ο Παπαγγελόπουλος για να κάνει το 16-14 και να δώσει στην Ελλάδα τη νίκη με 3-2.

Αυτός ήταν ο ενδέκατος αγώνας ανάμεσα στις δύο χώρες, με την Εθνική μας να πετυχαίνει τη πέμπτη της νίκη, απέναντι στις έξι του Μαυροβουνίου. Επόμενος αντίπαλος για την Ελλάδα είναι το Αζερμπαϊτσάν (9/5, 14:30). Στην τελική φάση του Eurovolley 2021 προκρίνονται οι επτά πρώτοι των προκριματικών ομίλων και οι πέντε καλύτεροι δεύτεροι.

Ο ομοσπονδιακός προπονητής Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε μετά το ματς: «Έγινε ένα πολύ δυνατό ματς από δύο ισοδύναμες ομάδες που κρίθηκε στο ται μπρέικ. Εμείς αντιμετωπίζουμε την πρόκριση με το ίδιο πνεύμα και έχουμε στο μυαλό μας ότι όλα θα τελειώσουνς στις 16 Μαϊου. Χρειάζεται μέχρι τότε να δείξουμε υπομονή και να συνεχίσουμε να μαχόμαστε σε κάθε παιχνίδι για τη νικη.  Στο 4ο σετ είχαμε δύο ευκαιρίες να πάρουμε και τρίποντο, δεν τις εκμεταλλευτήκαμε, αλλά έτσι είναι το βόλεϊ».

Από την πλευρά του ο κορυφαίος της Εθνικής, Θανάσης Πρωτοψάλτης είπε: «Το πάθος και η ελληνική ψυχή είναι σήμερα τα στοιχεία που μας έδωσαν τη νίκη, απέναντι σε έναν δυνατό αντίπαλο. Είναι μία πολύ σημαντική επιτυχία η σημερινή νίκη γαιτί με τον τρόπο που διεξάγεται η συγκεκριμένη διοργάνωση θέλουμε κάθε αγώνα να τον κερδίζουμε, για να μην χρειάζεται να σκεφτόμαστε μετά πόντους και σετ».

Από την μεριά των ηττημένων μίλησε ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού, Βόγιν Τσάτσιτς: «Όλο το ματς είχε σκαμπανεβάσματα, παίξαμε καλά το 1ο και 4ο σετ, η Ελλάδα το 2ο και 3ο, αλλά το 5ο σετ ήταν νομιζω πραγματικά απολαυστικό για τον κόσμο. Θεωρώ πολύ σημαντικό τον πόντο που πήραμε σήμερα και νομίζω πως θα είναι αρκετός στο β’ γύρο των προκριματικών στην έδρα μας, για να μας στείλει στην τελική φάση».

Διαιτητές: Μέντβιντ, Ντόμπρεφ

*Οι πόντοι του Μαυροβουνίου  προήλθαν από 4 άσσους, 51 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων και της Ελλάδας προήλθαν από 312 άσσους, 64 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-17, 20-25, 19-25, 25-23, 14-16)
ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ (Βέλκο Μπάσιτς): Μίνιτς 22 (17/37 επ., 5 μπλοκ), Στρούγκαρ 3 (2/4 επ., 1 άσσος), Τσάτσιτς 18 (18/39 επ., 42% υπ. – 18% άριστες), Ζβίτσερ 12 (9/24 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 60% υπ. – 44% άριστες), Μίλιτς 7 (0/6 επ., 7 μπλοκ), Γετσμένιτσα 8 (5/9 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Λάκτσεβιτς (λ, 63% υπ. – 42% άριστες), Κόσοβιτς, Μπάμπιτς, Ράντονιτς
ΕΛΛΑΔΑ (Ανδρεόπουλος): Ζουπάνι 12 (12/27 επ.), Στιβαχτής 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Πετρέας 6 (4/9 επ., 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 20 (18/39 επ., 2 μπλοκ, 52% υπ. – 34% άριστες), Βουλκίδης 9 (5/8 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ),  Πρωτοψάλτης 23 (16/40 επ., 2 άσσοι, 5 μπλοκ, 79% υπ. – 43% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 73% υπ. – 59% άριστες), Ζήσης (λ), Κωτσάκης, Παπαγγελόπουλος, Μήλης 8 (8/13 επ., 1 άσσος), Κασαμπαλής, Ανδρεόπουλος