BCL ΜΠΑΣΚΕΤ

Χάποελ Χολόν – Μπούργος 77-86: Στα ημιτελικά του Basketball Champions League «δια χειρός» Μπενέτι

Η Ισπανική Μπούργκος προκρίθηκε στα ημιτελικά του Βasketball Champions League επικρατώντας στον προημιτελικό με 77-86 επί της Χαποέλ Χολόν  του Στέφανου Δέδα με τον Bίτορ Μπενέτι να είναι ο κορυφαίος με 26 πόντους 6/7 δίποντα και 8/10 βολές και με τον Ρένφρο να ακολουθεί με 14 πόντους και 9 ασσιστ). Στα ημιτελικά θα αντιμετωπίσει την Στρασπούργκ (7/5) η οποία κέρδισε στην παράταση με 86-88 την Τενερίφη (73-73 κανονική περίοδος)

Οι ομάδες μπήκαν με ανταγωνιστικό πρόσωπο

Οι δυο ομάδες έδειξαν από την αρχή του παιχνιδίου πως θα κονταροχτυπηθούν για μια θέση στα ημιτελικά και μόλις  με το 11-13 με την ολοκλήρωση του πρώτου 5 λέπτου. Στην συνέχεια η Μπούργος άρχιζε να βρίσκει πολλά κενά τόσο από την περιφέρεια όσο και κάτω από το καλάθι ανεβάζοντας το δίχτυ του σκορ στο (11-20). Από την άλλη πλευρά ο Στέφανος Δέδας κατάφερε να αφυπνίσει τους παίχτες του, οι οποίοι κατάφεραν να ρίξουν την διαφορά κυρίως μέσα από «το ζωγραφιστό» (19-20) με την διαφορά να λήγει με 5 πόντους διαφορά (19-24)

Η δεύτερη περίοδος είχε τα άστοχα σουτ στο προσκήνιο

Η ισοφάριση του παιχνιδιού από την Χόλον ήρθε με την ομάδα να τρέχει ακόμα ένα σερί 5-0 (8-0 στην πρώτη περίοδο) (24-24) μόλις στο 19 λεπτό. Παρόλο που οι δυο ομάδες για ένα διάστημα δυο λεπτών δεν εβρίσκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα με πολλά άστοχα σουτ και φάουλ, η ομάδα του Δέδα  κατάφερε να αυξήσει την διαφορά στους 8 πόντους (37-29) την μεγαλύτερη που πήρε η ομάδα του προβληματίζοντας την ομάδα της Μπούργος που πέρασε ένα διάστημα παθητικό. Ωστόσο από την παθητικότητα πέρασε στην ενεργητικότητα καταφέρνοντας να φτάσει την διαφορά στο 39-34, όπου ήταν και το σιορ πριν μπουν για τα αποδυτήρια.

Δεύτερο ημίχρονο είχε παράσταση για ένα ρόλο.

Η Μπούργος στο δεύτερο ημίχρονο άρχισε να παίζει καλύτερη άμυνα μη επιτρέποντας εύκολες διεισδύσεις αλλά κυρίως εύκολα σουτ από την περιφέρεια. Η βελτίωση της ήταν αισθητή παίρνοντας προβάδισμα αρχικά με το 46-49 και τις εύστοχες βολές του Μπενίτε και το 54-60 να είναι το επιμέρους σκορ. Η κάτοχος του περσινού BCL συνέχιζε δυναμικά από εκεί που είχε μείνει με την διαφορά να φτάνει στους 9 αρχικά (64-73) 25 λεπτό. Περίπου στο 26 και ύστερα από φάουλ το οποίο προκάλεσε την αντίδραση του Στέφανου Δέδα ο οποίος αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή από τον αγώνα και αποχώρησε από το γήπεδο η Μπούργός με δυο βολές έφτασε και τους 11 πόντους (64-75). Η ισπανική ομάδα συνέχως αυξάνε την διαφορά, η οποία πήγε ακόμα και στους 13 πόντους (66-79).  Η Χολόν κατάφερε μόνο να μειώσει την διαφορά στους 9 με το σκορ στο (77-86)

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 39-34, 54-60, 77-86