Κεντρική ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΝΔΡΩΝ ΜΠΑΣΚΕΤ

Παναθηναϊκός-Λαύριο 108-71: Στον τελικό με εύκολη νίκη οι πράσινοι

Μια εύκολη νίκη επί του Λαυρίου πήρε ο Παναθηναϊκός στο ΟΑΚΑ, ο οποίος ισοπέδωσε το Λαύριο με 108-71 και θα αναμετρηθεί με τον Προμηθέα στον τελικό της Κυριακής. Σημαντικότερος παίκτης για τους γηπεδούχους ήταν ο Σαντ Ρος με 28 πόντους και 12 ασίστ.

Το ματς:

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες για 8 λεπτά ήταν κοντά στο σκορ, όμως δύο λεπτά πριν το δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πήραν μια διαφορά εννέα πόντων, με τους Μπέντιλ, Μήτογλου και Μακ και διαμόρφωσαν το 27-16. Στην δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός είχε ανεβάσει στροφές και διατήρησε καθ’ όλη την διάρκεια μια διψήφια διαφορά που έφτασε και τους 19 πόντους έπειτα από έμμεσο τρίποντο του Μπέντιλ στο 1:36 (51-32) και με τον Παπαπέτρου στα 49” πριν το τέλος (53-34). Το Λαύριο το μόνο που μπόρεσε να κάνει είναι να μειώσει στους 17 με τον Κάρτερ στη λήξη του ημιχρόνου για το 53-37.

Στην τρίτη περίοδο ο Χεζόνια ανέβασε την διαφορά στους 21 πόντους, ωστόσο ένα 12-0 υπέρ των φιλοξενούμενων μείωσε στους 11 στο 5:33 (60-49), αναγκάζοντας τον Όντετ Κάτας να καλέσει τάιμ-άουτ. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να μειώσουν και άλλο την διαφορά σε αντίθεση με τον Παναθηναϊκό που έκλεισε το δεκάλεπτο με +18 (74-56). Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι έκαναν ό,τι ήθελαν αναγκάζοντας το Λαύριο να σκοράρει μόλις 15 πόντους, ενώ οι ίδιοι πέτυχαν 34! Έτσι οι πράσινοι θα αναμετρηθούν με τους Πατρινούς για την κατάκτηση του τροπαίου την Κυριακή το βράδυ (20:00).

Τα δεκάλεπτα: 27-16, 53-37, 74-56, 108-71

Επιμέλεια: Κατερίνα Καμζέλα